Микола Кміть, львівський бізнесмен та екс-голова Львівської обласної держадміністрації вийшов з числа акціонерів ПрАТ «Індустріальні та дистрибуційні системи» (IDS Group), виробника і дистриб’ютора мінеральної води торгових марок «Моршинська», «Трускавецька», «Боржомі», «Аляска» тощо.
В інтерв’ю ZAXID.NET Микола Кміть розповів, що тепер він активно інвестує у проекти, пов’язані з енергетикою.
- Я вже півроку не є членом ради директорів ІДС, тобто вже півроку не є учасником управління цією компанією. Я відійшов від компанії. Зміни відбулись після того як контрольний пакет підприємства перейшов до «Альфа-груп». Я не міг там ментально бути. Скажімо так, мені не пропонували [залишитись у раді директорів IDS Group], а я і не рвався. А це, в свою чергу, пов’язано з тим, що моїх компаній більше нема серед акціонерів IDS Group. Тепер я купую «Моршинську» за гроші в магазині.
- В інтерв’ю сайту Hub’s ви заявили, що шукаєте високоліквідні проекти, зокрема, плануєте вкладати гроші в альтернативну енергетику, наприклад, в сонячну. Нещодавно вийшло розпорядження Кабміну про перегляд «зеленого» тарифу, чи залишиться альтернативна енергетика високодохідним проектом?
- Наш уряд вже почав знищувати нафтогазову галузь. Може почати знищувати і сонячну, адже будь-що можна похоронити заднім числом. Сподіваюсь, що президент, який прийшов з бізнесу, розуміє, що не можна змінювати правила. Якщо Клюєв щось вкрав, то повинно бути рішення суду (йдеться про підозри у відмиванні коштів компанією Activ Solar GmbH – ред.). Не можна міняти правила – в «сонячний бізнес» інвестували ЄБРР, Світовий банк, італійці, чехи і маса людей. Це чесно зароблені гроші – і раптом змінити правила? Хто ж тоді буде тут працювати? Мої компанії також інвестували в сонячну енергію.
- Ви говорите «мої компанії» - це які? І в які проекти маєте намір інвестувати?
- Я б не хотів розказувати про всі свої компанії. Досі ми боролися з Пшонкою щодо IDS Group, а тепер змагаємось з іншими людьми щодо інших проектів. Постійно йде війна, зрештою, бізнес - це завжди війна.
Щодо інвестицій, то я вмію розвивати бренди – це мій капітал, який я можу інвестувати в будь-яку компанію, не вкладаючи в неї кошти. Але в мене є гроші, і є група експертів, які аналізують ринки і дають мені пропозиції.
Нас цікавлять проекти, пов’язані з гідроенергетикою. Зараз розглядаємо чотири старих австрійські гідроелектростанції на Прикарпатті та в Тернопільській області - ці об’єкти зараз зруйновані, ми думаємо про їх відновлення. Є цікаві ідеї щодо гідроенергетики на Житомирщині та в Грузії. На Івано-Франківщині, на жаль, люди виступають проти міні-ГЕС.
- Ми – це хто? Хто ваші партнери?
- Грошей у світі дуже багато – більше ніж проектів. Якщо я пропоную щось якісне, то не гроші проблема, проблема - ідея, технологія, хто це буде робити і в якій країні.
- Є галузі, в які не будете вкладати?
- Горілка, сигарети. Мабуть, зброя не дуже мені підходить. Але зараз така ситуація, що доводиться в зброю вкладати. Для армії.
48-річний Микола Кміть очолював ЛОДА у 2008-2010 рр. Минулого року увійшов до десятки найбагатших львівських бізнесменів. За оцінками журналу Forbes-Україна, його статки складають $25 млн.