Топ-10 подій Місяця Авторських Читань

Що неможливо пропустити у Львові

10:56, 4 липня 2016

5 липня у Львові стартує Місяць Авторських Читань. До Львова приїдуть понад 60 письменників з Чехії, Польщі, Словаччини, Іспанії та України. Щодня у «Дзизі» відбуватимуться по дві літературні зустрічі. Окремою лінією у цьогорічному фестивалі є почесні гості з Королівства Іспанія, більшість з яких вперше відвідають Україну. Не зважаючи на те, що усі без винятку автори у програмі МАЧу варті уваги, ми спробували відібрати для вас те, що пропустити просто неможливо.

6.07 20:30 / Карме Ріера: Перша леді каталонської літератури (ES)

Письменниця, есеїстка, сценаристка, літературна критикиня, народилася 1948 року у Па́льма-де-Майо́рці. У шістдесятих роках під час вивчення літератури в Барселоні приєдналася до щойно відновленого феміністичного руху в Іспанії, виступала проти війни у В'єтнамі, режиму Франко, перебувала під впливом протестів французьких студентів. В літературі дебютувала в 17 років зі збіркою «Te deix, amor, la mar com a penyora [Як заставу дам тобі, любове, море]». Написала більше 20 творів: романи, збірки оповідань, книжки для дітей. Особливе місце в її творчості належить історичним романам: «Dins del darrer blau [В крайній синьості]» (1994), «Cap al cel obert [До відкритого неба]» (2000), «La meitat de l'ànima [В половині страху]» (2004). «Пишу для того, щоб зберегти історії, які розказувала мені бабуся, щоб спокусити читача, щоб віддалити смерть», – зізнається перша леді каталонської літератури.

6.07 19:00 / Ерік Ондреїчка: Лірик-землемір (SK)

Поет, геодезист, народився 1 травня 1964 року в Братиславі. До літератури офіційно увійшов у віці 40 років дебютом «На внутрішній стороні повік» (2004). В наступних збірках «Танець вечірніх сніжинок» (2006), «Очі та рими» (2010) підтвердив якість своєї виразної мелодійної поезії, яка впродовж років незрозуміло чому дрімала у шухляді. Пише також для дітей, митців і для гітарного мага Мілоша Желєзняка, постійного супутника його перфомансів.

11.07 19:00 / Міхал Габай: Поезія – це радикальний вчинок (SK)

Поет, літературознавець, народився 3 грудня 1974 року в Братиславі. Видані його поетичні збірки «80-967760-4-5» (1997), «Гімназистки. Канікули тринадцятирічної» (1999), «Корені неба. Вірші з останнього століття» (2000), «Вірші для мертвих дівчат» (2004), «Міхал Габай» (2012) і «Caput Mortuum» (2015). Під псевдонімом Анна Снєгіна видав книги поезії «Pas de deux» (2003) і «Вірші зі спадку» (2009). Його останні дві збірки перемогли у традиційній анкеті на визначення книги року щоденної газети «Pravda».

15.07 19:00 / Міхал Ольшевський: Репортаж без упаковки (PL)

Журналіст, письменник, публіцист. Автор багатьох репортажів, літературних рецензій у різних часописах. Як прозаїк дебютував збіркою оповідань «До Амстердаму» (2003). Після цього з’явилися також інші прозові твори автора: «Хваліть поля майові», «Low-tech», «Записки на квитках» (була номінована на нагороду NIKE). У 2015 року отримав нагороду Ришарда Капусцінського за книгу репортажів «Найкраще взуття на світі».

16.07 19:00 / Іва Пекаркова: Зебра, бетон, єдина дитина (CZ)

Народилася в 1963 році в Празі. На природознавчому факультеті Карлового університету вивчала мікробіологію і вірусологію. У 1985 році емігрувала до Сполучених Штатів Америки. У 1997-2005 роках жила в Чеській Республіці, з 2005 – у Великій Британії. Видала понад двадцять книг (романи, збірки оповідань, белетризовані репортажі, збірки блогових записів), останні – «Леопардиця» (2013), «Бетон» (2014), «Печена зебра» (2015), «Замітки з Лондоністану» (2015). «Ось недавно одна моя не дуже приємна тітка сказала, що я – приклад того, як не розбестити єдину дитину», – зізнається вона.

17.07 20:30 / Пілар Адон: Письменниця з гарантією (ES)

Одна з найвідоміших іспанських письменниць сучасності. Народилася 1971 року в Мадриді, має юридичну освіту, зараз є вільною письменницею і перекладачкою з англійської (переклала Генрі Джеймса, Едіту Вартон, Пенелопу Фітжеральд та інших). Дебютувала у вісімнадцять років з романом «El hombre de espaldas» (Чоловік на задньому плані, 1999), через чотири роки видала наступний роман «Las hijas de Sara» (Дочки Сари), через який стала літературною зіркою першої величини. Видавала романи, збірки поезій. Минулого року вийшла її остання праця: роман «Las efímeras» (Нетривале). Про неї письменник Даніел Гереді говорив: «Ім'я Пілар Адон – запорука доброго тексту».

17.07 19:00 / Гана Лундякова: Варварська, криклива, емоційна, фрагментарна (CZ)

Народилася в 1978 році в Броумові. Навчання на богемістиці філософського факультету Карлового університету не завершила. Займається музикою: грала на акордеоні у групах «Три сестри» і «Рудовус», під псевдонімом Стінка записала два диски (Крррва!, 2013; Біда, прощавай…, 2015). Займається літературою: дебютувала збіркою оповідань «Кинути» (2010), пізніше були повість «Чорний Кларус» (2012) і роман «Імаго. Ти трубо!» (2014). «[Лундякова] пропонує оповідь варварську, крикливу, емоційну, фрагментарну. В неї більше таланту, ніж у інших молодших чеських жінок-прозаїків», – похвалив авторку та її роман Петр А. Білек.

23.07 19:00 / Андрій Содомора: Пригорща хвилин (UA)

Народився у 1937 р. у селі Вирів на Львівщині. Український перекладач, письменник, науковець. Закінчив Львівський університет. Кандидат філологічних наук, професор (2008), професор кафедри класичної філології Львівського національного університету ім. І. Франка. Автор перекладів з давньогрецької творів Менандра, Арістофана, Софокла, Есхіла, Евріпіда; з латинської творів Горація, Овідія, Лукреція, Сенеки, римських елегійних поетів; прозових творів «Жива античність», «Наодинці зі словом», «Під чужою тінню», «Сивий вітер», «Лініями долі», «Студії одного вірша»; поетичної збірки «Наодинці зі Львовом». Член Національної спілки письменників України, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка. Лауреат Премії імені Максима Рильського, Літературної премії імені Григорія Кочура (2010), літературної Нагороди Антоновичів та обласної премії імені Михайла Возняка. Почесний громадянин міста Львова (2012).

30.07 19:00 Павло Ар’є: На початку і наприкінці часів

Народився у 1977 році в Львові. Український драматург, живе і працює в Україні та Німеччині. Автор п'єс «Революція, Кохання, Смерть і Сновидіння» (видано окремою книжкою, 2007), «Ікона» (обидві п'єси увійшли до шостого тому альманаху «Нова проза», 2007), «Слава Героям», «Кольори», «Десять засобів самогубства» тощо. В липні 2010 року у видавництві «Факт» окремою книжкою вийшла збірка «Форми» з трьох п'єс автора. Переможець конкурсу «Коронація слова-2011» та конкурсу на участь у міжнародній програмі співпраці British Council Ukraine та театру Royal Court (Лондон) з українськими драматургами. П’єси показані у багатьох містах України і світу – Львові, Києві, Івано-Франківську, Харкові, Берліні, Магдебурзі, Брно, Москві та інших. 2015 року п’єса Павла Ар’є про «бабу Прісю» у чорнобильській зоні відчуження «На початку і наприкінці часів» була поставлена одразу трьома режисерами: у Львові – режисер Олексій Кравчук на сцені театру ім. Лесі Українки, у Києві − Стас Жирков на сцені Молодого театру, а перед тим її поставив на сцені театру ім. Моссовета режисер Роман Віктюк.

2.08 19:00 / Сильвія Хутнік: Варшавський магічний реалізм (PL)

Письменниця і активістка, співзасновниця фундації МаМа, метою якої є допомога матерям і зміна способів сприйняття материнства. Авторка кількох повістей, а також виняткового путівника Варшавою -  Warszawa kobiet (2011). У всіх своїх книгах торкається проблем поточного становища жінок у суспільстві, їх традиційної ролі та її трансформацій. З матерів, домогосподарок, маленьких дівчаток чи пенсіонерок жінки у Хутнік стають войовницями. Вже її дебютна книга Kieszonkowy atlas kobiet (2008), що оповідає історію чотирьох Марій, здобула чималу увагу. П’ята героїня – як часто буває у Хутнік – місто Варшава і її вулиці. Так само у останній повісті  Jolanta (2015) знаходимо постать жінки зі складною долею і характерний образ міста – цього разу йдеться про занедбаний індустріальний район Варшави Жеран.