Історик, в.о. директора Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України Микола Литвин заявляє, що в Україні треба відкрити відомчі історичні архіви, серед яких архів НКВС, який зберігається на балансі МВС.
Про це він повідомив у коментарі журналістам 4 травня у Львові.
«Дуже часто в українській історії історію переможених писали переможці. І часто після воєн наші архіви потрапляли в інші країни. Наприклад, козацька спадщина зараз у Туреччині, Польщі, Росії. Так сталося і з архівами Другої світової війни, оскільки режисерами цієї війни були Берлін і Москва, які розв’язали війну 1939 року, вони зберігаються в Москві, Берліні та інших містах світу», – сказав Микола Литвин.
Багато архівів, з його слів, забрали з собою вояки різних українських формувань, і ця спадщина знаходиться зараз в Канаді, США, Великобританії. Зокрема, каже експерт, величезні фрагменти архівів СС «Галичина» перебувають у Великобританії і Австралії, куди виїхали дивізійники після Другої світової війни.
«Українці воювали у різних формаціях, навіть у кількох польських арміях. Тому частина архівів є у Польщі, там є дуже багато матеріалів щодо депортацій українців. Частково поляки нам ці архіви відкривають. Але відривають державні, а щодо відомчих – відкривають не всі. До речі, наші відомчі архіви теж не відкриті, тому відомчі архіви треба відкривати не лише в Польщі та Росії, але й у нас. А це величезні фонди. Наприклад, архіви НКВС – це сьогодні міліцейські архіви. Якщо архіви СБУ більш-менш відкриті, то архіви управління внутрішніх справ фактично закриті. Бувають там професійні історики, але дуже рідко», – сказав Микола Литвин.
Він також наголосив: «Архів НКВС – архів боротьби тоталітарної влади проти повстанського руху 1944-1953 років. Цей архів закритий, а там ще багато таємниць про нашу історію».
Коментуючи також інформацію про продаж архіву УПА через Інтернет-аукціон, зокрема те, чи мала б його викупити держава, Микола Литвин сказав: «Не знаю, чи держава мала б викупляти архів, але мала б не допускати продажу. Мені здається, державні органи не зовсім контролюють дії чорних археологія, які копають не лише античний світ, але й Другу світову війну. Наскільки мені відомо, її копають зокрема археологи з Росії. Це запитання більше не до науки, а до правоохоронних органів, управління охорони історичної спадщини… Можливо і треба викупляти, звертатися до приватного бізнес, щоб архіви не виїхали зав кордон».
Як інформував ZAXID.NET , нещодавно в одному із Інтернет-магазинів був виставлений на продаж архів УПА з близько 3,5 тис. аркушів – зокрема, наказів Романа Шухевича та списку загиблих. «Чорні археологи» продають архів за 500 тис. грн.
З проханням відреагувати на цю справу депутат Львівської обласної ради від НРУ Святослав Шеремета звернувся до голови Львівської ОДА Михайла Цимбалюка, начальника ГУ МВС у Львівській області Богдана Щура та начальника управління СБУ у Львівській області Юрія Кіцула.
Згодом директор «Тюрми на Лонцького», історик Руслан Забілий повідомив, що виставлений на продаж в Інтернеті архів УПА не є цікавим для колекціонерів, але тим не менше дії «чорних археологів» слід вважати злочином принаймні з морально-етичної точки зору.