«Це хтось тягне ковдру на себе»

Як по-різному львів`яни вирішуть проблему накопичення сміття

14:36, 17 червня 2017

Через тривалу проблему з вивозом сміття зі Львова мешканці виходять на протести. Обурені львів'яни перекривають вулиці і стверджують, що сміття з-під їхніх будинків не вивозять протягом кількох місяців. У Львівській міськраді кажуть, що сміття просто нікуди вивозити, бо, попри підписаний меморандум, практично усі міста області відмовляють приймати львівське сміття. Такою є ситуація й у інших областях країни.

Привернути до себе увагу

Перше перекриття вулиці через проблеми з вивозом сміття було зафіксовано у вересні 2016 року мешканціями вул. Володимира Великого. Люди ходили по пішохідному переходу 10-15 хвилин, а коли приїхали патрульні та керівник ЛКП, який пообіцяв вивезти сміття, то погодились припинити акцію.

Весною 2017 року у Львові розпочалась друга хвиля акцій протесту. Такі акції зафіксовані у Шевченківському, Залізничному та Франківському районах. У знак протесту місцеві мешканці перекривають вулиці, ходять по пішохідних переходах та перешкоджають руху транспорту. Так мешканці привертають увагу до проблеми вивезення сміття поблизу їхніх будинків. Активісти перекривали дороги на вул. Варшавській, Княгині Ольги, Городоцькій, Володимира Великого, Тролейбусній, Рубчака та ін.

30 травня місцеві хотіли перекривати і вул. Сахарова, однак за годину до початку акції протесту сміття з контейнерів вивезли. Мешканка цієї вулиці Лідія Конюх розповідає, що сміттєві контейнери розташовані за п'ять метрів від житлового будинку, а сміття звідти не вивозили 2,5 місяці. За її словами, ЛКП та Франківська райадміністрація не реагували на звернення мешканців, тому ті вирішили перекрити дорогу.

«Ми писали у Варту1, у соцмережах, повідомляли людей, що у нас така ситуація, що ми просимо вибачення за незручності. На мою думку, це не є одна велика сільська вулиця, яку неможливо об’їхати, завжди можна знайти шлях об’їзду. Це просто безвихідь, бо ж не від добра ми йдемо перекривати ту вулицю. Ми розуміємо, що спричиняємо незручності, але інакшого виходу у нас нема», – каже Лідія Конюх.

За годину до анонсованого перекриття вул. Сахарова комунальники почали прибирати сміття. Фото: Лідії Конюх

«Коли назбиралась гора сміття, інакшого виходу, ніж іти до пана Гниди (Тарас Гнида, голова Франківської райадміністрації, – ред.), і попереджати про перекриття вулиці, у нас просто не було. Ми зібрались, написали звернення, що будемо перекривати вулицю, і сталось диво. Ми мали перекривати вулицю з 8:00 до 9:00, а за годину до початку приїхали комунальники, техніка і вивезли все сміття. Очевидно, це був правильний крок, бо у нас в подвір'ї уже щурі бігали», – розповідає ZAXID.NET Лідія Конюх, мешканка будинку на вул. Сахарова, яка разом з сусідами хотіла вийти на протест.

За її словами, відтоді протягом двох тижнів сміття з контейнерів не вивозили жодного разу, а мешканці знову думають про перекриття вулиці.

Лежачий протест

Коли 30 травня на вул. Сахарова мешканці хотіли перекривати вулицю та анонсували акцію протесту у соцмережах, до них вирішила долучитись Анна Білей. Попри те, що жінка живе на вул. Кульпарківській і поблизу її дому сміття вивозять регулярно, вона відстежує повідомлення у соцмережах про перекриття вулиць та приходить туди.

Хоча сміття з перепонених контейнерів на вул. Сахарова вивезли до початку акції, Анна Білей все-одно вирішила перекрити дорогу, хоч інші її і не підтримали.

«Я придумала сама як перекрити вул. Сахарова. Поклала велосипед на одну частину дорогу, на іншу стала, а потім думаю: «Чого я стою? Треба лягти, так я більше місця займу». Одна пані подумала, що я впала, що це аварія, але це просто акція. Дорога має бути перекрита, бо не вивезене сміття», – пояснила ZAXID.NET свої дії Анна Білей.

Анна Білей самостійно перекрила вул. Сахарова

Окрім перекриття вул. Сахарова, ця жінка долучалась також до акцій протесту на вул. Княгині Ольги, Тролейбусної, Рубчака. Анна Білей називає себе «незатребуваним економістом-екологом». Каже, що не може стояти осторонь проблем, до яких може призвести накопичення відходів, а перекриття вулиць жінка вважає дієвим способом вирішення цієї проблеми.

Говорячи про водіїв, для яких перекриття доріг спричиняє незручності, Анна Білей каже:«Вони не розуміють, що якщо у них з-під під’їзду просто так вивозять сміття, то це не значить, що іншим людям також надають якісні послуги. Люди платять гроші за вивезення сміття, а їх тупо кидають на бабки».

У знак протесту, львів'яни також перекривають вулиці сміттєвими пакетами, викидаючи їх на проїжджу частину. У такий спосіб перекривали вулиці Леонтовича, Кучера, Шолом-Алейхема, Кондукторську, Суху, Кульпарківську, Шараневича та інші. З усіх випадків викидання сміття на проїжджу частину поліція покарала лише одну людину.

Йдеться про випадок під час перегонів ретро-автомобілів 4 червня. Тоді чоловік викинув на вул. Героїв Майдану кілька десятків пакетів зі сміттям, перегородивши дорогу автомобілям.

Вул. Героїв Майдану під час перегонів ретро-автомобілів

100 скарг у день

Найбільше випадків перекриття доріг зафіксовано у Франківському районі. Як розповів ZAXID.NET голова Франківської райадміністрації Тарас Гнида, у день до них надходить до сотні скарг щодо проблем з вивезенням сміття.

«Щодо перекриття доріг переважно це є Франківський район. Я не знаю чому так є. Напевно, люди побачили, що якщо вони перекриють вулицю, то їм вивозять [сміття]. Вважаю, що це не правильно, бо є майданчики, з яких не вивозили уже півтора місяці. [Зробити] якусь логістику щодо вивозу сміття [в таких умовах] важко», – каже Тарас Гнида.

Заступник міського голови з питань ЖКГ Сергій Бабак, називає перекриття доріг «перетягуванням ковдри на себе», оскільки реагуючи на такі протести, перевізники не вивозять сміття з інших майданчиків, де ситуація є критичнішою.

Перекриття вул. Княгині Ольги через проблеми з вивозом сміття

Тарас Гнида каже, що у Франківському районі є 25 майданчиків, з яких сміття не вивозили ще з кінця квітня. Вони розташовані у районі вул. Наукової та Привокзальної. На одному такому переповненому майданчику, за його словами, є 50-60 тонн сміття, а щоб його вивезти потрібно 4 сміттєвози. Однак наразі сміття вивозити нікуди.

«Бувають такі випадки, що приїздить сміттєвоз, загвантажується, а люди не випускають його, поки не побачать інший сміттєвоз, бо він не все [сміття] забрав. Це було у вівторок, 14 червня, на вул. Володимира Великого. Я мав дзвонити у поліцію, щоб розблокували сміттєвоз. Буває, що люди бачать на дорозі сміттєвоз і не пускають його далі, бо він їде на якийсь визначений майданчик», – каже Тарас Гнида та додає, що мешканці уже доведені до відчаю.

Франківський район єдиний у Львові, де сміття з деяких контейнерів не вивозять уже майже два місці. Голова Франківської РА стверджує, що це наслідок діяльності приватної компанії «Спецавтотранс» («САТ»), що уже місяць не вивозить сміття з цього району. Через діяльність цього підприємства до вивозу сміття залучили дві інші компанії: приватну «Грінера» та комунальний «Львівспецкомунтранс». Однак і вони не можуть впоратись з обсягами накопичених за цей час ТПВ.

Замість того, щоб казати «зрада»

Львів’янин Михайло Катрук оголосив про старт акції з прибирання переповнених сміттєвих контейнерів. Він закликає мешканців долучитися до прибирання сміття, яке накопичилось біля їхніх будинків, та перепакувати його у великі закриті мішки. За його словами, у такий спосіб вдасться запобігти поширенню неприємного запаху, сміття займатиме менше місця у контейнерах, а також виглядатиме естетичніше.

«Ідея виникла дуже просто, вона, мабуть, виникала у багатьох людей. Виходиш з під’їзду, дивишся, що твориться біля сміттєвих баків, і думаєш, що треба цю проблему вирішувати. Якщо з тих чи інших причин вона не вирішується централізовано, то замість того, щоб кричати «зрада» і розповідати, які всі погані, можна спробувати покращити ситуацію», – розповів Михайло Катрук ZAXID.NET.

Переповнені контейнери на вул. Дунайській до прибирання. Фото: Михайла Катрука

Він написав оголошення у соцмережах та запропонував львів’янам, які хочуть вирішити проблему з переповненими сміттєвими контейнерами поблизу їхніх будинків, свою допомогу. Першими до нього звернулись мешканці вул. Дунайської, де 15 червня відбулось прибирання. Михайло Катрук та його друзі за власні кошти купили сміттєві пакети, рукавиці, а також привезли необхідний для прибирання інвентар. До прибирання долучилось приблизно 20 місцевих мешканців.

Вул. Дунайська після прибирання. Фото: Михайла Катрука

«Умови акції полягають у тому, що ми не прибираємо сміття за кимось. Якщо люди самоорганізуються, зберуть людей, тоді ми приїдемо і їм допоможемо», – уточнив Катрук.

За його словами, до прибирання уже зголосились три ініціативні групи з Сихівського району, також мешканці Франківського та Личаківського районів.

Вивозити нікуди

До мешканців, які виходять на протест та перекривають дороги, приходять представники комунальних підприємств чи райадміністрацій та обіцяють, що сміття вивезуть найближчим часом і, якк правило, вивозять. Однак зараз Львів може вивозити з міста 80-100 тонн сміття на добу, хоча продукує місто 570-600 тонн.

За словами Сергія Бабака, у межах малого ліміту перевізники вивозять сміття спершу з найбільш переповнених майданчиків. Усі майданчики для збору ТПВ нанесені на карту, де перевізники позначають коли і звідки забирали відходи.

«Коли перекривають вулицю, це хтось тягне ковдру на себе, їм все одно, коли вивезуть у інших, головне, щоб в них вивезли», – каже заступник міського голови з питань ЖКГ Сергій Бабак.

На його думку, без допомоги держави Львів не зможе вирішити проблему з вивезенням сміття, оскільки меморандум, згідно з яким львівське сміття протягом двох років мали приймати міста у області, не працює. Відтак Львів немає тривалих договорів з полігонами, куди б можна було вивозити ТПВ, через що у Львові виникають проблеми із переповненими майданчиками.

Нагадаємо, що через проблеми з вивозом сміття Львів хочуть офіційно оголосити зоною надзвичайної екологічної ситуації. Тривале накопичення відходів у сміттєвих контейнерах може призвести до виникнення епідемій. У відходах можуть розмножуватись різні збудники захворювань, зокрема кишкових інфекцій, дизентерії, вірусного гепатиту А, лептоспірозу.