Європейський Союз буде радий зробити внесок в економічні реформи України, однак не збирається сплачувати її борги. Про це йдеться у статті посла Європейського Союзу в Україні Яна Томбінського, повідомили у Представництві ЄС в Україні.
Як зазначив Томбінський, для нього аргументація з приводу того, що ЄС не запропонував Україні достатньо високої компенсації за втрату російського ринку, є «чимось неймовірним», передає УНІАН.
«Україна просить Європейський Союз компенсувати збитки, завдані її економіці Росією. Чому ЄС має покривати збитки, завдані іншими сторонами? І, в будь-якому разі, у якій формі має бути надана така компенсація? ЄС буде радий зробити внесок в економічні реформи. Однак ми не збираємося сплачувати борги України. Кредити і гранти, що надаються українському уряду, самі по собі не призначені для допомоги компаніям зі сходу України, яким Росія погрожує втратою свого ринку», – заявив Томбінський.
Він додав: «Набагато кращою формою компенсації для таких компаній є можливість доступу на нові ринки – як у ЄС, так і в інших країнах світу. У цьому якраз може посприяти глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі з ЄС та впровадження стандартів ЄС».
Як вважає Томбінський, для таких компаній буде краще отримати допомогу для модернізації, залучення інвестицій та нових технологій від міжнародних партнерів, які «своєю чергою, завдяки покращеному бізнесовому клімату, – що стане можливим після впровадження ГВЗВТ (глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі, – ред.), – із задоволенням здійснюватимуть інвестиції в Україну».
Також, на думку посла, угода могла б зробити важливий внесок у підвищення передбачуваності української економіки та довіри з боку інвесторів з-поза меж ЄС. Окрім того, вона здатна сприяти продажу українських продуктів і на неєвропейських ринках, зокрема китайському, турецькому або ринку США.
«І навіть якщо норми і стандарти ЄС стимулюватимуть виготовлення товарів для внутрішнього ринку та ринку Євросоюзу, українські компанії все одно матимуть можливість виготовляти товари для експорту в Росію згідно з російськими нормами і стандартами», – йдеться у статті.
За словами Томбінського, угода про асоціацію, включно із глибокою та всеосяжною зоною вільної торгівлі, – це не проблема, а її вирішення. «Пакет економічних реформ, що міститься в угоді, уже був випробуваний раніше. Кожна країна, що підписала угоду про зону вільної торгівлі з ЄС, отримала економічні вигоди, навіть попри те, що ці угоди були набагато менш амбітні та далекосяжні, ніж угода про асоціацію та ГВЗВТ з Україною", – наголосив він.
Нагадаємо, сьогодні у Вільнюсі розпочався саміт «Східного партнерства», у якому візьме участь президент України Віктор Янукович, хоча угоду про асоціацію з ЄС підписувати не збирається. Саме через відмову керівництва країни асоціюватися з ЄС по всій Україні проходять акції протесту.
26 листопада в телеінтерв’ю президент Віктор Янукович заявив, що Україна угоду з Євросоюзом підпише, коли сподобаються умови.