Ти пішохода на дорозі бачиш? А він там є…

Як вижити у сутінках

17:27, 24 березня 2016

Мабуть найбільший страх автомобіліста – не побачити пішохода, або побачити його тоді, коли вже пізно гальмувати.

Зважаючи на те, яке освітлення в нас на дорогах (та й у містах) страх цілком виправданий. Тому треба дуже добре знати, як працюють ваші фари в темряві.

Дзеркальність або відображення від мокрої поверхні світла фар за відсутності розмітки на дорозі.  Все зливається і подекуди здається, що фари взагалі згоріли та не працюють. Це притаманно усім видам фар без винятку. Ціна лампочки не змінює законів фізики: світло відбивається та розсіюється від мокрих частинок незалежно від того, у повітрі вони чи на дорозі .

Запотівання скла. Надмірна вологість в салоні автомобіля викликає запотівання вікон, що значно ускладнює оглядовість. Найбільш дієвим способом для боротьби з запотіванням є, звісно, кондиціонер чи клімат-контроль. Використовуйте його незалежно від пори року, а температуру вибирайте ту, яка комфортна вам.

Додатково протерти лобове та бокові скла автомобіля перед дорогою авторушником чи серветками буде також не зайвим. Чисте скло – не втомлені очі. Якщо кондиціонера нема, використовуйте штатний обдув вікна, при більшій швидкості вентилятора (положення 2-4).

Тонування передніх бокових вікон заборонили в більшості європейських країн не випадково. Як вдень, так і вночі тонування більш як вдвічі обмежує боковий огляд. Тонування лобового скла ми не обговорюємо взагалі – це вищий політ інженерної фантазії для водіїв-камікадзе.

Фари мають бути правильно налаштовані. Регулювання фар проводиться на спецстендах на СТО, за умови рівної геометрії кузова автомобіля. Водій в процесі експлуатації може регулювати їх сам тільки коректором.

Коліщатко з цифрами 1-2-3 дає можливість регулювати промінь світла фар при збільшенні кількості пасажирів, коли задня частина автомобіля «присідає» від завантаження. Якщо фари більше світять вгору, а не на дорогу, то завдяки коректору ви можете опустити їх до ефективного рівня. Цифри на коректорі, по-простому, це додаткова кількість пасажирів, крім водія.  

Велике значення має чистота поверхні фар та стан самого корпусу фари. Забруднена чи затерта фара може втрачати від 50-80% ефекту, тому не забувайте про омивач. Якщо його немає – то про ганчірку та регулярну очистку (особливо в довгих подорожах).

Фари мають бути заводськими. Ексцентричні любителі тюнінгу, що доставляють додаткові  фари, або ж змінюють потужність світлового променю, ризикують нарватися на гнів зустрічних водіїв, яких вони сліплять навіть ближнім світлом.

Найбільше проблем оточуючим створюють любителі нештатних дешевих ксенонових фар. В автомобілях із заводським ксеноном  за напрям променю відповідає датчик завантаженості, розташований на задній ходовій частині – він сам визначає кут променю фари. Натомість дешевий китайський ксенон світить в довільному порядку і дуже часто – в очі водіїв попереду. Особливо, якщо його доставлено не в лінзовану фару ,а в звичайну блок-фару. Я думаю, кожен бачив білі яскраві квадратні фари на трасі, після яких зір відновлюється кілька секунд – це вони.

Тонування фар. Спеціально для любителів тюнінгу та фарбування/тонування/напилення у чорний колір фар автомобіля хочу звернути увагу на те, що, окрім захоплення дивовижними змінами у вигляді авто, ви себе наражаєте на надзвичайну небезпеку в потоці під час руху. Тоновані фари знижують інформативність для інших учасників руху, що призводить до високого ризику ДТП.

Лампочки в фарах. На ринку представлений великий вибір лампочок. Вибір оригінальних та замінників – окрема тема для опису. Але при заміні лампочок на потужніші потрібно бути обережним з максимальним допуском, щоб лампочки не стали причиною плавлення пластикового корпусу фари та електропроводки. Дешеві нештатні системи, ксенонові комплекти часто бувають навіть причиною загоряння автомобіля.

Освітлення приладів в салоні автомобіля є ще одним джерелом, яке впливає на перевтому водія.  Надто яскрава підсвітка панелі приладів та інших функціональних клавіш відволікає увагу. Виробники автомобілів для цього ставлять регулятор підсвітки панелі приладів. Яку яскравість встановити, вирішуйте самі. Головне, щоб вам було комфортно і не відволікало від дороги.

Додаткові прилади. Такі пристрої, як відеореєстратори та автонавігатори необхідно встановлювати так, щоб не перекривати та не обмежувати огляд. Обмежують огляд і відволікають також прикраси: прапорці, боксерські рукавички, ароматизатори… В темний час доби очі фокусуватимуться на найближчому об’єкті в найбільш невідповідний час.

Порада батькам та пішоходам: не сподівайтеся на інших. Якщо ваші діти ходять ввечері темними дорогами то краще, щоб на них були світловідбивальні  елементи. Наклейка на одяг (такі продають) чи рюкзак чи навіть світловідбивачі на рюкзаку. Це нескладно.

Допоможіть водію побачити вашу дитину. Як правило, пішоходи нехтують власною безпекою і вважають, що коли в автомобілі горять фари, то водій усе бачить. На жаль, це не так. Якщо пішохід має темний одяг, то водій зможе побачити його при включеному ближньому світлі фар не далі ніж за  20-25 метрів, якщо ж на одязі пішохода є світловідбивачі, то відстань видимості збільшується до 100-150 метрів. Це дуже суттєва різниця.

Автор - Олексій Бориско, львівський автоексперт і засновник консалтингової компанії для автомобілістів «Бібігруп».