Приховуючи реальні причини обмеження доступу до інформації, на звернення Глави держави та Секретаріату Президента України відновити надання та оприлюднення інформації про ситуацію в бюджетній сфері урядовці реагують формальними відписками. Про це повідомив під час брифінгу Перший заступник Глави Секретаріату Президента - представник Президента у Кабінеті міністрів Олександр Шлапак, - поінформували ZAXID.NET в прес-службі Глави держави.
О.Шлапак нагадав, що після того, як з кінця березня інформування Глави держави про стан виконання бюджетів було припинено, Секретаріат Президента України звернувся до Міністерства фінансів з листом щодо поновлення надання відповідної інформації.
Посилаючись на норми Бюджетного кодексу (пункт 1 статті 58), за якими зведення, складання та надання звітності про виконання державного бюджету здійснюється Державним казначейством України, Мінфін переадресував зазначений лист до Держказначейства. Держказначейство, надавши із значним запізненням оперативну інформацію по виконанню загального фонду державного бюджету за І квартал 2009 року, повідомило, що в подальшому відповідна звітність буде надаватися лише Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Рахунковій палаті та Міністерству фінансів. При цьому Держказначейство послалося на статті 59-61 Бюджетного кодексу.
Олександр Шлапак також нагадав, що у квітні Президент України звернувся з листом до прем'єр-міністра України щодо вжиття невідкладних заходів для відновлення інформування громадськості та Глави держави. У відповідь Прем'єр повідомила, що оприлюднення інформації про виконання державного бюджету відповідно до Бюджетного кодексу України (стаття 28) має забезпечувати Мінфін, на веб-сторінках якого оприлюднюється інформація про розвиток бюджетно-податкового сектору економіки відповідно до спеціального стандарту поширення даних за методологією МВФ. При цьому Перший заступник Глави Секретаріату пояснив, що Спеціальний стандарт поширення даних, затверджений Виконавчою радою МВФ, є орієнтиром для держав-членів (зокрема, тих, що мають або тих, що прагнуть одержати доступ до міжнародних ринків капіталу) у сфері надання економічних і фінансових даних для громадськості. Зазначений стандарт є основою для складання надійної, узгодженої в часі та співставної між країнами статистики. Водночас, стандарт не встановлює обмежень щодо оприлюднення більш детальної інформації у відповідних сферах. Податково-бюджетна інформація щодо операцій центрального Уряду, згідно зі стандартом, має оприлюднюватися щомісячно протягом місяця, наступного за звітним. При цьому йдеться про видаткову і доходну частини бюджету. "Що стосується основних параметрів, то це справа місцевої влади", - зауважив Олександр Шлапак.
У цілому таку ситуацію він назвав порушенням конституційних норм: статей 102, 106 Конституції України, які визначають статус та повноваження Глави держави; статті 46 - право громадян на соціальний захист, статті 48 - право громадян на достатній життєвий рівень.
Перший заступник глави Секретаріату повідомив, що сьогодні, 12 травня, Президент підписав Указ, яким Уряд зобов'язано відкрити згадану економічну інформацію. "Президент доручив Уряду у конкретних формах і конкретний термін подавати інформацію йому і інформувати громадськість щодо ситуації з державними фінансами", - сказав Олександр Шлапак.