Відповідальність за прийняття "мовного" закону Ківалова-Колесніченка лежить на українській опозиції такою ж мірою, як і на владі, вважає Семен Глузман, правозахисник, колишній дисидент та політв'язень, відомий психіатр, президент Асоціації психіатрів України, один з учасників ініціативної группі "Першого грудня".
"Щоб оцінювати цю ситуацію серйозно я б дуже хотів, щоб її оцінював наш колишній президент Ющенко. Адже він себе називав найбільш патріотичним президентом України. І він же дав Ківалову якусь нагороду за його, напевне, українську діяльність, яка є дуже сумнівною не тільки для мене, а й для багатьох інших. А оскільки Ківалов є одним з тих, хто продукував цей скандальний закон, то я вважаю, що пояснення потрібно вимагати від Ющенка. Тому що він жодного разу перед нами - виборцями - не вибачився. Всілякі Івани Драч та багато інших, які були в парламенті і при владі, також нічого не зробили", цитує Gazeta.ua.
Щодо оцінки закону, то Глузман зазначив: "Там є для мене, як для громадянина України, сумнівні деталі. Наприклад 10%. Я не розумію як 10% можуть диктувати свої умови 90%. Може я чогось не розумію в своєму житті. Але для мене найголовнішими були прізвища авторів. Для мене, людини емоційної, це було підставою для емоційного вибуху. Бо якщо Ківалов і Колесніченко щось продукують, то я завжди проти".
Найбільше, за словами правозахисника, його обурює те, що цей закон служить просто для відволікання уваги від важливих проблем у державі. "Завжди, як і справа, так і зліва є якісь психопати, яким чогось не вистачає. Насправді країна абсолютно спокійно живе поки в хід подій не втручаються політики. Як тільки наближаються вибори, починається це жахливе зіткнення всіх з усіма. Я говорю російською, хтось українською і проблем у спілкуванні в нас немає. Мені експерти сказали, що в цьому році 90% дітей в Криму, які здавали тестові іспити, вибрали українську літературу і мову, а не російську. Це говорить про те, що країна рухається абсолютно нормальним європейським шляхом. Європейський шлях - це ж не українська, албанська або російська мова. Це пристосування до нормального спокійного життя. Ми потроху пристосовуємося до нього, наша молодь виростає певною мірою вже європейською. А тут знову починаються вибори. Тому ті, хто сьогодні голодують, насправді також винні в тому, що сталося. Адже ніхто з них ніколи не говорив те, що вони повинні були сказати, - що їм соромно за того президента, якого ми підтримували. Тому я не підтримую їх".
За словами Глузмана, "ці голодування несправжні, і боротьба несправжня".
"Я спостерігав, ще коли бував на програмах Шустера, як при вимкненій камері вороги, які щойноо рвали один на одному шкіру, обіймаються, цілуються і запрошують один одного в гості. Немає справжньої ворожнечі і немає справжнього патріотизму. Ось проблема наших політиків - вони всі штучні і думають тільки про себе".
На питання, як діяти у ситуації, що склалася, Семен Глузман сказав, що шкодує, що немає у бюлетенях пункту "проти всіх".
"Я розумію, що це неправильно. Але вибирати менше зло - це ще більш неправильно", - сказав колишній десидент.
Нагадаємо, 3 липня Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект про мови, яким рсійській мові надається статус регіональної у 13 областях України. Опозиція з приводу цього влаштувала акцію протесту під стінами Українського дому. Деякі члени опозиції оголосили голодування.