Торік в Україні на держзамовлення знято один фільм

22:48, 9 червня 2011

Якщо у 1990 році в Україні було знято 578 різножанрових кінострічок, то у 2010-му за держзамовленням створено лише один анімаційний фільм. Загалом обсяги державного замовлення у натуральних показниках у 2008 р. виконані на 91,4%, у 2009 р. – на 75%, у 2010 р. – на 3,7%.

Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі Рахункової палпти.

Однак і при високих відсотках, і при низьких результат один – національного кіно Україна не бачить ні в кінозалах, ні по телебаченню. Із 78 фільмів, створених за держзамовленням у 2008-2010 роках, 13 (або 16,7 відс.) не демонструвалися взагалі, зате справно поповнювали державний фільмофонд, тобто 2,9 млн. грн. бюджетних коштів витрачено неефективно.

Окрему увагу під час аудиту було приділено створенню фільмів для дітей та юнацтва. Законодавством задекларовано, що такій кінопродукції надається пріоритет, проте питома вага дитячих фільмів в обсягах держзамовлення становить лише 16,4 відсотка, а створені стрічки також здебільшого потрапляють на полицю.

За відсутності контролю з боку Кабміну міністерством культури і туризму не виконується Указ Президента України від 13.09.2007 № 868, внаслідок чого не розроблена і не затверджена Загальнодержавна програма розвитку національної кіноіндустрії на 2008-2012 роки, шляхи розвитку національної кінематографії залишаються невизначеними. Сьогодні у репертуарі внутрішнього кіноринку 95% фільмів зарубіжного виробництва. Матеріально-технічна база студій у занепаді та використовується не державою, а місцевими чи заїжджими шоуменами, іноземними кіновиробниками. Сотні акторів, сценаристів, режисерів та інших митців – випускників вітчизняних спеціалізованих ВИШів – є незатребуваними в Україні та змушені приставати на пропозиції зарубіжних продюсерів та режисерів.

Україна має потужну школу акторської майстерності, проте є лише фінансовим донором для іноземного кіно. Укладені Державною службою кінематографії договори на так зване "спільне виробництво" фактично є фінансуванням кінопродукції інших держав. Виділення коштів ТОВ "Компанія СОТА Сінема груп" у сумі понад 13 млн грн на ігровий фільм "В суботу" за відсутності рішення міністерства про спільне виробництво фільму не відповідає вимогам Європейської конвенції про спільне кінематографічне виробництво, суперечить принципам національного фільму, визначеним Законом України "Про кінематографію" і є неефективним використанням бюджетних коштів.

Міністерство не забезпечує ефективного управління правами інтелектуальної власності на фільми, відтак втрачаються доходи спецфонду бюджету, що унеможливлює дотування показу кінострічок українському глядачеві. Конкурсний відбір кращих сценаріїв відсутній. Держзамовлення в розумінні міністерства є розглядом запропонованих продюсерами сценаріїв та оплата їх за рахунок держбюджету. Тематику фільмів замовляє не держава, а диктує продюсер, ставлячи міністерство перед фактом, держава ж оплачує здебільшого непотрібне і нецікаве кіно.

Недосконала й неефективна в кінцевому підсумку система виконання держзамовлення зі створення і розповсюдження національних фільмів призвела до неефективного, з порушеннями законодавства використання 63,3 млн грн (70,5%) із майже 90 млн грн державних коштів, спрямованих за три останні роки у галузь національного кіновиробництва.

„ На тлі занепаду галузі аудит виявив тотальну байдужість, незнання справи, нерозуміння суті проблем і задач, непрофесіоналізм державних чиновників з Мінкультури і Держкіно. Галузь розвалена: у    1990-х роках в Україні було 22,5 тисячі кінотеатрів та кінозалів, а сьогодні тільки 900. Тому Рахункова палата надсилає листи з висновками до Президента України, прем’єр-міністра, голови Верховної Ради з тим, щоб нездари більше ніколи не наближалися до відомства, яке має шанувати і боронити національну культуру”, – підкреслив голова Рахункової палати Валентин Симоненко