«Цей фільм буде на стику жанрів. Як життя»

Дмитро Томашпольський знімає фантастичний фільм в умовах карантину

17:32, 10 квітня 2020

Карантин та вимушена ізоляція не просто позбавляють нормального життя. Вони провокують на пошук нових, незнаних можливостей та форм. Але якщо письменникам чи художникам до ізоляції не звикати, то кінематографістам без великого виробництва та присутності на майданчику десятків людей вижити важко. Але, як виявилось, можливо.

Режисер фільму «Додому» Наріман Алієв знімає іронічний відеощоденник карантину. А «Кінокомпанія Гагарін Медіа» взагалі розпочала зйомки повнометражного ігрового фільму в жанрі SCI-FI «Простір/ Space».

Дмитро Томашпольський

Придумав такий формат та розпочав роботу над картиною режисер, сценарист та продюсер Дмитро Томашпольський, а продюсеркою картини стала Олена Дем'яненко.

Томашпольському не звикати до того, що герої знімають кіно, якщо й не у замкненому просторі, то у дуже некомфортних умовах. Нагадаємо, Томашпольский є режисером та сценаристом трагікомедії «Ржака», тонкої та, на жаль, недооціненої сатири на українське кіновиробництво. Головний герой, режисер артхаузних фільмів, змушений зняти касову комедію. Якщо не вийде – його вб’ють.

У майбутньому фільмі ніхто авторам не погрожує. Проте обмежений простір, відсутність свободи пересувань та відсутність «живого» контакту є тими жорсткими рамками, у яких існують герої. Фільм повністю виробляється в умовах ізоляції. Навіть підписання договору фіксується на відео, а потім зображення завантажується разом зі сканом договоруу месенджер режисера. Тож і традиційну тарілку, яку розбивають перед зйомками, кожен розбиватиме собі сам. На 12-ти з 53-х знімальних майданчиків це вже відбулось.

Всі, хто бере участь у процесі, перебувають у своєму просторі та спілкуються Дмитром Томашпольським тільки онлайн. Артисти знімають на смартфон себе самі, або за допомогою близьких, які перебувають разом з ними у карантині. Кожен наступний епізод сценарію повідомляється виконавцям напередодні чергового знімального дня. Повний сюжет фільму не розголошується.

Поки триває робота над фільмом ZAXID.NET розпитав Дмитра Томашпольського про те, як можна знімати кіно в умовах карантину.

Скільки акторів зголосилось та скільки залишилось у підсумку? Хто вони?

23 березня ми оголосили про запуск фільму у виробництво й закликали усіх охочих взяти участь у кастингу. Відгукнулися понад 300 осіб. Потім були акторські проби. Зараз репетиції та зйомки розпочали 53 актори. Крім того, ролі отримали родичі і близькі, що знаходяться в ізоляції разом з героями.

Ми не називаємо поки прізвища учасників. Серед них є відомі люди, є дебютанти.

Чи буде наскрізний сюжет, чи картина будуватиметься окремими новелами за принципом «Карантине, я люблю тебе»?

«Карантин, я люблю тебе» – це дуже хороша ідея для збірки короткометражних новел! Раджу режисерам прислухатись до вашої ідеї! Що ж стосується «Простір/Space», то це буде повнометражній ігровий фільм у жанрі SCI-FI, історія з сюжетом.

Якісь умови є спільними для всіх?

Так, такі спільні умови є. Час дії – період карантину під час пандемії Covid-19. Місце дії – простір, у якому перебувають герої в ізоляції. Спосіб зйомки – самостійно, на свій мобільний телефон.

Технологія наступна. Актор отримує сценарій епізоду, ми обговорюємо його в менеджері, використовуючи режим відео. Потім він самостійно знімає епізод. Режисер навіть не підглядає онлайн. Потім артист викладає матеріал на файлообмінник. Режисер дивиться кадри, робить зауваження. Артист знову знімає. Потім він отримує сценарій наступного епізоду.

Якщо кожен знімає у різній манері та на різні носії, як надалі долатиметься це стилістичне розмаїття?

Ми провели тестування усіх етапів виробництва. П'ятихвилинне відео кастингу «Що я буду робити у перший день виходу з карантину» можна подивитися у мережі.

Чи не зруйнує можливість зйомок в ізоляції систему традиційного кіно?

Одна актриса сказала мені по секрету, що вона ніколи не відчувала себе так комфортно, як на цій зйомці. Мушу визнати, справді, артисти є переконливими у запропонованих обставинах. Ймовірно тому, що вони абсолютно вільні. Адже на знімальному майданчику, крім них, нікого немає.

Чи зможемо ми після тривалої ізоляції вийти з дому та піти до кінотеатрів?

Обов'язково зустрінемося на прем'єрі «Стороннього» (новий фільм Дмитра Томашпольського, який отримав уже чимало фестивальних нагород. Його прем’єра запланована на осінь 2020 року, – ZAXID.NET).

Яким має бути кіно, коли простір стає обмеженим? Чи може воно виконувати функції «вікна у Космос»?

Кіно – це завжди вікно у Космос. А ще я вважаю, що фільм – це жива істота. Те, що ми робимо зараз, є просто тому підтвердженням.

Які фільми про ізоляцію чи зняті в обмеженому просторі є у вас улюбленими?

«Гравітація» Куарона.

Чи «Простір» буде комедією?

Фільм буде на стику кількох жанрів. Як життя.