Останні декілька місяців з комунальними закладами обласного підпорядкування, що знаходяться і зареєстровані у Львові, відбуваються дивні речі – лікарні та музеї з міста «переїжджають» у села та містечка. Від червня 2019 року були перереєстровані 4 лікарні та Львівський історичний музей – хто у Червоноград, хто у Великий Любінь, хто в інші села.
Здавалося б, що нічого особливого у цій ситуації немає, але є декілька «але». У цій ситуації відверто порушено здоровий глузд, бо як інакше пояснити, що, наприклад, Львівський історичний музей, який фізично розташований у Львові на площі Ринок, юридично «переселився» на вулицю Пушкіна в Червонограді?
Більше того, податок з доходів фізичних осіб (ПДФО), який сплачують працівники цих закладів, будуть надходити тепер не в бюджет Львова, а в інші об’єднані територіальні громади. То, якщо податок працівників тепер в Червонограді, чи буде справедливо до інших мешканців Львова, якщо місто буде забезпечувати їх та їхній дітей садочками, школами, поліклініками та громадським транспортом? За які кошти це все має працювати, оновлюватися та розвиватись, якщо їхні податки тепер не у Львові? Тепер вони платять податки в містах і селах, де насправді не живуть. Навряд, чи хтось із працівників музею хоче отримувати послуги в Червонограді чи працівників лікарні – у Великому Любіні? Питання риторичне.
Я як львів’янка не можу спостерігати за цим процесом осторонь. За підрахунками експертів, без надходжень у бюджет податків від цих установ Львів може втратити близько 47 мільйонів гривень на рік, а ці гроші могли б піти на покращення життя львів’ян. Для того, щоб з’ясувати, для чого це робиться і кому це вигідно, подала депутатське звернення до Львівської обласної ради. Чекаю відповіді на запитання: які підстави масових перереєстрацій комунальних закладів в область. Та головне запитання – за яким критерієм обирають населені пункти області, куди перереєстровують лікарні та музеї?
У ситуації, що склалася, є три завдання:
1. Знайти рішення і внести зміни до законодавства.
2. Не допустити тиску на прийняття рішень іншими трудовими колективами.
3. Місту Львову вже готуватися до переходу в статус Львівської ОТГ.
Тобто з колегами-депутатами у ВРУ – Галиною Васильченко та в ЛМР – Юлією Гвоздович та іншими працюватимемо над змінами до Бюджетного та Податкового кодексів та інших законодавчих актів, щоб нарешті вирішити дискусійне питання – де мають сплачуватись податки працівників – за місцем реєстрації закладів чи за місцем їхнього проживання. А кожен з цих механізмів має ряд плюсів та мінусів, тому однозначної відповіді немає.
Також питання майна області є дуже важливим питанням у рамках децентралізації, що зараз відбувається. Адже такої юридичної особи як «область» вже не буде і, відповідно, не буде об’єктів обласного підпорядкування. В Україні буде багато гострих ситуацій у моменті передачі майна області новим ОТГ. І буде багато зацікавлених офіційних та неофіційних сторін, які будуть впливати на те, які саме обласні об’єкти в які ОТГ перейдуть і, за яким механізмом це буде здійснюватися. То ж нашим завданням є впливати і знайти шлях, коли об’єкти будуть передаватися за правилами здорового глузду тій громаді, яка реально користується об’єктами, буде їх використовувати далі та за них дбати.
Повернути заклади, які вже перереєструвалися, без оновлення рішення трудового колективу неможливо. Але не допустити тиску на прийняття рішень іншими трудовими колективами закладів обласного підпорядкування сьогодні є нашим основним завданням.
Продовжуємо працювати для перемоги здорового глузду і справедливого розподілу ресурсів.