Президент України Віктор Ющенко вважає, що в ситуації, яка склалася навколо українсько-російських газових відносин, Україна має право ставити питання про підняття тарифу на транспортування російського газу. Про це йдеться у спеціальній заяві Президента України щодо українсько-російських газотранспортних переговорів, - інформує прес-служба Глави держави.
"Якщо по відношенню до 2008 року ціна на російський газ в Україні виросла за пропозицією Росії приблизно на 30 відсотків до 250 доларів за 1 000 кубів, аналогічну пропорцію повинна витримувати й тарифна політика. Український тариф на транзит мінімум повинний піднятися на ці ж 30 відсотків і складати приблизно 2-2,2 долара за 1 00 кубів на 100 кілометрів. Більше того, якщо ми говоримо про те, що умови Меморандуму, підписаного прем'єр-міністрами України і Росії, на сьогодні є неприйнятні, і обидві сторони через переговори доходять до порозуміння щодо впровадження ринкових цін як на транзит, так і на газ, ми повинні вийти з того, що сьогодні ціна, яку бере "Нафтогаз України" за транзит російського газу, становить 1,7 долари за 1 000 кубів на 100 кілометрів. Для порівняння: транзит Словаччини коштує 4 долари, транзит Чехії - 4 долари, транзит в Німеччині - від 2,5 до 3,9 євро. В Європі є країни, які послугу транзиту оцінюють більше 11 доларів. Навіть є випадки, коли ціна транзиту складає більше 13 доларів.
Україна сьогодні має найнижчий і тому неекономічний нерентабельний тариф на прокачку російського газу - 1,7 доларів за 1 000 кубів на 100 кілометрів. Російська сторона наполягає на тому, щоб цей тариф при ціні 250 доларів за російський газ в Україні залишався незмінним. Таким чином, ті нові витрати, які українська сторона бере на закупку 6 мільярдів технологічного газу для прокачки російського газу територією України до країн Європи, збільшуються. Солідарні витрати на транзит, - підкреслюю, тільки з росту ціни на російський газ в Україні, - ростуть більше ніж на півмільярда доларів. Залишаючись в транзиті в розмірі 1,7 при умові, що ціна російського газу в Україні росте в 2009 році до 250 доларів, таким чином НАК "Нафтогаз України" отримує некомпенсованих, неврегульованих близько півмільярда доларів нових видатків. Бюджет НАК "Нафтогазу" не має можливості знайти компенсатори в такій сумі. Бюджет України не може брати на себе фінансування невідкомпенсованих витрат по транзиту, оскільки це питання відноситься виключно до ринкового врегулювання", - вважає В.Ющенко.
На думку Ющенка, підписаний Меморандум вірно і правильно передбачає щорічне пропорційне збільшення як ціни на газ, так і розмірів тарифу на транзит у найближчі три роки. "Це найкраща відповідь для того, щоб як наші партнери в Росії, так і їх партнери в Україні максимально швидко адаптувалися до нових параметрів ринку в даному секторі. Ми виходимо з того, що якраз Меморандум дає повну всеосяжну відповідь на те, як потрібно поступати у таких чутливих непростих питаннях, як формування нової договірної ціни на газ, що поставляється "Газпромом" Росії в Україну, чи такого не менш важливого питання, як встановлення економічно обґрунтованих конкурентних європейських тарифів на ціну транзиту. Ми ще раз закликаємо суб'єктів господарювання, в першу чергу "Газпром" Росії і "Нафтогаз України", знайти компенсатори, знайти відповідні інструменти для того, щоб виконати у повному обсязі ті домовленості, які ми маємо з Російською Федерацією щодо врегулювання цих питань в рамках підписаного Меморандуму", наголосив Президента України.