Центром Львова пройшов марш проти расової дискримінації

18:17, 27 червня 2018

У середу, 27 червня, у центрі Львова відбулась хода «Марш проти расизму», який провели анархісти з маловідомої організації «Чорний стяг». Учасники акції пройшли від пам’ятника Тарасові Шевченку до пам’ятника В’ячеславу Чорноволу, виголошуючи свою підтримку ромам та іншим нацменшинам, а також звинувачуючи націоналістів та державну владу у заохоченні конфліктів на етнічному підґрунті.

Акція стартувала о 16:00, і до неї, за підрахунками організаторів, доєднався 31 учасник. Активістам роздали маски, чорні та перевернуті червоно-чорні прапори і транспаранти із гаслами «Разом проти расизму», «Різні, але рівні», «Нацизм вбиває», «Всі ми люди», «Головні вбивці фінансуються державою» тощо. Учасники акції звинувачують ультраправі організації в нападах на ромів в Україні, та у вбивстві рома Давида Папа під час нападу на ромський табір біля Львова у ніч на 24 червня. Також вони вважають, що подібні дії покривають представники влади та поліція.

«Ми зібралися, щоб заявити Львову, що тут є люди, які не бояться влади, не бояться провокацій. Ми хочемо заявити меншинам, що не весь світ до них вороже налаштований, що є люди, які готові жити з ними адекватно і в мирі, і що не всі налаштовані їх вбивати і різати», - заявила учасниця акції Марта Фендер.

Усі фото Павла Паламарчука/ZAXID.NET

Частина учасників маршу закрила свої обличчя балаклавами та медичними масками. За їхніми словами, закрити обличчя їм довелось, бо вони бояться переслідувань з боку неонацистів.

Марш тривав близько 10 хвилин, і його охороняло більше півсотні правоохоронців. Учасники акції, ідучи від пам’ятника Шевченкові через площу Ринок до пам’ятника Чорноволу, кілька разів повторювали гасла «Всі вільні - всі рівні», «Прапор вгору – виходь проти терору», «Нацисти вбивають – влада покриває». Біля пам’ятника Чорноволу вони оголосили хвилину мовчання у пам'ять вбитого у таборі біля Львова рома. Потім кілька організаторів акції виступили перед учасниками та журналістами, закликавши усіх єднатись проти розколу у суспільстві.

До пам'ятника Чорноволу під кінець маршу підійшло кілька членів радикальних організацій, зокрема «Національного корпусу», проте вони швидко розійшлись, після чого покинули місце події і правоохоронці, а за ними - учасники маршу.

Окрім членів організації «Чорний стяг» в акції взяли участь члени ГО «Екологічна платформа». Обидві організації раніше разом брали участь у акції проти використання тварин у цирку, що відбулась у Львові 28 січня. Під час цієї акції відбулись сутички між активістами та правоохоронцями.

Зазначимо, що зранку 27 червня на сторінці «Чорного стягу» у Facebook з’явилось повідомлення від користувачки Ірени Кулик про те, що учасникам маршу заплатять по 200-300 грн за участь. Проте через кілька годин адміністратори групи видалили цей допис і повідомили, що Ірена Кулик – не членкиня «Чорного стягу», а її допис – провокація.

Організація «Чорний стяг» маловідома, вона з’явилася у Львові навесні 2017 року і не є офіційно зареєстрованою громадською організацією. Попри те, що організація базується у Львові, вона має ініціативну групу в Мукачеві. Члени організації називають себе антиавторитарною організацією, водночас не вважають себе ліворадикальним рухом. На сторінці організації у Facebook зазначається, що її члени виступають проти капіталізму, за народовладдя, безпартійність, екологічну свідомість та науковий прогрес. Активісти «Чорного стягу» часто беруть участь в акціях протесту, які організовує львівська ГО «Народна дія» (пікети проти незаконних будівництв). Також вони брали участь у феміністичному марші, що пройшов 8 березня цього року у Львові.

Минулого року СБУ проводила у членів цієї організації обшуки, запідозривши їх та ліворадикалів з організації «Автономний опір» у підготовці державного перевороту. Однак учасники «Маршу проти расизму» 27 червня заявили, що зараз з «Автономним опором» їх нічого не пов’язує.