Після чотирьох місяців судових тяганин і перерв 25 квітня конкурсний комітет з визначення нових автоперевізників на міських маршрутах громадського транспорту у Львові таки визначив частину переможців конкурсу, розподіливши 20 із 46 маршрутів.
Конкурс супроводжувався низкою скандалів, а на сьогоднішнє його засідання викликали поліцію, щоб вручити повістки членам конкурсного комітету. Проте і на цьому конкурсна епопея не завершиться, оскільки 26 маршрутів залишились не розподіленими.
ZAXID.NET розклав по полицях всю історію неоднозначного конкурсу для автотранспортних компаній.
З чого все почалося?
Договори з чотирма перевізниками, які обслуговують 46 міських маршрутів, закінчились ще 31 грудня 2016 року. Відтак мерія уклала з перевізниками тимчасові договори, які мали діяти до 31 березня, і пізніше продовжила їх до кінця червня. Мерія також оголосила конкурс на визначення перевізників на маршрутах та затвердила новий проект договору, який передбачає штрафи для перевізників за невиконання його умов.
На конкурс подалися комунальне АТП-1, приватні АТП-14630, «Фіакр-Львів», «Міра і К», які і зараз працюють на міських автобусних маршрутах, та рівненський перевізник «СВ Лайф» – єдиний, який раніше не працював у Львові.
Ще на кілька маршрутів, які обслуговує компанія «Успіх БМ», конкурс поки не оголошували, оскільки термін дії договору з перевізником закінчується лише наприкінці 2017 року.
Чому все тривало так довго?
Проведення конкурсу одразу ж після його оголошення було оскаржене низкою громадських організацій та приватних перевізників у судах.
Перше засідання членів комітету відбулося 20 лютого. Уже на той момент документи єдиного комунального перевізника АТП-1 вилучила військова прокуратура через кримінальне провадження, пов’язане із закупівлею 55 нових автобусів «Електрон».
Конкурсні пропозиції решти перевізників конкурсний комітет відкрив, але взяв тижневу перерву для ознайомлення з документами перевізників.
Поки члени комітету вивчали документи, 27 лютого Дніпропетровський окружний адмінсуд за позовом ПП «Матеріал-Сервіс» з міста Кам’янського, яке нібито не змогло взяти участь у конкурсі через об'єднання маршрутів у великі лоти, заборонив проводити конкурс на час розгляду справи. Однак 18 квітня мерія виграла апеляцію, якою скасувала заборону Дніпропетровського адмінсуду.
Відтак ЛМР призначила друге засідання конкурсного комітету на ранок понеділка, 24 квітня. Проте більшість членів комітету відмовились починати засідання і проголосували за його відтермінування до завершення усіх судових спорів.
Проте нове засідання членів комітету ЛМР призначила на 25 квітня. Цього разу більшість членів комітету підтримали проведення засідання.
Що відбулося 25 квітня?
Конкурсний комітет, зібраний Львівською міськрадою, визначив переможців на 20 і 46 автобусних маршрутів.
Найбільший лот №1, до якого увійшли 21 маршрут (№1А, 2А, 3А, 4А, 5А, 6А, 9, 10, 13, 16, 18, 20, 22, 28, 29, 32, 37, 41, 43, 45, 46), на який теоретично міг претендувати комунальний перевізник АТП-1, конкурсний комітет навіть не розглядав. Причиною цього стала ухвала суду за позовом перевізника «Фіакр-Львів», який оскаржив надто великий на його думку лот №1. Відтак, суд на час розгляду позову заборонив конкурсному комітету визначати переможця за цим лотом.
Лот №2 (маршрути №7, 8, 11, 12, 14, 25, 27, 33, 35, 40) отримало ТОВ «Міра і К», яке набрало більше балів, ніж інший претендент на цей лот – ТОВ «Фіакр-Львів».
Переможця за лотом №3 (маршрути №17, 24, 30, 34, 39), попри те, що на нього претендував лише «Фіакр-Львів», комітет не визначив через брак голосів (рішення ухвалюється, якщо за голосує не менше 50% присутніх на засіданні членів комітету).
На лот №4 (маршрути №15, 19, 21, 23, 26, 31, 36, 38, 42, 44) претендували львівське АТП-14630 та рівненський перевізник «СВ Лайф». Однак компанію з Рівного комітет зняв з конкурсу ще під час першого засідання в лютому через невідповідність автобусів вимогам конкурсу, тому переможцем визнали АТП-14630.
Після цього управління транспорту ЛМР укладе нові договори з перевізниками «Міра і К» та АТП-14630, а АТП-1 і «Фіакр» працюватимуть на своїх маршрутах за тимчасовими договорами до часу проведення конкурсу по цих маршрутах.
Що передбачає новий договір?
Новий договір, який укладуть поки що з двома переможцями конкурсу, лише кількома пунктами відрізняється від того, за яким перевізники працювали раніше.
Зокрема, новий договір передбачає штрафи для перевізників за порушення його умов. Сума штрафу дорівнює мінімальній зарплатні, яка зараз становить 3200 грн. Оштрафувати перевізника мерія може за невиїзд протягом двох днів на місяць передбаченої договором кількості автобусів або за зниження регулярності рейсів менше, ніж 90% від передбачених договорм.
Крім того, новий договір зобов’язує перевізників обладнати автобуси GPS-трекерами та оголошувати зупинки, а в подальшому встановити в автобусах валідатори для е-квитків.
Разом з тим, згідно з умовам конкурсу, перевізники працюватимуть в режимі маршрутного таксі, а це значить, що автобуси не матимуть розкладів руху по всіх зупинках.
Чи легітимні результати конкурсу?
Одностайної відповіді на це питання немає навіть у юристів. Загалом щодо конкурсу існує близько 10 різноманітних позовів, які розглядають суди у Львові, Рівному, Дніпрі та Житомирській області.
Так, ГО «Розвиток громади» оскаржило не включення її представника до конкурсного комітету. «Фіакр-Львів» звернувся до суду через те, що п’ять маршрутів, на яких перевізник працює зараз, включили до найбільшого лоту №1 і «Фіакр» не може на ці маршрути претендувати, оскільки цій компанії бракує автобусів.
Рівненська компанія «СВ Лайф» та перевізник «Матеріал-Сервіс» з міста Кам’янського Дніпропетровської області також звернулись до суду через умови конкурсу та об’єднання маршрутів у великі лоти.
Частина судових процесів уже завершилась, частина триває. Зокрема, чинною лишається процесуальна ухвала за позовом «Розвитку громади», якою Франківський райсуд Львова заборонив ЛМР проводити конкурс, а конкурсному комітету – ухвалювати будь-які рішення.
Однак, на думку директорки юридичного управління ЛМР Гелени Пайонкевич, ця ухвала не заважала проведенню конкурсу, оскільки склад конкурсного комітету змінився вже після її прийняття.
Натомість юрист «Розвитку громади» Андрій Болюбаш наполягає, що будь-яке засідання до остаточного рішення суду буде незаконним, а членам комітету загрожує кримінальна відповідальність.
Крім того, напередодні засідання інтернет-видання Дивись.info поширило нову ухвалу Дніпропетровського окружного адмінсуду від 24 квітня, якою заборонено не лише проводити конкурс, а й оголошувати новий або продовжувати чинні договори з перевізниками.
Однак під час засідання 25 квітня директорка юридичного департаменту Гелена Пайонкевич запевнила, що до мерії така ухвала офіційно не надходила, а відтак, на думку Пайонкевич, її можна не брати до уваги. Зазначимо, що такої ухвали Дніпропетровського окружного адмінсуду у реєстрі судових рішень дійсно поки немає, утім, рішення в реєстрі зазвичай публікуються із запізненням у кілька днів.
Відтак судові розгляди триватимуть і після нинішнього рішення комітету.
Крім того, у лютому цього року Галицький відділ поліції порушив кримінальне провадження через нібито незаконні засідання комітету. Слідчі не розголошують, проти кого саме порушено провадження, проте безпосередньо після засідання 25 квітня кілька членів комітету (переважно представники міськради) отримали повістки з викликом на допит до слідчих.
Що далі?
Найближчим часом мають відбутися ще низка судових засідань, передбачити результати яких неможливо. Крім того, рано чи пізно комітет має визначити переможців за лотами №1 та №3.
Утім, навіть після визначення всіх переможців, на суттєві зміни на ринку львівського транспорту очікувати не слід. АТП-14630 та «Міра і К» зберегли всі «свої» маршрути і працюватимуть далі.
Чи не єдина ротація, яка може відбутися, – передача п’яти спірних маршрутів від ТОВ «Фіакр-Львів» комунальному АТП-1. Саме через ці маршрути і розпочалися більшість судових справ.