Завтра, 13 грудня, усі християни візантійського обряду відзначатимуть день Святого Андрія Первозваного. А ось в українській традиції ніч на Андрія є особливою. Принаймні так переконують етнографи. Адже з 12 на 13 грудня з давніх-давен наші предки ворожили.
Незаміжні дівчата у цю ніч намагалися з’ясувати, якою буде їхня доля, коли вийдуть заміж і з якого боку прийде наречений. В свою чергу, хлопці робили збитки: виносили вози на дах оселі, знімали брами та зафарбовували вікна.
«В народній традиції кажуть, що Катерина губить ключі від посту, а Андрій знаходить. Тобто цей період характерний всілякими ворожіннями і звільненням від посту», ― розповів науковий співробітник кафедри етнології Львівської національного університету ім. І. Франка Юрій Пуківський.
Хоча сам святий Андрій Первозваний до магічних витівок не має жодного стосунку, адже традиції ворожіння сягають аж в дохристиянський період, в Україні традиції ворожити збереглися і до нині.
До слова, завтра, 13 грудня, до церкви Апостола Андрія (УАПЦ), що у Львові на вул. Шевченка, 66, привезуть з Риму мощі cвятого Апостола Андрія Первозваного.