«Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє»

Уривок з українського перекладу біографії Ілона Маска

12:25, 23 грудня 2015

ZAXID.NET продовжує спільний із українськими видавництвами літературний проект. Ми публікуємо уривки книжок, які ще тільки мають побачити світ або щойно побачили.

22 грудня стартували продажі українського перекладу книжки Ешлі Венса «Ілон Маск. Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє», яка вийшла у США у травні 2015 року. З дозволу видавничого проекту «ТАО», якому належать права на український переклад, ZAXID.NET публікує уривок з цієї книжки.

***

… Настрій команди Маска був жахливим. Був майже кінець лютого 2002 року, і вони вийшли на вулицю, зупинили таксі та крізь сніг і багнюку московської зими поїхали прямо до аеропорту. У машині ніхто не розмовляв. Маск прибув до Росії, сповнений оптимізму влаштувати величне шоу для людства, а тепер їхав звідти роздратований і розчарований людською натурою. Лише у росіян були ракети, які потенційно могли вписатися у Масків бюджет.

«Це була довга поїздка, – розповідає Кентрелл. – Ми сиділи мовчки і дивилися на російських селян,які під снігом скуповувалися». Похмурий настрій не розвіювався аж до посадки в літак, доки між рядами не з’явився возик із напоями. «Це відчуття завжди особливо приємне – коли колеса відриваються від злітної смуги у Москві, – каже Кентрелл. – Це щось на зразок: ”О Господи! Я вижив!“ Тож Ґриффин і я взяли по келиху і цокнулися». Маск сидів перед ними, друкуючи щось на комп’ютері. «Ми думаємо: довбаний ботан, ну що він може зараз робити?» У цей момент Маск розвернувся і продемонстрував таблицю, яку щойно склав. «Ей, чуваки, – сказав він. – Я думаю, ми можемо побудувати цю ракету самі»

Ґриффин і Кентрелл уже перехилили по парі чарок і почувалися занадто спустошеними, щоб займати мозок фантазіями. Вони занадто добре були знайомі з історіями завзятих мільйонерів, які вважали, що можуть завоювати космос, а натомість втрачали всі свої статки. Лише рік перед тим такий собі Ендрю Біл, професіонал у сфері нерухомості і фінансів із Техасу, закрив свою аерокосмічну компанію після того, як витратив мільйони на створення величезного тестового майданчика.

«Ми думаємо, ага, ще одне теля зібралося з’їсти вовка, – розповідає Кентрелл. – Але Ілон каже: ”Ні, я серйозно. У мене є ця таблиця“». Маск передав свій ноутбук Ґриффинові і Кентрелові, які були приголомшені. У документі було по пунктах розписано вартість матеріалів, потрібних на те, щоб збудувати, зібрати і запустити ракету.

Згідно з Масковими підрахунками, він міг створити пропозицію, дешевшу за пропозиції компаній-гравців, і збудувати ракету помірних розмірів, призначену для тієї частини ринку, що спеціалізувалася на доставці малих супутників та дослідницьких вантажів. У таблиці також із приголомшливою ретельністю було викладено гіпотетичні технічні характеристики ракети. «Я спитав: ”Ілоне, де ти це взяв?“» – розповідає Кентрелл.

Маск уже не один місяць вивчав аерокосмічну галузь та фізику, що лежала в її основі. У Кентрелла та інших він позичив «Елементи реактивних двигунів», «Основи астродинаміки», «Аеротермодинаміку газових турбін і реактивні двигуни» та декілька інших визначних книжок. Маск повернувся у той стан поглинача інформації, в якому часто перебував у дитинстві, і виринув із цього медитативного процесу з усвідомленням того, що ракети можна і треба робити за значно менші кошти, ніж пропонована росіянами ціна. Про мишей було забуто. Було забуто про рослину з відеотрансляцією її росту – або вмирання – на Марсі. Маск зібрався надихати людей знову замислитися над освоєнням космосу тим, що зробить це освоєння дешевшим.

Спільнотою ентузіастів космосу розповзлися чутки про плани Маска, і у відповідь залунали вигуки розчарування. Люди на кшталт Зубрина вже неодноразово бачили це шоу.

«Була ціла низка мільярдерів, яких захопив гарною історією якийсь інженер, – каже Зубрин. – Мій мозок плюс твої гроші – і ми збудуємо космічний корабель, який принесе прибуток і відкриє нові горизонти у космосі. У результаті технарі, як правило, кілька років витрачали гроші багатія, після чого багатію ставало нудно і він прикривав ці розваги. Тоді з Ілоном усі зітхнули і сказали: ”Ну от. Він міг за десять мільйонів доларів запустити в космос мишей, а натомість він витратить сотні мільйонів і, ймовірно, зазнає такої самої невдачі, як і всі до нього“».

[…]

Заснована у червні 2002 року, компанія Space Exploration Technologies побачила світло у скромних умовах. Маск придбав старий склад за адресою 1310 East Grand Avenue в Ель-Сеґундо, передмісті Лос-Анджелеса, яке гуло від виру діяльності аерокосмічної галузі. Попередній орендар цього приміщення на сім тисяч квадратних метрів займався транспортними перевезеннями і використовував південну частину будівлі як логістичний центр, облаштувавши там декілька доків для прийому вантажів. Це давало змогу Маскові заїжджати на своєму сріблястому McLaren-і просто всередину будівлі.

Поза цим облаштування було непоказне: просто запилена підлога та дванадцятиметрова стеля з відкритими дерев’яними балками та електроізоляцією назовні. Дах зверху був закруглений, що надавало будівлі вигляду ангару. Північна частина будівлі була облаштована під офісний простір, з відгородженими комірками та кімнатою приблизно на п’ятдесят осіб.

У перший тиждень роботи SpaceX прибули вантажівки, забиті ноутбуками, принтерами і розкладними столами, які мали слугувати як перші офісні столи. Маск підійшов до одного з вантажних доків, підняв ворота і почав сам розвантажувати обладнання.

***

До березня 2016 року виключними правами на продаж книжки «Ілон Маск. Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє» володіє онлайн-книгарня Yakaboo.ua.