Третя Україна та потворність геополітики

22:13, 6 листопада 2012

Мав, мабуть, рацію львів’янин Влодко Костирко, коли песимістично писав знамениті слова, що «майбутнє Львова буде таким же, як майбутнє Сум». Він, очевидно, не мав наміру ображати мешканців Сум. Костирко просто вважав, що у світі є привабливіші міста, ніж Суми. І що розташовані вони радше на заході Європи, а не на сході.

Захід Європи найкраще пасує для того, щоб бути батьківщиною Західної України, тож не дивно, що Галичина (а разом з нею Костирко, Андрухович та інші), обурюється і шарпається щоразу, коли її відривають від нього. Західні українці – як діти розлучених батьків: мають дві хати. Вони мешкають з одним із «батьків» – з народом. Другого ж з «батьків», назвімо його цивілізацією, не можуть навіть відвідувати без візи, бо «батько» цього не бажає. Відносини з першим «батьком» теж часто бувають отруйними. Процитую Миколу Рябчука: якщо б Україна складалася виключно зі Львова та Донецька, то не було б сенсу тримати два міста в одній державі. Але дійсність інакша: Донецьк і Львів – це тільки дві точки на карті України. Тільки і аж, бо це, як відомо, два полюси, які тягнуть країну у протилежних напрямках.

 

Україна №3

Але те, що виникло між Львовом та Донецьком, є «Третьою Україною». Поки перші дві жерлися, між ними сформувалася нова-стара українська якість. Це місце, де – за словами Ярослава Грицака – не домінує ні перша, ні друга Україна. Третя Україна складається з:

- українських «новонавернених», що просто акцептували реальність державності, в якій живуть;

- «старих» українців, часто сільських мешканців, котрі переїхали до міст і «вийшли назустріч» своїй ідентичності, придушуваній доти російською культурою й мовою;

- свідомих своєї українськості українців, котрі,однак, не поділяють галицького погляду, мовляв, «якщо ти не такий, як ми, то ти – москаль».

Чим є та «третя Україна»? Це, наприклад, Київ, де немає ненависті до російської мови, проте є великий спротив формам інтеграції, які пропонує Москва, а також є ентузіазм щодо Європи.

«Третя Україна» – це, наприклад, російськомовні продавці у стилізованім під «українську рустикальність» ресторані десь у Києві або в одному з міст Центральної України. Це й «козак Диван Диванич» – талісман  магазину диванів у Дніпропетровську, який є просто згорнутим у рулон килимом з великим оселедцем і козацькими вусами.

«Третя Україна» – це навіть Арсеній Яценюк, який їздить сходом країни з лекціями щодо західноукраїнського бачення історії, хоча «Україна №3» насправді не надто цікавиться УПА і Бандерою. Їм ближчі Київська Русь, Тарас Шевченко, козаки, вшанування пам'яті жертв Голодомору. Варто пам'ятати, що Україна з російським історичним досвідом іноді дуже близька Москві. Можливо, як Польщі близькою була Литва ще до відродження литовського націоналізму.

Це кримчанин Василь, котрий розмовляє по-українськи, бо вивчив мову, коли студіював у Києві, і хоча він вважає себе росіянином, все ж батьківщина його – Україна, тож запекло захищає її, коли росіяни, котрі мешкають у нього в квартирі, піднімають її на глум. «Это нормальная страна», – каже він і, не підбираючи слів, радить їм вимітатися до Росії, якщо їм тут не подобається.

Це парочка з якогось села під Києвом, яка приїхала до столиці, щоб побачити місце, де відбулася Помаранчева революція. Це жінка з Донбасу, котра більше не голосуватиме за Партію регіонів, бо вони, за її словами, крадуть аж тріски летять. І котра лише одна в будинку почувається українкою (хоча батьки росіяни), а отже, ніхто її не любить.

Третя Україна – це всі ті, хто взяв участь у Помаранчевій революції, незалежно від того, на чиєму боці вони були, тому що вони боролися за майбутнє України, а не якоїсь іншої країни. Це молоді дівчата в Ужгороді, що розмовляють між собою по-українськи, бо «так треба, бо тут Україна», це Юрій Андрухович в моменти, коли визнає, що схід України є «цікавим регіоном» та полем для «захоплюючого проекту», а не впадає у чорний розпач, прогнозуючи розпад держави. Це гурт «Серцевий напад», учасники якого – вихідці з Придністров'я, Чернівців та Луцька – співають: «Я – Українець і це має значення».

Це Сергій Жадан, який уперто пише українською, живучи у Харкові, і змушений для цього перекладати висловлювання своїх героїв, бо якось мені тяжко віриться, що Собака Павлов, отець Лукіч і брати Ліхуї розмовляли б між собою українською мовою.

Це хлопці з гурту 5'nizza, котрі по-українськи записали тільки дві пісні, і, напевно, ніколи у своїй кар'єрі не виступали у Львові (хоча в Москві часто), але гордо називають себе українськими громадянами.

Це, я думаю, письменник Андрій Бондар, який стверджує, що нова українська ідентичність пов'язана з європейським цивілізаційним вибором.

Це пам'ять про Богдана Осадчука, який захоплювався Києвом і зауважував, що Галичина в українських умовах, на жаль, – провінція. Це «Українська правда» і пам'ять про Георгія Гонгадзе, це незручні запитання Мустафи Наєма і тисячі мемів в Інтернеті з кепкуванням над Януковичем.

Це навіть Ярослав Грицак, котрий розуміє, що на Галичині історія не закінчується, і багато інших західноукраїнських інтелектуалів, котрі теж це усвідомлюють.

І нарешті, «Третя Україна» – це Віктор Янукович і Юлія Тимошенко. Обоє – «повернуті українці» (повернуті не так із російської сфери, як із такої собі національної радянської пустки, здомінованої російською культурою). Обоє вони – хоч і з різних мотивів – намагаються не стати здобиччю росіян. Обоє грають за українськими правилами: навчилися розмовляти українською, декларують прихильність до державних символів, вклоняються жовто-блакитному прапору. Янукович навіть викупив рекламні щити, щоб привітати з нагоди Дня Незалежності України... мешканців Криму. Можливо, Янукович трактує Україну як приватний фільварок, але вважає її саме Україною: не Малоросією, не частиною Росії, а саме Україною.

Можливо, більша частина тієї третьої України насправді, як похмуро описав у «Nowej Europie Wschodniej» у числі за березень-квітень 2010 року Віталій Портніков, не має інтересу до історії та проблем самоідентифікації більше, ніж необхідно, і ментально вона майже така сама, як Росія і Білорусь.

Але такою вже є, і навіть Ярослав Грицак визнає, що галицька модель, можливо, була б і корисною для модернізації держави, але вона не домінує. І домінувати, на жаль, не буде. Цій моделі набагато простіше вдається відштовхувати від себе українців, аніж притягувати – хоча й останнє теж буває.

Але тут виникає проблема. Така «Третя Україна» в осяжному майбутньому буде в найкращому разі й надалі сидіти на паркані між Росією і Європою. І, найімовірніше, не матиме ні  галицької сили, ні галицької мотивації, щоб вийти зі сфери впливу Росії – і політичного, і культурного. А Галичина не зможе нав'язати їй ні цієї сили, ні мотивації, бо не зуміла цього зробити упродовж останніх 20 років. Україна буде, іншими словами, приречена на Росію. І тут ми повертаємося до питання про Суми і цивілізаційну привабливість.

 

Жаль Заходу

Незалежно від того, хто переміг на українських виборах, Україна не стане частиною Заходу. Янукович туди не пхається, бо знає, що він туди не вписується. Але й опозиція туди не проштовхнеться, оскільки добре усвідомлює, що Захід не чекає на українців. І найбільше, що зможе їм запропонувати, – це залу вічного очікування. Як Туреччині.

Теоретично – Захід мав би жадати Україну. Будь-який політолог вам скаже: «Хто панує над Україною, той володіє ключем до Росії». Але Захід перестав бути активним. Роберт Купер (англійський дипломат, чиновник Європейської Унії високо рангу – ZAXID.NET) пояснює це тим, що Захід вступив у фазу постмодерну. Джордж Фрідман – що потрапив у період занепаду.

З тим занепадом – мабуть, перебільшення, але ЄУ перебуває у кризі, і прекрасно розуміє, що їй не вдасться пережувати Україну, як і Туреччину, яка, зрештою, махнула на ЄУ рукою і зайнялася власною неооттоманською політикою.

НАТО також не збирається до України. Збиралося б, якби мало агресивні наміри щодо Росії. І якби справді хотіло, то продиралося б туди з натиском, не зважаючи на брак підтримки більшості українців, на радянське спорядження армії та на годинникову бомбу у вигляді російських баз в Криму, підкладених під Україну, як динаміт під машину. Продиралося б, як Саакашвілі на поховання Леха Качинського, за принципом «вдасться чи не вдасться, а спробувати треба». Але НАТО не має такого наміру – бо навіщо йому нові території для евентуальної оборони? Величезні й без природних кордонів? Справді, немає ліпшого свідчення того, що Захід хоче тільки одного: аби його залишили у спокої.

Чи ця похмура геополітика зжере Україну? Невідомо. Зрештою, Україна вже давно мала б розпастися на кавалки: її східну й південну частини вже давно мала б з'їсти Москва, а Закарпаття та Галичина мали б утекти на Захід. Україна мала б тріснути вздовж Дніпра – утім нічого такого не сталося. Окрім того, варто пам'ятати, що більшість українців не мають нічого проти такого сидіння на паркані між Росією і Європою. Причому: таки ближче до Росії.

Водночас я все ж розумію західних українців. Я розумію, куди їх тягне. Розумію, що Костирко надає перевагу Відневі над Сумами. Я розумію, чому література Юрія Андруховича – це один великий плач за Європою. І не за Росіє-Європою, а за «Europe sauté». Я не можу цього не розуміти, адже в Польщі свого часу лунали такі самі голосіння  за Європою. Я й сам голосив. А Західна Україна, принаймні її частина, є такою ж європейською, як і Польща. Абсолютно і безапеляційно. Її майбутнє, однак, буде таким, як майбутнє Сум. І то незалежно від того, хто переможе на виборах.

 

З польської переклав Любко Петренко

Статтю опубліковано у межах співпраці між ZAXID.NET і польським часописом «Nowa Europa Wschodnia».

Оригінал статті: Trzecia Ukraina i potworność geopolityki

Для ілюстрації використано роботу Влодка Костирка «Halyčyna i Ukrajina»