Центр візуальної культури у Києві просить зберегти радянські пам'ятники

Там вважають, що мистецтво радянської епохи «потребує нового, незаангажованого погляду»

19:49, 15 липня 2016

Колектив Центру візуальної культури у Києві написав лист-звернення до міністра культури Євгена Нищука з проханням почати діалог з приводу подальшої долі пам'ятників радянської епохи і запобігти їх знищення. Про повідомили в прес-службі Центру.

На думку представників Центру, монументальне мистецтво радянського періоду «є унікальним явищем української культури і містить в собі цілий ряд новацій і відкриттів».

«Сьогодні мистецтво радянської епохи вимагає нового, незаангажованого погляду, вільного від колишнього ідеологічного навантаження, і відмінного від способу його трактування за радянських часів», - наголошується в повідомленні.

У листі між іншим колектив Центру заявиляє про таке:

-Ці твори є історичними документами своєї епохи, знищуючи які, ми позбавляємо себе можливості адекватного різнобічного вивчення минулого, без якого неможливо виявляється розуміння сьогодення і майбутнього.

- Мистецькі твори не можуть бути просто знищені, хоч би якою була мотивація. Щоб залишатися цивілізованим суспільством, нам необхідно працювати з проблематикою, пов'язаною з твором мистецтва, і виробляти сучасні адекватні рішення по ній, а не вдаватися до репресій щодо самого твору.

- У Європейській та американській практиці такі інструменти політики пам'яті як заборона і забуття давно були визнані не тільки недієвими, а й небезпечними: адже вони ведуть не до продуктивної роботи пам'яті, а до повторної травматизації, невтішні результати якої стають очевидними тільки через кілька десятиліть.

Нагадаємо, Міністерство культури ініціювало створення музею тоталітаризму, в якому будуть представлені демонтовані в рамках декомунізації пам'ятники радянської епохи.

Центр візуальної культури (ЦВК) був створений у 2008 році як майданчик для співпраці між академічними, художніми та активістськими спільнотами. ЦВК є незалежною громадською організацією, що займається видавничою і виставковою діяльністю, науковими дослідженнями, проведенням публічних лекцій, дискусій і конференцій.

У 2015 році Центр візуальної культури отримав нагороду Європейської культурної фундації ім. принцеси Марґріт.