Уряд пропонує збільшити видатки місцевих бюджетів у 2009 році на 43 млрд 251 млн. грн. Про це прем’єр-міністр Юлія Тимошенко заявила під час наради з питань формування показників проектів місцевих бюджетів на 2009 рік, яка відбулася за участі голів облдержадміністрацій та мерів міст, - повідомили ZAXID.NET в управлінні у зв'язках зі ЗМІ секретаріату КМУ.
За її словами, один з головних пріоритетів Уряду при розробці Державного бюджету на 2009 рік - „зробити так, щоб міста, райони, області відчули, що центральний бюджет припинить тримати в руках гроші і роздавати їх по чайній ложці”.
Як зазначила прем’єр-міністр, такі новації дають можливість “вийти на ту мрію, з якою живуть місцеві бюджети вже останні 17 років - це розподіл ресурсів загального бюджету між місцевими бюджетами і державним 50 на 50”. Минулого року частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті становила трохи більше 40%.
За словами глави уряду, цей значний додатковий ресурс місцеві бюджети отримають за рахунок внесення змін до Бюджетного кодексу, децентралізації видатків, введення податку на нерухомість. Зокрема, уряд пропонує передати на розпорядження місцевих бюджетів державні програми підготовки кадрів в професійно-технічних навчальних закладах, закупівлі лікарських засобів, заходи з трансплантації органів, розвиток донорства, лікування цукрового діабету та інші питання, які стосуються охорони здоров’я. Крім того, це всі програми які стосуються реформування ЖКГ, в тому числі у сільській місцевості, ліквідації наслідків підтоплення. На фінансування цих програм місцеві бюджети отримають 3 млрд 226 млн. грн, - повідомила прем’єр-міністр.
Окрім того, у розпорядження органів місцевого самоврядування передаються субвенції та дотації з державного бюджету на 5 млрд 455 млн грн. За словами Юлії Тимошенко, розписуватися ці кошти будуть виключно пропорційно чисельності населення, що мешкає на територіях. Як зазначила керівник уряду, за рахунок цих коштів фінансуватиметься створення рекреаційних зон, меморіальних та музейних комплексів, заповідників, придбання шкільних автобусів, реалізовуватиметься державна цільова соціальна програма „Школа майбутнього”, будуть комп’ютеризовані загальноосвітні навчальні заклади, оснащені сільські амбулаторії та фельдшерсько-акушерські пункти, придбані автомобілі швидкої медичної допомоги для сільських закладів охорони здоров’я, вагони для комунального електротранспорту, вестиметься будівництво та розвиток мережі метрополітенів.
Також, за словами Юлії Тимошенко, будуть суттєво збільшені видатки на проведення заходів з підготовки Євро-2012, які будуть розподілятися не в центрі, а приймаючими містами і вони самі будуть визначатися, куди краще направити ці гроші. Крім того, 100% збору за забруднення навколишнього природного середовища та податку з власників транспортних засобів залишатиметься в місцевих бюджетах.
“Бюджетні програми будівництва та реконструкції об'їзних автомобільних доріг, розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування, надання державних гарантій з погашення кредитів на будівництво метрополітенів - це ще те додаткове, що буде зроблено центральним бюджетом для місцевих бюджетів. Разом ці видатки становитимуть додатково 4 млрд. 198 млн грн”, - сказала прем’єр-міністр.