Ціни на залізничні квитки коливатимуться залежно від часу доби та днів тижня

13:05, 3 червня 2008

"Залізниця як у вантажних, так і в пасажирських перевезеннях зазнає об’єктивних збитків через тарифну політику, яка не відповідає економічним реаліям сьогодення. Так, протягом 2000-2004 років ціни на пасажирські перевезення штучно стримувалися, і збитки від цього на сьогодні перевищують 3 мільярди гривень", - наголосив заступник міністра транспорту Володимир Бадагов. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі МТЗУ.

За його словами, в Україні нині - найнижчі ціни на перевезення в Європі. Аналіз співвідношення рівня тарифів за видами сполучень між Україною та державами СНД свідчить про те, що майже за всіма видами сполучень рівень тарифів значно нижчий, ніж у сусідніх державах загалом, окрім внутрішнього сполучення з Білорусією. У внутрішньому сполученні тарифи на перевезення вантажів по Україні на 17 % нижчі, ніж у Росії, і в 4,3 рази вищі, ніж у Білорусії. В експортному сполученні нижче, відповідно, на 30 % та на 8 %. В імпортному сполученні нижчі, відповідно, на 32,7 % та 8 %.

Перед Укрзалізницею стоїть завдання диференціювати вартість пасажирських квитків, як це вже зробили країни Європи, а також Росія та Білорусія. Мінтрансзв’язку ініціює конкретні кроки реформування відносин між пасажирами та Укрзалізницею. Ціну на квитки планують змінювати залежно від часу доби та днів тижня. Так, у ранкові та вечірні години ціна має бути вищою, ніж вдень; у вихідні - вищою, ніж на тижні; у передсвяткові дні — вищою, ніж напередодні. "Диференціація замінить проблему штучного дефіциту та ажіотажу на свята та в літній період, яку не вирішує введення додаткових потягів, - каже директор Департаменту залізничного транспорту Михайло Макаренко. - Відносини між клієнтом і Укрзалізницею мають бути ринковими: підвищується попит — підвищується і ціна, і навпаки: знижується попит - знижується ціна. Регулюватися відносини повинні не адміністративними методами, а ціновою політикою".

Мінтрансзв’язку планує трансформувати і підхід до продажу квитків. З метою зменшення впливу людського фактуру, економії часу передбачається застосування нових інформаційних технологій, таких як Інтернет, мобільні телефони, особиста банківська карточка, для замовлення квитків та заміну квиткових кас автоматами продажу. Передбачається трансформувати і формат квитка (він стане втричі меншим), що крім зручності, зекономить кошти, які витрачаються на його друк.

Також Мінтрансзв’язку розглядає питання перегляду ЄТП (єдиних технічних правил) із метою посилення ефективного використання вагонів як залізничниками, так і споживачами.