Тим часом у незворушному Севастополі…

16:47, 9 грудня 2013

Поки Майдан відстоює свої громадянські свободи, головний клопіт для севастопольської влади – встановлення новорічної ялинки на центральній площі адмірала Нахімова. Цього року горезвісний символ революції – пухнасту красуню – чомусь вирішили монтувати раніше звичайного. На той самий день призначений і автопробіг проти дій «Беркуту». Цікавий збіг обставин, хоча у Севастополі з такої події можуть тільки скептично усміхнутися: абсолютна більшість населення уявляє своє місце поруч із братською Росією та обирає Митний Союз, а мирних мітингувальників називають «евроинтегранты».

 Єдиний прояв солідарності з учасниками Майдану – автопробіг, місцева влада вважає безглуздим. «Севастополь відрізняється своєю стабільністю. Ми нічого не можемо собі дозволити – тут розташовуються два флоти. Нам дзвонять з Харкова, Одеси и питають «як там у вас?». У нас стабільно і ми цим пишаємось, як пишаємось мудрістю нашого народу, який не йде на провокації», – коментує акцію Віктор Драченко, в.о. заступника голови Севастопольської міської адміністрації.

З прапорами України, Євросоюзу та… футбольного клубу «Севастополь» близько 12 автівок рухались вулицями міста. Зібрались біля пам’ятника Матросу та Солдату. Бажання жити у цивілізованій державі, підтримати українців на Майдані та продемонструвати, що й у Севастополі є люди небайдужі до долі країни – ось причини, чому активісти не побоялися проявити свою позицію, незважаючи на те, що фактично у місті вони перебувають у стані «білих ворон».

Після пробігу акція продовжилась на головної площі Севастополя. «Я ні на що не розраховував, знав, що мітинг буде тухлим. Але мене розлютив депутатішка з Партії регіонів, який, прикриваючись думкою ветеранів, оправдовував жорстокість «Беркуту». Я не витримав та й крикнув: «Досить спекулювати!», – розповідає Олександр Кроліковські, арт-діяч та учасник акції, та продовжує,- Але що мене більше вразило, так це неосвіченість прохожих: вони серйозно вірили, що біля Банкової «Беркут» був побитий фашистами зі свастикою. Мабуть, російські канали дивились. Я розповів іншу інформацію, на що дехто був щиро здивований… і це у вік Інтернету!». Ініціатором автопробігу став підприємець Михайло Джамаль, який підкреслив, що акція проводиться не в підтримку опозиції, а задля привернення уваги до «беркутівського беззаконня».

Організатори збиралися показати фільм про те, що відбувалося у ніч на 30 листопада, аж раптом відключили електрику, а, побачивши, що люди починають зацікавлюватися подією, імпровізований мітинг закінчили. Усе, фініта ля комедія, як йдеться в одній військовій пісні «кохане місто може спати спокійно».

Севастопольці переконані, що Європа колонізує Україну, а більшість навіть не розуміє, що зараз вже люди стоять на Майдані з іншою метою. Ось менеджер з туризму Євген Перцов розмірковує так: «Велика промисловість та сільгосподарство – ось у яких галузях ми ведемо економіку з Росією, від якої залежимо на повну. ЄС знищить увесь малий та середній бізнес, висуне сюди свої корпорації та защемить місцевих громадян. Європа не буде нам підіймати економіку, згадайте країни, які підписали таку угоду – Туніс, Алжир, Марокко, Болгарія, Румунія – до ніякого прогресу це там не призвело. Розколу держави – ось, чого добиваються на Майдані». Погоджується з ним фотограф Максим Благой, який вважає, що Європа – це неоколонізатор, спрямований на захват ринків та територій. А от Ксенія Селіверстова, севастопольчанка, а зараз студентка факультету психології в одному з університетів Німеччини, обурена: «Гаразд, скинули ви президента, то й що? Ви вже придумали, хто прийде замість нього? Та як на це вплинути? Чи знову вийде як вийде, а ще через 2 роки всі знову будуть кричати про імпічмент?».

Головний редактор телеканалу «Перший Севастопольський», одного з найвпливовіших у місті, Тана Крутських щодо останніх подій у Києві висловлює свою думку таким чином: «Це «напрацьовування» політичних очків з боку опозиції. Все на емоціях. Зараз немає лідера, за яким можуть йти люди. Перебісяться та все на цьому скінчиться». На питання «Що побажаєте для своєї країни?» відповідає: «Розумних людей, понад усе, господарників».     

Ольга Циганок