Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд вважає, що сприяти реформі українського судочинства важливіше, ніж відвідувати Юлію Тимошенко в ув’язненні.
Про це він сказав, виступаючи з промовою на сесії Ради Європи, передає пише Тиждень.
«Ми знаємо про те, як всі намагалися відвідати Тимошенко за ґратами. Це добре, але досить часто такі відвідувачі вважають, що вони виконали свою місію, коли відвідали Тимошенко, - сказав Турбйорн Ягланд. – Картина в медіа чудова, але це, по суті, нічого не змінює».
На думку Генсека Ради Європи, «потрібно, щоб була постійна робота». «Що ми й робимо, здійснюючи програму реформ усього сектора судової системи України», - відзначив він.
Виступ Ягланда передбачав можливість взяти участь у дебатах, записавшись попередньо в секретаріаті. Але жоден з членів нової української делегації, - ані від влади, ані від опозиції, - такою нагодою не скористався.
Голова українського представництва в Раді Європи Микола Точицький так прокоментував репліку керівника РЄ: «Треба віддати належне пану Ягланду. Він — дуже системна людина. У даній ситуації, говорячи про Україну, він казав про те, що для системної реформи українського судочинства в нас є план дій до 2014 року, а під нього є бюджет — це 23 мільйони євро. Цей бюджет — найбільший, який надано для вдосконалень в одній з країн-учасниць організації. Проблеми системні не з’явилися сьогодні. Якщо подивитися на рішення судів, то є такі питання, що тягнуться із 1995 року, коли Україна вступила до Ради Європи. Турбйорн Ягланд дійсно намагається використати можливості цієї організації на допомогу державам здійснювати реформи».
Точицький наголосив, що «реформа прокуратури, судова реформа в Україні є частиною великої реформи Конституції». «Без змін у Конституції, наприклад, роль та функції прокуратури поміняти не можна. А щоб змінити Конституцію, необхідна конституційна більшість. Тож пан Ягланд свідомий того, що підхід потрібний комплексний», - відзначив Точицький.
Голова українського представництва зазначив, що у плані дій до вирішення кожної виявленої проблеми затверджені конкретні проекти. «Наприклад, у судовій системі, - пояснив він. - Є заходи про вдосконалення роботи судів, про підготовку суддів».
Він уточнив, що й дражливе питання призначення суддів також обговорюється з фахівцями Ради Європи. «Це — спільна праця українських експертів та експертів Ради Європи, - сказав посол України. - Готується відповідний проект. Завтра до Страсбурга приїздять представники Верховного суду, Конституційного суду, представники Вищої кваліфікаційної комісії, які будуть мати зустрічі з фахівцями Ради Європи та говорити по конкретних проблемах».
Як відомо, сам голова Ради Європи Турбйорн Ягланд, з моменту ув’язнення Тимошенко, жодного разу не подавав прохання, щоб її відвідати. Натомість, він прийняв торік у своєму робочому кабінеті в квітні минулого року дочку Тимошенко Євгенію. А в середу, 22 січня, вдруге запланував із нею зустрітися. Щодо справи Тимошенко, то Ягланд неодноразово говорив про те, що політичні справи треба віддати на суд виборця.