Тимошенко у стані лихоманки хоче розпродати стратегічні об'єкти держави

12:53, 25 грудня 2008

Уряд продовжує практику поспішних і протизаконних рішень у сфері приватизації й готовий до продажу стратегічних об'єктів держави. Про це заявив заступник керівника Головної Служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента України Євген Капінус, коментуючи розпорядження Кабінету Міністрів від 3 грудня 2008 року про затвердження переліку господарських товариств і холдингових компаній, державні пакети акцій (частки) яких підлягають продажу в 2009 році, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.

"Уряд не повинен приймати рішення про приватизацію стратегічних об'єктів держави, перебуваючи у стані лихоманки від проваленої економічної політики в поточному році та катастрофічної ситуації з бюджетом на наступний рік, - сказав Є.Капінус. - Латання прогалин в економіці не може відбуватися виключно за рахунок розпродажу державного майна. Продаж об'єктів - найпростіший шлях отримати гроші для бюджету, але одночасно - це і найкоротший шлях до втрати економічного потенціалу та безпеки держави".

Є.Капінус нагадав, що Президент різко виступає проти непродуманого продажу державного майна - 19 грудня Глава держави зупинив приватизацію окремих положень розпорядження уряду. "Це зумовлено тим, що рішення уряду щодо продажу окремих підприємств не відповідає вимогам законодавства та Конституції України", - зазначив Є.Капінус, нагадавши, що Кабмін, зокрема, пропонує продати підприємства, які забезпечують обороноздатність держави (ВАТ "НВК"Київський завод автоматики імені Г.І. Петровського", Мукачівський завод "Точприлад", Феодосійська суднобудівна компанія "Море" та Херсонський державний завод "Палада").

За його словами, уряд також не враховує вплив приватизації окремих стратегічних об'єктів на подальший розвиток відповідних галузей. "Це стосується ВАТ "Турбоатом" і ВАТ "Науково-дослідний інститут атомного та енергетичного насособудування", продаж яких ускладнить реалізацію Енергетичної стратегії України, може призвести до втрати Україною статусу провідної держави у сфері енергетичного машинобудування", - сказав Є. Капінус.

Приватизація теплової генерації в умовах нереформованого енергетичного ринку несе загрозу енергетичній безпеці держави. Тому Президент України виступає проти продажу пакетів акцій ВАТ Дніпроенерго, Донбасенерго, Західенерго, ДЕК "Центренерго".

"Одностороннє рішення щодо продажу Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд взагалі може зумовити претензії держав-учасниць його будівництва та стати причиною міжнародного скандалу, в центрі якого опиниться Україна", - сказав Є. Капінус.

Стратегія приватизації державного майна має бути взаємопов'язаною із стратегією розвитку економіки України - а це передбачає перехід на програмні принципи ринкової трансформації у стратегічних галузях економіки, додав він.

Є.Капінус нагадав, що надходження від приватизації мають стати одним із джерел формування Стабілізаційного фонду, кошти якого спрямовуватимуться на запобігання негативним наслідкам світової фінансово-економічної кризи. "Проте це не означає, що потреба у коштах має бути основним критерієм для визначення доцільності продажу тих чи інших об'єктів державної власності", - додав він.

Продаж стратегічних об'єктів буде ефективним лише після вдосконалення законодавства, при цьому основним критерієм приватизації мають бути стратегічні інтереси держави, наголосив заступник керівника Головної Служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента.