Слідча комісія заявила про непричетність росіян до пожежі військових складів у Балаклії

Давид Арахамія пояснив, що такі вибухи не могли готуватися без відома військових

19:25, 26 квітня 2020

Тимчасова слідча комісія (ТСК) Верховної Ради поставила під сумнів офіційну версію пожежі на арсеналі в Балаклії Харківської області, що сталася 23 березня 2017 року, повідомив її очільник, голова фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія.

Як написав Арахамія у Facebook в неділю, 26 квітня, посилаючись на дані слідства, в момент вибуху в районі Балаклії не було жодних літальних апаратів, а пожежа почалася з підриву спеціальних зарядів, які заздалегідь були закладені в землю. Зазначимо, що, за офіційною версією, пожежу в Балаклії спричинив російський безпілотник.

Арахамія при цьому посилається на дані Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Бокаріуса. Результати його експертизи показали, що вирва в районі перших вибухів утворилася внаслідок фугасної дії направленого вибуху зануреного в ґрунт заряду бризантної вибухової речовини, до складу якої входили тринітротолуол (тротил), гексоген, пентаерітріттетранітрат (ТЕН), що характерно для підривних зарядів кумулятивно-фугасного принципу дії.

«Судячи з розміру воронки, для цього в землю мали бути закладені два ряди (!!!) кумулятивно-фугасних зарядів по п'ять штук (!!!) у кожному. Це приблизно 760 кілограм вибухівки, якщо говорити, наприклад, про ТФО-1. І таких вирв було до десяти», – пояснив Арахамія.

Він припустив, що вибухи готувалися з відома військових.

«Зрозуміло, що закласти стільки кумулятивно-фугасних зарядів неможливо так, щоб цього ніхто не побачив. При цьому, їх установка вимагає спеціальних знань і навичок. Це дає підстави припускати, що все робилося в умовах очевидності для військовослужбовців частини й не за один день. Але в матеріалах справи цього немає, а ті, хто вели розслідування, за дивним збігом обставин, після цього отримали підвищення по службі», – наголосив нардеп.

«До 1 травня, відповідно до закону, ТСК має надати повний звіт. Проте оскільки за цей час ми встигли повноцінно розслідувати вибухи лише на одному з 5 об'єктів і частково почали Калинівку, ми наполягатимемо на продовженні роботи ТСК ще на 6 місяців», – резюмував Арахамія.

Нагадаємо, 23 березня 2017 року вночі на території найбільшого в Україні військового складу Міністерства оборони в Балаклії виникла пожежа з подальшою детонацією танкових і артилерійських снарядів 125 і 152 мм. За даними військової прокуратури, причиною пожежі стала диверсія. Зокрема, тодішній військовий прокурор Анатолій Матіос з посиланням на опитування військових заявляв, що вибухи на арсеналі спричинив російський безпілотник. Тогочасний голова комітету Верховної Ради з питань національної безпеки й оборони Сергій Пашинський говорив, що пожежа в Балаклії знищила боєприпасів на 1 мільярд доларів.

Загалом, зі слів на той час міністра оборони України Степана Полторака, вибухи і пожежа знищили 70% боєприпасів, які зберігалися в цьому арсеналі.

Вже тоді поширювалися чутки, що вибухи сталися через намір військових щось приховати. Але Полторак це заперечував.

Внаслідок вибухів загинули двоє жінок: одна – одразу після вибухів, а інша постраждала померла в лікарні у квітні.