Торговельна війна може принести користь Україні, - The Economist

15:46, 23 серпня 2013

Торговельна війна може принести користь для України у довгостроковій перспективі, але не відомо, чи Янукович та Україна зможуть так довго терпіти – пише The Economist у своєму свіжому номері.

«Ніхто не може звинуватити Сергія Глазьєва у неоднозначності. Нові російські торговельні обмеження для України були попередженням проти «суїцидального» кроку – підписання договору про асоціацію з ЄС», пише The Economist. «Якщо все це продовжуватиметься, то правила можуть стати ще жорсткішими», - вважає видання.

«Росія прикладає все більше зусиль, щоб утримати найбільшу країну її колишньої імперії від поглядів на Захід та спонукати її натомість приєднатися до ворожого Митного союзу, який очолює Кремль», - пише видання.

Кремль урізноманітнює засоби спонукання України, зокрема, вдається до методів м’якої сили (розмови про спільну православну спадщину); «пряники» (дешевий газ та доступ до ринків) та «батоги» (торговельні санкції).

Проте, втрати від обмеження торгівлі можуть бути меншими, ніж заявлялося. За даними аналітиків Dragon Capital, число буде близьке до $500 млн, але «у всякому разі Україна не в змозі вести торговельну війну», - наголошує The Economist, оскільки «для погашення зовнішнього боргу цього року необхідні рекордні виплати. Економіка перебуває у стані рецесії, валютні резерви впали нижче безпечного порогу, що складає вартість трьохмісячного імпорту».

«Росія також може застосувати тиск і в інших сферах, наприклад, газовій», - припускає видання. «Україна планує мати мізерні 12,5 кбм газу на початок опалювального сезону, 1 жовтня,  і поки їй бракує ще 3,5 кбм. Минулого ж року запас складав 20 кбм». Войцех Конончук із OSW, Центру східних досліджень у Варшаві, вважає, що «Україна повинна мати щонайменше на 5-6 кбм більше на даний час. Кремль буде спостерігати і чекати, оскільки його позиції у переговорах посилюються, а позиції України – послаблюються». Експерт також вважає, що «газової війни, скоріш за все, не буде: буде угода, єдине питання, чи ця угода буде дуже погана чи просто погана».

«Янукович, який очікує перевиборів на початку 2015, опинився між цими обмеженнями», - пише видання.

«Угода з ЄС була б популярною, якщо б економічна криза чи конфлікт із олігархами не перекреслювали його шанси. У довгостроковій перспективі російські санкції могли б принести користь для України, так як вони це зробили для Грузії у 2008-му. Її виробники змушені були підняти стандарти та змагатися на світовому рівні. Проте пан Янукович та Україна можуть так довго не витримати», - підсумовує The Economist.

Нагадаємо, Російська митниця з 14 серпня зупинила весь український імпорт до своєї країни. 18 серпня радник Президента Російської Федерації Сергій Глазьєв заявив, що ускладнення митного оформлення вантажів на російсько-українському кордоні є разовою акцією, але в разі підписання Україною угоди про асоціацію з Європейським Союзом митне адміністрування може бути посилене.

20 серпня Федеральна митна служба Росії повідомила Україну про повернення до штатного режиму розмитнення українських товарів.