ТПП України готова визнати кібератаку форс-мажором за наявності довідки від поліції

До підприємств, які доведуть, що стали жертвами вірусу, штрафні санкції ДФС не застосовуватимуться

20:20, 30 червня 2017

З 27 червня 2017 року Торгово-промислова палата (ТПП) України отримує численні звернення підприємців, які постраждали від кібератаки на корпоративні мережі. Вони просять визначити кібератаки форс-мажорними обставинами, йдеться в повідомленні ТПП.

«У зв'язку з несанкціонованим втручанням в роботу комп'ютерних мереж (кібератакою) низки підприємств і організацій України ми маємо дві проблеми: перша - неможливість своєчасного виконання підприємцями зобов'язань перед бюджетом - своєчасно відзвітувати перед ДФС і зробити відповідні податкові платежі. Друга - неможливість своєчасно виконати свої зобов'язання за договорами», - пояснив перший віце-президент ТПП України Михайло Непран.

За його словами, деякі великі компанії через атаки вірусу навіть не можуть повноцінно зібрати інформацію про те, які зобов'язання за контрактами вони не можуть виконати. «Звичайно, це форс-мажорні обставини. Саме тому ми рекомендуємо підприємцям, які постраждали від кібератаки, звернутися до Департаменту кіберполіції Національної поліції України. ТПП України зможе свідчити такі факти форс-мажорних обставин тільки на основі документів, які підприємці отримали від кіберполіції. На наш погляд, це повинні бути або довідка, або виписка про відкриття кримінального провадження», - зазначив Непран.

ТПП України звернулася до кіберполіції з проханням надати офіційне підтвердження щодо термінів (дат початку і закінчення) здійснення кібератаки на корпоративні мережі і мережі органів влади, і роз'яснення, як юридичні обґрунтування, які підтверджують кібератаку на мережі суб'єктів господарювання. Після того, як правоохоронці визначаться з юридичними питаннями, ТПП матиме підставу для розгляду таких заяв від підприємців про завірення форс-мажорних обставин.

Також в ТПП очікують, що найближчим часом буде прийнято рішення на рівні уряду України, згідно з яким штрафні санкції ДФС не застосовуватимуться до підприємств, які стали жертвами кібератаки.

Як повідомлялося в п'ятницю, до Нацполіції надійшло понад 2 тис. повідомлень про інфікування комп'ютерних мереж вірусом-шифрувальником, з яких близько 600 надійшло тільки за останню добу. За словами фахівців з кіберполіції, на третій день фіксації таких повідомлень організації зверталися до поліції лише з метою консультації і документування уражених вірусом комп'ютерів.

Всього за цей час в поліцію офіційно подали 420 заяв, з них 309 - від приватного сектора і 111 - від державних організацій.

За результатами отриманих звернень в 66 випадках поліція почала кримінальні провадження у ст.361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин, автоматизованих систем, комп'ютерних мереж або мереж електрозв'язку) КК України. Решта 354 факти внесені в журнал єдиного обліку про вчинені кримінальні правопорушення, вирішується питання їх правової кваліфікації.

Нагадаємо, 27 червня в Україні відбулась хакерська атака, внаслідок якої постраждали чимало українських компаній. Невідомим вірусом уражено кілька українських банків, державні та комерційні підприємства.

Згодом стало відомо, що комп'ютерний вірус, який 27 червня атакував Україну, - це вірус Petya.