ТОП-три найбільш вірогідних кандидати на пост глави ДФС

17:47, 27 квітня 2015

Сьогодні, 27 квітня, члени конкурсної комісії, ще раз вивчивши особисті справи та матеріали співбесід кандидатів на пост голови Державної фіскальної служби України, планують повідомити громадськості імена кількох фіналістів.

З їх переліку Рада з питань відбору кандидатів на пост голови фінслужби повинен буде скласти власний список і подати відповідні рекомендації щодо претендентів прем'єр-міністру Арсенію Яценюку.

Нагадаємо, що ім'я нового глави ГФС повинно було стати відомим ще в п'ятницю, 24 квітня. Але Мінфін відклав ухвалення остаточного рішення до 30 квітня. І це не дивно: чи жарт - 12 кандидатів! І це на пост, який раніше займали, на думку експертів, "невідомо звідки взялися кандидати". Тепер же, за словами одного з членів комісії, координатора громадської платформи Валерія Пекара, журі "є з кого вибирати": "Люди, які вийшли у фінал, дуже різні. Там є дуже сильні кандидатури, і їх багато", - завив він на брифінгу.

Вибрати з цих сильних кандидатів не так вже й легко, враховуючи, які активні обговорення розгорнулися в пресі і в суспільстві з приводу того, яким хочуть бачити нового главу ГФС. Суперечки ведуться і по воду того, чи повинен це бути бізнесмен або представник "великої четвірки", з досвідом проведення реформ та роботи у відповідній сфері або без, з власною командою або ні з ким не пов'язаний. (https://m.finance.obozrevatel.com/economy/61240-biznesmenyi-rasskazali-kakim-oni-hotyat-videt-novogo-glavu-gfs.htm).

Не обійшлося і без спроб роздути навколо конкурсу скандал. Як тільки Мінфін прийняв рішення дати комісії додатковий час на роздуми, народний депутат Віктор Чумак тут же заявив, що причина відстрочки - бажання знайти компромат на Оксану Продан, одного з 11 кандидатів, що вийшли останній відбірковий тур конкурсу. Ніяких доказів цієї версії депутат не надав. Тим часом, Оксана Продан, на думку експертів, і правда вважається одним з трьох найбільш ймовірних кандидатів на пост глави ГФС - разом з Олексієм Любченко і Романом Насировим.

Кого з них вибере комісія? Спробуємо розібратися в їх особових справах.

Оксана Продан:

Економіст і аудитор за освітою. У 1996 році закінчила Чернівецький державний університет, у 2000-му - Інститут статистики, обліку та аудиту. У 2002 отримала диплом Чернівецького національного університету за спеціальністю правознавство.

У бізнесі працювала недовго, з 2004 року зайняла посаду заступника директора ЗАТ Укртранс-Чернівці. На думку експертів, добре орієнтується в транспортній сфереза.

Паралельно з березня 2005-го вважалася членом громадської ради при Державній митній службі України та секретарем ради імпортерів при Кабінеті Міністрів України. З червня 2008 по травень 2010 - голова ради підприємців при Кабінеті Міністрів. З травня 2010 по грудень 2011-го - голова комітету захисту підприємців при опозиційному уряді, сформованому представниками БЮТ їх політичними союзниками.

З 2012 року зайнялася кар'єрою в політиці і пройшла до Верховної Ради за списками партії УДАР (№4 у виборчому списку) і стала першим замглави комітету з питань податкової та митної політики.

У 2014 році стала депутатом парламенту від Блоку Петра Порошенка та членом комітету з питань податкової та митної політики.

На думку експертів, Оксана Продан має серйозні шанси на успіх. Невеликий досвід роботи в бізнесі (якщо судити по офіційній біографії) компенсується досвідом роботи в профільних організаціях, що займаються питаннями бізнесу, податків та митниці. При цьому, експерти згодні, що політична кар'єра і великі політичні зв'язки можуть зіграти як на руку, так і проти цього кандидата.

Олексій Любченко:

Кандидат економічних наук, випускник Київського державного економічного університету.

Повна протилежність Оксані Продан: зробив кар'єру в держструктурах, має багатий досвід роботи в податковій сфері.

У 1994-1995 був старшим економістом виконкому Смілянської міськради Черкаської області. У 1995-1997 в тому ж міськраді зайняв посаду завідувача відділом комунальної власності та підприємництва, в 1997-1998 - завідувача відділом управління комунальної власності, а в 1998 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів та начальника управління економіки та майна.

З 1999 року став заступником голови державної податкової адміністрації в Кіровоградській області. З 1999 по 2003 працював першим заступником голови податкової адміністрації в Кіровоградській області. 2003-2005 - голова податкової адміністрації в Черкаській області. 2005-2007 - заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації.

Після навчання в докторантурі ради з вивчення продуктивних сил Національної академії наук України в 2009 зайняв пост заступника голови Державної податкової адміністрації України. З 2011 працює директором департаменту оподаткування юридичних осіб Державної податкової служби України.

Серед плюсів - великий досвід роботи в податковій службі, знання специфіки роботи ГФС зсередини. Крім того, Любченко безпосередньо не пов'язаний ін з однією політичною силою, що також грає йому на руку. Очевидний мінус - відсутність досвіду роботи в бізнес-структурах.

Роман Насиров:

За освітою - фінансист, юрист і управлінець. Закінчив Чернігівський державний інститут економіки управління за спеціальністю "Фінанси" та юрфак Київського Національного університету ім. Шевченко. Потім прослухав курс MBAпо направленіюфінанси і міжнародний менеджментУніверсітета Східного Лондона.

Має досвід роботи у великих іноземних та вітчизняних бізнес-компаніях:

У 2005-2007возглавлял напрямок брокериджа по країнах СНД в лондонському офісі американського брокера-інвестбанку CantorFitzgerald / BGC.

У 2008-2009-керуючий діректорвConcordeCapital.

У 2009-2012-главанаправленія з торгівлі цінними паперами та СЕО підрозділи Центральної та Східної Європи в компанііRenaissanceCapital.

Політикою зайнявся недавно, депутатом верховної Ради став півроку тому за списками "Блоку Петра Порошенка» (№51). У парламенті очолив комітет з питань податкової та митної політики крім того, є заступником Глави Постійної делегації у Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва, а також керівником і членом декількох груп, пов'язаних з міжнародним парламентським співробітництвом.

Безперечні плюси кандидата - робота в іноземних компаніях і великий досвід роботи в бізнесі, а також - щодо нетривала (з 2014 року) політична кар'єра. Незначний мінус - зовсім невеликий стаж роботи в профільних держструктурах. Втім, цей недолік бізнесмени, швидше, вважатимуть гідністю: якщо судити за опитуваннями, багато з них хотіли б, щоб новий глав Держфінпослуг взагалі не мав досвіду роботи в держструктурах.