ТОП-10 неВідомих львів’ян

18:00, 22 серпня 2011

Місто кави, шоколаду та Євро 2012. Усі знають Львів таким. Однак не менш відомим він є як місто науки, мистецтва та багатої історії. Його по праву називають культурною столицею України. Але чи достатньо ми знаємо про людей, які робили і роблять його таким?

На ZAXID.NET триває не просто конкурс. Ми намагаємося відшукати людей, які творять портрет нашого міста, залишаючись на узбіччі нашої уваги. Ці люди – герої, які живуть або жили поруч з нами. Протягом місяця Ви надсилали нам історії львів’ян, які заслуговують на визнання. Пропонуємо Вашій увазі ТОП-10, про яких ми хочемо розповісти у першу чергу. А щоб розповідь була цікавішою, для переможця конкурсу ми підготували приз.

Отож, ТОП-10:

Наталка Стецька – Львівська співачка, поет та композитор. Окрім сольної кар`єри, Наталка гастролює і виступає з хором «Оранта». Їхні виступи проходять в Домініканському соборі, Преображенській церкві міста Львова, а також поза межами України: в Австрії, Франції, Німеччині та ін. Під керівництвом Наталки Стецької у студії «Діти майбутнього» працює ансамбль «Промінці» та тріо «Вишиванка», які з успіхом виступають та гастролюють в Україні та за кордоном. Львів`янка поклала на музику більше 30-ти віршів і продовжує писати музику й пісні. Випустила сольний альбом «Хай буде так»(2007), куди увійшли авторські, народні пісні, а також пісні рідної сестри – Марії Лютенко.

Анна Атоян– художниця. Народилась у Львові у 1967 року. 1990 року закінчила Львівську академію мистецтв, кафедра художнього скла. З 2000 року працює в техніці живопису по шовку – «гарячий батік». Перша персональна виставка відбулася в “Зеленій канапі” 2007 року, після цього була виставка в Барселоні, галереї “Прімус” (Львів), галереї “Сливка” (Львів), участь у багатьох мистецьких проектах, у тому числі і фестивалях “Арт-Київ” (2007,2008) під егідою “Зеленої канапи”. Анна Атоян є членом спілки художників України. Її роботи зберігаються у приватних колекціях України та за кордоном.

Артур Поліщук– засновник Американської англійської школи (AmES) у Львові. У віці 17 років (1994р.) самостійно заснував перші англомовні курси, котрі з часом стали однією з провідних англомовних шкіл Львова. З 1995р. - організовує англомовні літні табори відпочинку в Карпатах для дітей. Кожен з дітей хто побував в його таборі не лише відмінно оволодіває англійською мовою а й завдяки його вдалому вихованню та хорошому прикладу набуває позитивних рис характеру та вже в молодому віці досягає значних висот. Своїм прикладом Артур дає зрозуміти: кожен може досягти вершин - треба тільки захотіти й вкласти в це частинку свого серця!

Євген Галатович– видатний селекціонер, кандидат сільськогосподарських наук. Народився у Кременці 1936 року. Створив перший у Радянському Союзі приватний промисловий розсадник ягідних культур, який у 1995 перереєстрував у акціонерне товариство «Євген Галатович і К». Вивів надзвичайно плодоносні сорти винограду та чорної смородини, а також ожини без колючок. Відомим є створений ним гібрид смородини й аґрусу – йошта, який плодоносить вже наступного року. На жаль, досі не може отримати від держави ділянку на власний розсадник. Живе та працює у селищі Оброшине під Львовом.

Кость-Арпад Березовський(14 лютого 1914, м. Львів — †1941). Член ОУН від поч. 1930-х. Студент факультету права Львівського університету (1934—1935) та історичного факультету (1939—1940). Інструктор ОУН серед ремісників м. Львова, один з представників ОУН в Українському Спортовому Союзі, член редакції його друкованого органу — газети «Готові» (1934—1935). Редактор журналу «Студентський шлях» (1934), автор ряду ідеологічних статей. В'язень польських тюрем (кін. 1932 — поч. 1933, кін. 1935-09.1939) та концентраційного табору в Березі Картузькій (осінь 1935). 7-19 червня 1937 за керівні дії в мережі ОУН засуджений до 8 років ув'язнення. Від 04.1940 референт пропаганди Крайової Екзекутиви ОУН. Організатор пропагандистської роботи серед інтелігенції Києва, Одеси та Харкова. Заарештований НКВС 25.07.1940. Засуджений до смертної кари 15-18.01.1941 на відомому т. зв. Процесі 59-ох.

Уляна Куйдич – журналіст, блогер. Випускниця ЛНУ ім. І,Франка (2006). Тривалий час працює редактором відділу економіки в одному з львівських інтернет-видань. Її основний талант — це вміння дістатися в будь-яку географічну точку, витративши мінімум грошей. Уляна подорожує автостопом. Таким способом дісталася аж до далекої Башкирії. А днями повернулася з Франції. Про свої подорожі дівчина розповідає у блозі, ілюструючи їх промовистими фотографіями.

Лариса Крушельницька — археолог, бібліотекознавець, доктор історичних наук (1991), професор (1999). Народилася 5 квітня 1928 року у Стрию. Навчалась у Художній академії у Штутгарті. Із вересня 1947 р. Л. Крушельницька працює в Інституті суспільних наук АН УРСР. Лариса Іванівна Крушельницька — єдина в світі жінка-археолог, яка організувала і успішно провела понад 50 археологічних експедицій, підсумком яких стали 206 наукових досліджень, з яких понад 170 опубліковані — у тому числі 8 монографій. Вона відкрила і дослідила близько 60 пам'яток минувшини, що принесли їй визнання як в Україні, так і за кордоном. Вона вперше провела розкопки в гірських районах Карпат. Є автором публіцистики та спогадів. У жовтні 1991 p. Лариса Крушельницька очолила ЛНБ ім. В. Стефаника. З того часу на півмільйона збільшився обсяг фондів бібліотеки, який сьогодні становить близько семи мільйонів одиниць збереження, вперше частково здійснено ремонтно-реставраційні роботи у чотирьох корпусах. Під керівництвом та за безпосередньої участі Лариси Іванівни у бібліотеці ім. Стефаника розгорнуто активну роботу науковців бібліотеки над темами, що пов'язані зі створенням національної бібліографії, дослідженням проблем бібліотекознавства, книгознавства та історії періодики; здійснюється науково-бібліографічне опрацювання і розкриття рідкісних фондів, колекцій та збірок. Тепер Л. Крушельницька є почесним директором ЛНБ ім. В. Стефаника. Вона є головою археологічної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, членом наукового товариства «Український історик» (США), членом Львівської організації ЮНЕСКО.

Юліан Захаревич- польський тa український архітектор, засновник і організатор Львівської архітектурної школи, яка визначала архітектурне обличчя Львова 2-ї половини XIX — початку ХХ століття. З 1871 р. професор, завідувач кафедри архітектури Львівської Політехніки. У 1881—1882 р. — ректор Політехніки. Юліан Захаревич проектував і будував Львівську політехніку (в ті часи — Львівська Політехнічна Школа), зокрема головний корпус та корпус Хімічної лабораторії. За проектами Ю. Захаревича у Львові також збудовано Галицьку ощадну касу (1888—1891), де нині розмістився Музей етнографії та художнього промислу, Майстерню-особняк художника Яна Стики (1889—1890), де нині музей О. Новаківського, Костел і монастир сестер францисканок (1876—1888), низку віл та особняків для діячів науки та культури у львівському районі Кастелівка.

Ярослав Скакун— український скульптор, заслужений діяч мистецтв УРСР (1989). Народився 1 лютого 1949 року в селі Розвадів Миколаївського району Львівської області. Закінчив Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва (1977). Є автором низки відомих робіт, у тому числі погруддя Соломії Крушельницької для музею театру Ла Скала, Мілан (2007), пам'ятника, присвяченого 110-річчю українського футболу, встановленого у Стрийському парку у Львові (2004), меморіальної таблиці на Латинському катедральному соборі Львова на честь приїзду Папи Римського Івана Павла ІІ (2003), шести барельєфних погрудь із зображенням видатних медиків минулого на фасаді «Аптеки-музею» у Львові (1985).

Андрій Макар- бронзовий призер всесвітньої олімпіади з інформатики серед школярів (IOI 2011), що проходила в Таїланді. Це перше призове місце для Львівщини за всю історію проведення міжнародних олімпіад з інформатики. Андрій в цьому році закінчив школу і хоч отримав запрошення на навчання і з Києва, і з Санкт-Петербургу, поступив у ЛНУ ім. Франка і продовжить навчання у рідному місті. Він не збирається зупинятися на досягнутому – попереду участь в студентських олімпіадах.

Голосування триватиме до 3 вересня, а вже 5-го вересня, після перевірки голосів - ми дізнаємося переможця. Нагадаємо, автор, чий герой за результатами голосування ТОП-10 посяде перше місце, отримає надсучасний планшет iPad від ZAXID.NET та "Першої грильової ресторації м'яса та справедливости".