Торік в Україні виявлено 25 постраждалих від торгівлі органами

14:55, 17 серпня 2011

Минулого року в Україні виявили 25 постраждалих від торгівлі органами. За кількістю це є достатньо новим явищем для Міжнародної організації з міграції, повідомила 17 серпня на прес-конференції спеціаліст Програми Протидії торгівлі людьми МОМ Катерина Арданьян.

«В 2010 році вперше у такому значному масштабі правоохоронні органи виявили в Україні 25 постраждалих від торгівлі людьми саме з метою вилучення органів. У більшості випадків нирки вилучалися в Україні, Азербайджані та Еквадорі. Постраждалими були зазвичай молоді чоловіки у складних життєвих обставинах – з Україні, Молдови, Узбекистану та Білорусі», - розповіла Катерина Арданьян.

Як розповіла представниця МОМ, вербування відбувалося за допомогою реклами в Інтернеті або через особисті контакти. Вербувальники, за її словами, вводили постраждалих в оману, стверджуючи, що такі медичні операції не мають ніякої шкоди для здоров’я; були навіть випадки, коли з постраждалими підписувався відповідний договір.

«Зазвичай виплачувалася узгоджена сума, яка є мізерною, порівнюючи з тією медичною допомогою, яка буде потрібна такій людині протягом всього подальшого життя. Медична допомога після операції майже ніколи не надавалася», - зазначила вона.

Водночас Катерина Арданьян відмовилася коментувати причетність до випадків вилучення органів лікарів, оскільки не має відповідної інформації. Натомість вона розповіла, що у торгівлі органами, окрім постраждалої людини та тих, хто подає оголошення, з’являється ще одна ланка людей, які пропонують «посередницькі послуги», що є іще одним рівнем шахрайства.

«Для нас це – досить нове явище. Якщо раніше в нас були поодинокі випадки лише, буквально 1-2 за всі роки існування Програми (з 2000 року – ред.), то минулого року було дуже багато звернень саме з торгівлі органами», - зазначила Арданьян. За її словами, МОМ планує через кілька місяців провести масивну кампанію з підвищення обізнаності населення щодо наслідків продажу органів у співпраці з медичними закладами України.

«Нирка і наслідки цього для здоров’я людини не дорівнюють мопеду. А це – власне та ціна, яку пропонують зараз на ринку України. І більшість людей, які отримали ці гроші за вилучення органів, витратили їх власне на лікування після цього», - зазначила Катерина Арданьян.

Як інформував ZAXID.NET, на прес-конференції 17 серпня Катерина Арданьян також повідомила, що кількість українців, постраждалих від торгівлі людьми, зростає. При цьому у 33% випадків країною призначення є Російська Федерація.