Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко називає Укази Президента України про порядок перетинання українського кордону кораблями Чорноморського флоту Росії суперечливими й такими, що не відповідають угоді між Україною й Росією про базування ЧФ. "Я категорично проти тих Указів, які підписав Президент, проти будь-яких силових дій щодо Чорноморського флоту". Про це керівник українського уряду заявила 8 вересня в ефірі програми "Свобода слова" на телеканалі ICTV, - повідомляє "Українська правда" з посиланням на "Інтерфакс-Україна".
За її словами, своїм Указом Президент заборонив заходити кораблям Чорноморського флоту в акваторію їхнього місця базування.
"При цьому я хочу запитати - яким способом, що це за спосіб, як заборонити?" - уточнює Тимошенко.
У той же час прем'єр-міністр підкреслила, що не хотілося б повторити сумний досвід Грузії, "коли ми своїми руками там спровокуємо конфлікт, а потім, як написали в заяві Європарламенту, нам хтось непропорційну дасть відповідь".
Вона також висловилася проти того, щоб змушувати кримчан об’єднуватися на знак протесту проти дій України, яка створює Чорноморському флоту "неможливі умови".
"Це перший крок до того, щоб вони (кримчани) пішли і почали отримувати інші паспорти, крім українських", - зазначила Тимошенко.
Прем'єр назвала таку політику безвідповідальною.
Президент Віктор Ющенко затвердив рішення РНБОУ про порядок перетинання Державного кордону України військовослужбовцями, військовими кораблями (суднами забезпечення) і літальними апаратами Чорноморського флоту Російської Федерації, який перебуває на території України. Про це повідомив під час брифінгу Перший заступник Глави Секретаріату Президента України - Представник Президента у Кабінеті Міністрів Олександр Шлапак, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.
Указом Президента також затверджено порядок узгодження з компетентними органами України пересувань, пов'язаних із діяльністю військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації поза місцями їх дислокації на території України.
За інформацію Олександра Шлапака, Рада національної безпеки і оборони прийняла це рішення сьогодні, 13 серпня, шляхом опитування. Рішення підтримали 12 із 14 членів Радбезу (не підтримали прем'єр-міністр та міністр внутрішніх справ).
"Основна ідея цих нових правил, передбачених рішенням РНБО, полягає в тому, щоб чітко слідувати букві угоди, яка була підписана між Україною і РФ в 1999 році", - сказав Олександр Шлапак.
Він пояснив, що цей крок Президент здійснив після того, як Уряд фактично не запровадив у дію постанови "Про затвердження Порядку узгодження з компетентними органами України пересувань, пов'язаних з діяльністю військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації поза місцями їх дислокації на території України" та "Про внесення змін до Порядку перетинання державного кордону України військовослужбовцями, військовими кораблями (суднами забезпечення) і літальними апаратами Чорноморського флоту Російської Федерації, який перебуває на території України".
Олександр Шлапак нагадав, що ці постанови були проголосовані членами Кабінету міністрів, проте, документи не були опубліковані за підписом голови Уряду для того, щоб вступити в дію.
Перший заступник Глави Секретаріату нагадав, що відповідно до згаданої українсько-російської угоди про статус та умови перебування ЧФ на території України, пересування, пов'язані з діяльністю військових формувань поза місцями їхньої дислокації, здійснюється за узгодження з компетентними органами України. Проте постанови уряду, яким регулювався такий порядок, виявилися неефективними. Прикладом цього є наявність в Україні 10 тисяч незареєстрованих військовослужбовців Чорноморського флоту, факти виходу військових формувань за межі дислокації на територію України без попередження української сторони тощо.
Олександр Шлапак особливо наголосив на тому, що указ Президента передбачає відповідальність сторін за порушення відповідного порядку перетину українського державного кордону та узгодження з компетентними органами України пересувань, пов'язаних із діяльністю військових формувань ЧФ РФ поза місцями їх дислокації на території України.