У Львові пройшли громадські слухання щодо можливого коригування тарифу на проїзд у міському електротранспорті. Якщо тарифи збільшать, Львів стане містом з одним з найбільших цін на разовий проїзд. Яку мету переслідує перевізник, що пропонує зміну вартості проїзду. Що це означає, чому це необхідно і які наслідки матимуть пасажири. З такими запитаннями ми звернулися до траснпортного експерта, члена громадської ради при Управлінні транспорту ЛМР Віталія Пітули.
Чому у Львові вирішили збільшити ціну на проїзд у електротранспорті? Невже питання лише в необґрунтованих тарифах і тому ЛКП «Львівелектротранс» несе збитки?
Ні, не тільки в тому. Питання значно глибше. Якщо проаналізувати ціну разового квитка і ціну місячних карток на електротранспорт у містах України (див. таблицю нижче), легко можна зауважити, що вартість разової поїздки (крім Львова) є значно нижчою, від місячних карток з розрахунку на одну поїздку звичайного мешканця, який їздить не більше ніж 2-3 рази на день. Значить вигідніше купувати разовий квиток.
Це зберігся радянський підхід, коли всі купували разові квитки, а місячні в основному користувалися кур’єри і вартість їх була з розрахунку на 90 поїздок на місяць. На жаль, в інших містах України не приділяють уваги цьому питанню. І тому ціна місячних абонементів в електротранспорті є високою. Також це пов’язано із застарілими підходами, коли міська влада на місцях використовує застарілі норми законодавчих актів. Ці документи вже давно не актуальні, однак підхід не змінився.
Вартість проїзду у різних містах України. Клікніть, щоб збільшити
Такий підхід, серед іншого, призвів до занепаду громадського електротранспорту. Ми, у Львові маємо мало постійних користувачів і багато «зайців». Тому у «Львівелектротрансі» й вирішили піти іншим шляхом.
Яким? Підняти вартість разової поїздки, знизивши вартість місячного абонемента?
Так. Все розпочалося з того, що ми вивчали досвід впровадження електронного квитка у європейських країнах, щоб в майбутньому застосувати у нас. За оцінками їх транспортних експертів, які працювали з нами в рамках проекту Автоматизованої системи оплати проїзду у громадському транспорті, стабільність транспортної системи з точки зору оплати проїзду досягається, коли не менше 60% пасажирів користуються довгостроковими абонементами (1 місяць і більше – півроку, рік).
Саме на таких пасажирів і орієнтована тарифна політика міст, які мають популярну систему громадського транспорту. Таке співвідношення дозволяє правильно планувати маршрутну мережу та кількість транспортних засобів.
У найбільш розвинених, з погляду громадського транспорту містах Німеччини, наприклад, показник пасажирів, що мають принаймні місячні абонементи досягає 90%. Прикладом може слугувати місто-побратим Львова - Фрайбург. Це місто, де найменше у Німеччині поїздок в робочий день приватним транспортом із розрахунку на одного мешканця – всі їздять на громадському і на велосипедах.
Ми зможемо досягти такого результату?
Так, якщо будемо реалізовувати політику підтримки мешканців міста, встановлюючи знижки на тарифи для довгострокових абонементів. В тому ж Фрайбурзі разовий проїзд коштує 2,1 євро, а місячний абонемент на всі види транспорту – 51 євро. При цьому експерти вважають за потрібне розраховувати кількість поїздок по місячному абонементу виходячи з цифри 2,5 поїздки в кожний робочий день місяця, що дорівнює приблизно 50 поїздкам на місяць. Таким чином виходить, що для мешканця Фрайбурга, який постійно користується громадським транспортом вартість разової поїздки у два рази менше, ніж, наприклад, для гостей міста.
Така політика дозволяє використовувати дотації, які направляються для підтримки громадського транспорту саме як цільову підтримку громади міста.
Тому такий підхід ви пропонуєте застосувати у тарифній політиці Львова?
Власне, саме такий підхід в тарифній політиці планується запровадити і при реалізації проекту «електронного квитка» у Львові. Крім вигідних для мешканців міста місячних абонементів плануються піврічні та річні абонементи. Наприклад, при купівлі річного абонементу хорошою традицією є два місяці «дарувати» постійним пасажирам, тобто ціна його буде дорівнювати 10 місячним абонементам. Довгостроковий абонемент на безлімітну кількість поїздок вигідний мешканцям, дозволяє робити безкоштовні пересадки та більш якісно використовувати існуючу мережу громадського транспорту. Пасажиру вже не потрібно буде чекати якийсь певний номер маршруту, він може спланувати свій маршрут з пересадками.
Більша кількість пасажирів з абонементами зменшує навантаження на мережу розповсюдження квитків, дозволяє водіям громадського транспорту не відволікатись від керування для продажу квитків, що підвищує безпеку та швидкість руху.
Вважаю, що Львів може слугувати прикладом для інших міст, як правильно підтримувати постійних пасажирів електротранспорту, які саме і є мешканцями міста. Ми не повинні грошима з нашого бюджету, бюджету міста, якій формується завдяки нашим з вами податкам, дотувати поїздки туристів.
Як на вашу думку, чи збережеться тариф – 5 грн. разовий і 160 грн. за місяць при впровадженні електронного квитка і чи доцільно його зберегти?
Все буде залежати від економічної ситуації, але потрібно збільшувати першочергово разовий тариф, мінімально збільшуючи ціни карток, якими користуються постійні клієнти. Місячна картка більш корисна, вона робить транспортну систему стабільнішою. Картка - це постійні користувачі міського електротранспорту, яких ми, як місто, хочемо дотувати.