Transparency International опублікувала рейтинг найбагатших українських чиновників

13:34, 23 червня 2015

Transparency International Україна проаналізувала близько 250 декларацій чиновників за 2014 рік. Окрему увагу експерти приділили аналізу близько 70-ти декларацій правоохоронців, суддів, працівників фіскальної служби, уклавши рейтинг за їх рівнем доходів. Про це повідомляється на їх сайті.

Так, найбагатшим виявився голова Державної фіскальної служби Роман Насіров – він задекларував ₴4,8 млн. Його заступник Костянтин Лікарчук опинився на другому місці в рейтингу багатіїв – ₴2,9 млн. У міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, судді Конституціонного суду Олександра Тупицького, першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського (Свинарчука) доходи також перевалили за мільйон. Останній також лідирує в хіт-параді найкрупніших власників житлової площі – від задекларував 2,2 тисячі кв. м житла.

Найбільшу суму на рахунках у банку має секретар РНБО Олександр Турчинов - ₴11,4 млн, а найбільшу кількість автомобілів задекларувала дружина заступника міністра внутрішніх справ Василя Паскала – Mitsubishi Pajero, Mercedes-Benz і дві Chevrolet Niva.

На думку координатора проекту «Декларації без декорацій», старшого аналітика TI Україна Дмитра Якимчука, вивчення декларацій чиновників показало тотальний конфлікт інтересів між обов’язками публічних службовців та їх особистими інтересами, а також невідповідність зарплат багатьох високопосадовців їхнім витратам.

«Наприклад, Арсен Аваков, маючи дохід ₴1,29 млн взагалі не задекларував транспортних засобів. Також не мають на чому їздити по місту ні генпрокурор Віктор Шокін із сукупним доходом у ₴0,95 млн, ні голова Конституційного Суду Юрій Баулін, що отримав минулого року ₴0,6 млн. Дивно, але у громадському транспорті я їх чомусь не бачив», - зазначив Якимчук.

За його словами, у першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського, немає квартири, зате у членів його сім’ї – цілих шість. Також дивна ситуація складається навколо заступника голови Державної прикордонної служби Олега Бляшенка. Він задекларував найменшу серед усіх високопосадовців річну зарплатню у ₴26 тис., при цьому маючи дві квартири і три автомобілі.

Як розповів голова правління Transparency International Україна Андрій Марусов, донедавна в Україні чиновник не ніс жодної відповідальності за неправдивість поданої у декларації інформації. А тепер, згідно нових змін у законопроект «Про запобігання корупції», надання недостовірних даних у деклараціях може розцінюватися як незаконне збагачення та каратися позбавленням волі на строк до двох років.

За його словами, поки не вступила в дію норма закону, за якою всі декларації службовців будуть збиратися у відкритому електронному Єдиному державному реєстрі, Transparency International збиратиме ці документи у власний публічний електронний реєстр. На сьогоднішній день у цьому реєстрі близько 500 декларацій. За результатами кампанії було виявлено більше, ніж 60 корупціонерів.