Тимчасова слідча комісія з питань розслідування ситуації навколо рішення Стокгольмського арбітражу в справі "РосУкрЕнерго" не зуміла виконати свій обов’язок перед Верховною Радою, бо не отримала доступу до потрібних документів.
Про це під час звіту про роботу ТСК у Верховній Раді України повідомив голова комісії Роман Зварич.
«Комісія не зуміла виконати свій мандат і обов’язок перед Верховною Радою», - наголосив Р. Зварич. Зокрема, за його словами, комісія не отримала доступу до необхідних для вивчення справи матеріалів, оскільки вони були засекречені Службою безпеки України. Також Роман Зварич зазначив, що комісія не мала також доступу до первинних документів про рішення Стокгольмського суду у справі «РУЕ», а отримала лише російські переклади.
Окрім того, Р. Зварич повідомив, що члени комісії не змогли зустрітися з екс-главою Держмитслужби Анатолієм Макаренком, що був затриманий в рамках розслідування справи Службою безпеки України, оскільки СБУ не надала їм до нього доступу.
Водночас голова ТСК висловив сумнів, що взагалі є сенс створювати такі слідчі комісії, оскільки вони не мають повноважень для виконання свого мандату.
Натомість, базуючись на тих матеріалах, які комісія змогла вивчити, вона зробила висновок, що в діях «Газпрому» під час конфлікту із НАК «Нафтогаз» містилися ознаки недобросовісних намірів, і мала місце змова за участі високопосадовців «Газпрому», в результаті чого було укладено вигідні для російської сторони і невигідні для української газові домовленості, повідомив Роман Зварич.
Нагадаємо, що 1 липня 2010 року Верховна Рада на вимогу опозиції створила тимчасову слідчу комісію щодо рішення Стокгольмського арбітражного суду від 8 червня, розслідування фактів корупційної діяльності "РосУкрЕнерго" і причетності до цього посадових осіб органів державної влади, арешту екс-глави Державної митної служби Макаренка.
Після звіту голови ТСК Романа Зварича та його заступника Анатолія Кінаха повноваження комісії було припинено. Водночас Верховна Рада України не прийняла рішення про передачу матеріалів комісії до Генеральної прокуратури України. Це, як зазначив Роман Зварич, зводить роботу ТСК нанівець, оскільки таким чином не можна буде продовжити розслідування. Голова Верховної Ради України Володимир Литвин пообіцяв, що сам займеться передачею цих матеріалів до ГПУ.