«Тім Талер або проданий сміх» на львівській сцені

20:56, 6 грудня 2018

Твір Джеймса Крюса був відомий в радянські часи завдяки однойменному білоруському фільму. Тепер вперше в Україні його адаптували до театральної сцени. Прем'єру готують у Першому театрі.

Режисерка Лариса Діденко взяла у роботу класику - твір німецького автора Джеймса Крюса «Тім Талер або проданий сміх» і написала на його основі п'єсу.

«Такий цікавий факт, що дитина в день усміхається до 300 разів і завжди щиро. Що з нами стається вже навіть в старших класах, цих щирих усмішок стає все менше, а в дорослому віці кажуть, що кожна друга усмішка не щира. Куди дівається наш сміх? Куди пропадає наша радість? Куди зникає наше щастя?», – запитує режисерка, авторка сценарію Лариса Діденко.

На ці питання відповідатимуть цілою творчою командою. Бо вистава про те, як сирота Тім Талер єдине, що має - щирий сміх. Барон Троч пропонує йому віддати цей дар за довічні перемоги у будь-якому парі.

Роль Тіма Талера в одному складі акторів виконуватиме хлопець, в іншому - дівчина, бо як вважає режисерка, у нинішньому суспільстві чоловікові і жінці доводиться долати однакові проблеми.

«Це така концепція, що ніби не залежно, чи це хлопчик, чи це дівчинка, це просто людина, яка втрачає оцю свою душу, як людина бореться за себе, за оцей свій сміх», – каже виконавиця ролі Тіма Талера Анастасія Хавунка.

«Мене взяли взагалі за те, що я просто посміхаюся, за те, що я добре сміюся, мене за те і взяли, я не знаю. Так мені і сказали прямо», – розповів виконавець ролі Тіма Талера Ярослав Дерпак.

У сценографії – відеопроекції. Бо головний герой багато подорожує і найкраще рішення - відео. Творча команда каже: ця постановка змінила кожного із них.

«Коли ми зустрічаємося, ми усміхаємося, коли нас ніхто не бачить, ми ж не усміхаємося, ми так серйозно себе ведемо. І я зрозуміла, що треба навпаки, коли ніхто не бачить, треба усміхатися самій собі на кухні. Ця вистава мені помогла зрозуміти, що щасливими ми робимо самі себе», – розповіла виконавиця ролі мачухи Тіма Олена Крилова.

Філософська казка - це вистава для дітей, але зацікавить і дорослих.

«Для дорослих навіть можна задуматися: на що ми можемо обміняти оте, що нам дано від Бога. А нам дано від Бога: сміятися, плакати, а ми хочемо чогось позбутися. Не можливо чогось позбутися, якщо позбуваєшся хоча б частинки, позбуваєшся взагалі всього тебе», – заслужена артистка України Ольга Гапа.

Прем'єра «Тіма Талера або Проданого сміху» – у суботу і неділю. На цій виставі буде доступна аудіодискрипція для незрячих і місця для людей на візках.