«Це бізнес, коли використовують людей»

Міська влада Львова планує внормувати діяльність волонтерів зі скриньками

14:26, 11 липня 2014

Міська рада Львова вирішила навести лад у місті із появою великої кількості волонтерів різних благодійних організацій, які ходять по центру зі скриньками для пожертв начебто хворим дітям. Зокрема, 10 липня під час сесійного засідання міськради міський голова Андрій Садовий заявив, що це питання є дуже важливим, адже, на його думку, такого роду організації – це бізнес.

«Це бізнес, коли використовують людей. Є різний досвід, як з цим боротись у різних країнах світу. Наприклад, я спілкувався з мером Вільнюса. Вони прийняли рішення про штрафування людей, які дають гроші. Якщо не дають - нема сенсу збирати», – зазначив Садовий.

Мер доручив розробити проект рішення виконавчого комітету, який би регламентував діяльність волонтерів, що збирають кошти по центру міста на благодійні цілі. Водночас наголосив, що для цього буде використовуватись досвід інших міст.

Також Андрій Садовий звернув увагу міліції на те, що «люди (волонтери – ред.) займаються здирництвом у тій чи іншій формі».

За словами міського голови, особливо гостро ця проблема відчувається, коли так звані благодійні фонди продовжують використовувати фото хворої дитини для збору коштів навіть тоді, коли вони вже зібрані для конкретної дитини.

«Позавчора я мав розмову, коли люди просто плакали, що вони вже гроші зібрали, дитині всі операції провели, все нормально, а фотографію дитини далі використовують і збирають кошти. Це повний абсурд. Це треба регламентувати», – наголосив мер і закликав знайти юридичний механізм, який в подальшому унеможливить такі випадки.

У міліції про волонтерів знають і запевнили, що систематично проводять перевірки. Однак такі заходи не вирішують проблему, а юридичних підстав забрати волонтерів з вулиць поки що немає.

Начальник міліції м. Львова Сергій Зюбаненко розповів ZAXID.NET, що міліція робить перевірки, однак фонди зареєстровані офіційно, мають всі необхідні реквізити, тому волонтерів немає за що штрафувати.

«Ми провели декілька перевірок, опитали близько двох десятків волонтерів. Зазвичай вони прикриваються тим, що це є благодійна організація, зареєстрована переважно в Києві, їхні гроші обліковуються та передаються частково безпосередньо особам, які потребують цих коштів. Але у мене є інформація, що велика частина цих грошей є необлікована, тому що ми не можемо підрахувати, скільки пожертв було зібрано і передано», – розповів Зюбаненко.

Також він зазначив, що під час дачі показань волонтери пояснюють, що гроші, які не були передані, використовуються на зарплату волонтерам та на офісні приміщення.

«Тобто, ситуація виглядає так: щоб уникнути кримінальної відповідальності, дійсно є реальні люди, які передають кошти хворим дітям, однак ці суми є мізерними», – підсумував він.

На думку Зюбаненка, єдиним методом боротьби з потенційними шахраями є безпосередня перевірка реквізитів фонду, а також він радить записувати телефони батьків хворих дітей і телефонувати їм.

ZAXID.NET поцікавився в управлінні міського ДАІ, чи не створюють проблем волонтери, які ходять по дорогах зі скриньками, на ходу просячи у водіїв пожертвувати гроші. Як виявилось – тільки за липень на таких осіб було складено три протоколи, не враховуючи численних зауважень.

«Даівці про ситуацію знають, вони роблять зауваження та попередження. Особливо активно волонтери «працюють» на перехрестях Стрийська-Наукова, Виговського-Любінська, а також Городоцька-Чорновола. Ці люди не усвідомлюють, що наражають на небезпеку як і себе, так й інших», – розповіла інспектор ДАІ м. Львова Ірина Пилат.

Також вона додала, що за порушення правил дорожнього руху пішоходами, їм «світить» штраф від 51 до 85 грн.