«Тиорія житя» та багато кіно

Путівник по 10-му фестивалю Wiz-Art

15:14, 9 жовтня 2017

З 11 по 15 жовтня у Львові відбудеться фестиваль короткометражного кіно Wiz-Art, який пройде уже вдесяте, але вперше - восени. Слоганом цьогорічного фестивалю є фраза «Тиорія житя».

Неправильне написання є не випадковим. За словами організаторів, «теорія життя – це наче чітка інструкція, якої ми чекаємо, аби безумовно досягнути успіху, стати щасливими й крутими, як в рекламному ролику. Тому абсурдизована побутовою помилкою «тиорія житя» має для нас таку гостроту і суперечливість».

Відкриють фестиваль музика Мар’яни Клочко у візуальному супроводі Володимира Стецьковича. Відкриття відбудеться в оновленому Львівському кіноцентрі. Також можна буде подивитись добірку короткометражних фільмів.

«Ленінопад»

Серед них - «Ленінопад» Світлани Шимко. Фільм, як зрозуміло вже із назви, присвячений недавньому падінню пам’ятників. Режисерка занурюється й у дальше минуле: вона нагадує, як на пам’ятники Леніну переплавляли церковні дзвони. Світлана Шимко є журналісткою за освітою. Проте її фільм не має ознак репортажності. Це власне іронічне висловлювання, з яким можна погоджуватись або ні.

Світлана Шимко входить до складу фестивального журі. Разом і з Крісом Дором, режисером та продюсером з Австрії та угорською режисеркою й продюсеркою Терезою Конц вони назвуть переможців 15 жовтня.

Закриється фестиваль у Палаці мистецтв. Після оголошення фільмів, що перемогли, їх можна буде переглянути. Проте значно більше кіно покажуть у конкурсних та позаконкурсних програмах.

Міжнародний конкурс складається з 3 показів, в рамках яких можна буде переглянути 16 стрічок з 15 країн, зокрема з Франції, Німеччини, США, Грузії, Польщі тощо. Картини будуть боротися за такі нагороди фестивалю: найкраща режисура, найкраща операторська робота, найкращий сценарій, вибір аудиторії та Гран-прі.

Національний конкурс складається з 2 показів, в рамках яких покажуть 10 стрічок українських режисерів. Картини будуть боротися за такі нагороди фестивалю: вибір аудиторії та найкращий український фільм.

Серед претендентів на нагороди - «Благодать» Жанни Озірної. Фільм знято у Львові, він розповідає про складність внутрішніх змін, про те, що натомість може запропонувати їх оточення, про вміння прощати. Складна та багатошарова історія, втілена у короткому метрі.

Також у цьому ж конкурсі візьме участь фільм Павла Острікова «Випуск-97». Стрічка про самотнього телемайстра стала найкращим короткометражним фільмом за версією молодіжного журі на кінофестивалі у Локарно.

«Випуск-97»

Режисерка Антоніна Ноябрьова традиційно звертається до соціальних тем. Цього разу у центрі картини «Все буде добре» літня жінка, що страждає від бідності та негараздів.

«Дім» Ірини Цілик має складну конструкцію та метафоричну структуру. Свій внутрішній дім стає для героїв найголовнішим.

«Кров’янка» Аркадія Непиталюка стала найкращим фільмом року за версією Української кіноакадемії і, мабуть, одним із найбільш обговорюваних фільмів. До того ж зараз у прокаті – його ж повнометражні «Припутні».

Крім того під час фестивалю можна буде зустрітись із режисером та обговорити «Стриптиз реальності на екрані» (саме так називається зустріч, яка відбудеться 14 жовтня). Як презентувати сучасну українську реальність у кінематографі? Чи варто й далі причепурювати її та одягати у поетичність? А може треба оголитися?, - розмірковує режисер.

«Кров’янка»

Також змагатиметься в національному конкурсі й фільм Філіпа Сотниченка «Технічна перерва». Фільм є фіксацією подій, які відбуваються під час технічної перерви у супермаркеті. Касирка, що приховує свою вагітність, встигає здійснити чергову крадіжку в своєму ж супермаркеті, реалізувати вкрадене на ринку, втратити надію на материнство й знову сісти на своє робоче місце.

Це щодо конкурсу. А поза ним відбудеться ретроспектива Сотниченка, під час якої можна буде не лише подивитися кіно, а й поставити режисерові декілька запитань.

Загалом позаконкурсна програма насичена багатьма подіями. UA DOC Особливі - 2 покази 7 українських документальних фільмів, які, на думку організаторів, є рупорами поколінь молодих громадян України.

До програми «Архівні фільми про Львів» увійшли два фільми. «Добрий день Львова». Фільм був відзнятий київською кіностудією Укркінохроніка у 1969-му році й згідно з задумом показує місто через образи праці й відпочинку мешканців Львова. Його показували в усіх кінозалах міста.Фільм «Крок вперед, два кроки назад», який став результатом роботи художника з архівними записами та його інтерпретацією тем промислового минулого та побудови соціалістичного міста. Цю роботу було створено в 2017 році на основі відеоматеріалів Urban Media Archive.

«Крок вперед, два кроки назад»

До програми «Фестивальні хіти» увійшли фільми-улюбленці селекторів, публіки та журі. Зібрані разом, вони дають уявлення про актуальні тренди у світі короткого метру.

Також у позаконкурсній програмі - Сome Out Please (ЛГБТ-програма) та Late Night Sexy Shorts (дуже відвертий показ для повнолітніх). Серед іншого у цій програмі відбудеться прем'єра фільму львівського журналіста та режисера Андрія Бондаренка «Ніч з Наталею».

«Ніч з Наталею»

Дві програми пов’язані зі слоганом фестивалю. Це - «Тиорія житя. Фізіологія», що є спробою визначити, чим можна виміряти життя людини. А також «Тиорія житя. Близькість» нарешті має дати відповідь на запитання: що таке теорія життя, а що таке тиорія житя і чим воно відрізняється?

Повністю програму фестивалю можна побачити тут.