В об'єднаній опозиції "Батьківщина" заявляють, що українських чиновників, причетних до афери із закупівлями "вишок Бойка", мають допитати, якщо не українські правоохоронці, то європейські.
"Ми вимагаємо від правоохоронних органів, перш за все, від генерального прокурора України, забезпечити можливість для латвійських правоохоронців провести допит всіх тих, хто задіяний у цій афері з української сторони, щоб вони відповідали перед законом", - сказав один із лідерів Об'єднаної опозиції Анатолій Гриценко на прес-конференції в четвер, коментуючи інформацію про те, що латвійські правоохоронці почали кримінальне розслідування відносно фірми, що брала участь у закупівлі бурових установок для видобутку газу в Чорному морі, а також те, що рахунки цієї компанії заблоковані.
При цьому він не став називати прізвища українських чиновників у рамках цього розслідування.
"Кримінальну справу порушено в Латвії. Це їх відповідальність, і вони визначають, кого їм потрібно буде допитати. Я можу висловити припущення, що це будуть представники державної компанії "Чорноморнафтогаз", Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", - сказав А.Гриценко.
При цьому народний депутат висловив упевненість, що латвійські правоохоронці доведуть розслідування цієї справи до кінця.
"Зараз ми говоримо про службову діяльність або бездіяльність посадових осіб або про політичну відповідальність за очевидні факти корупції в Україні. Тут прізвища очевидні. По-перше, чи знає про цю кримінальну аферу президент Янукович? Знає, 100%. Чи знав голова СБУ, на той час Валерій Хорошковський? Знав, 100% ", - упевнений він.
А.Гриценко також заявив, що про проведення цієї оборудки знало керівництво Рахункової палати, Головної фінансової інспекції України, а також генеральний прокурор.
"Коли вони не проводять відповідних дій з розслідування цих фактів, ці люди стають співучасниками злочину в особливо великих розмірах", - сказав він.
За його словами, всі ці чиновники відповідатимуть за свої дії перед законом якщо не зараз, то після президентських виборів.
А.Гриценко також зазначив, що в будь-якій європейській країні такі дії призвели б до відставки чиновників, причетних до таких афер.
У свою чергу, член партії "Батьківщина" Остап Семерак також наголосив, що займався розслідуванням цієї справи протягом півтора року і має в своєму розпорядженні усі матеріали та документальні підтвердження факту такої афери, пов'язаної із закупівлями вишок.
За його словами, список людей, яких латвійські правоохоронці хотіли б допитати, є таємницею слідства.
"Єдине, що я знаю зі свого спілкування зі слідчим, що українські правоохоронні органи не йдуть на співпрацю зі слідством", - сказав він.
О.Семерак зазначив, що саме його звернення до генерального прокурора Латвії, в якому він виклав факти відмивання грошей, стали причиною початку кримінального розслідування.
При цьому він наголосив, що чиновники зі списку тих, кого латвійські правоохоронці хотіли б допитати і які не надаватимуть такі свідчення правоохоронним органам України, можуть бути допитані у будь-якій країні ЄС.
"Наприклад, під час свого відвідування Брюсселя вони будуть запрошені дати такі свідчення в кримінальній поліції Бельгії або якоїсь іншої країни", - попередив О.Семерак.
Одним з головних результатів початку кримінального розслідування є те, що Латвія заблокувала ці кошти - 20% від суми контракту ($80 млн).
"На жаль, сьогодні я не можу говорити про деякі моменти, як ці кошти повернуть до України. Є процедура, яка обговорюється. Але ми маємо розуміти, що 20% коштів заблоковані й вони мають всі шанси повернутися в Україну", - сказав О. Семерак.