Цьогоріч на утилізацію боєприпасів передбачено 106,6 млн грн, – Міноборони

21:53, 26 серпня 2010

У 2010 році на фінансування заходів з утилізації боєприпасів, непридатних для подальшого використання і зберігання, передбачено 106,6 млн грн,. Про заявив директор Департаменту утилізації компонентів ракетного палива, ракет і боєприпасів Міністерства оборони України Юрій Бровченко.

"З цієї суми 20,8 млн грн передбачено за загальним фондом і 85,8 млн грн за спеціальним фондом. Крім того, міністр оборони України прийняв рішення щодо спрямування коштів стабілізаційного фонду на заходи з утилізації боєприпасів загальною сумою 80 мільйонів грн", – додав Ю.Бровченко, повідомляє Інтерфакс.

Водночас він наголосив, що на сьогодні фактично профінансовано лише 8 млн грн, що дало змогу укласти договори на утилізацію складних номенклатур боєприпасів загальною вагою 3,2 тис. т, з яких 1,3 тис. т боєприпасів з арсеналу, що дислокується поблизу міста Лозова Харківської області. Ухвалені нормативно-правові акти дали змогу Міністерству оборони укласти договори з державним підприємством "Укроборонсервіс" та Шосткинським казенним заводом "Зірка" під виділені бюджетні призначення за спеціальним фондом на суму 25,6 млн грн, що дасть змогу утилізувати 9,9 тис. т боєприпасів, зазначив директор департаменту.

Також, за словами Ю.Бровченка, вже вирішено питання проведення конкурсу з вибору виконавців робіт з утилізації боєприпасів за рахунок власних коштів самих виконавців. На сьогодні у Міністерстві оборони триває процедура вибору виконавців робіт з утилізації боєприпасів загальним обсягом 12,9 тис. т. Ми завершили переговорний процес і наступного тижня плануємо підписати договір з утилізації 7 тис. т боєприпасів у рамках проекту Трастового фонду НАТО "Партнерство заради миру", - зазначив він.

"Таким чином, за півроку інтенсивної роботи ми виходимо на показники з утилізації боєприпасів загальним обсягом 35,9 тис. т", – констатував Ю.Бровченко.

Говорячи про плани на 2011 рік, директор Департаменту утилізації компонентів ракетного палива та ракет і боєприпасів Міністерства оборони України наголосив, що відповідно до прогнозованих показників держбюджету на 2011 рік, Міністерству оборони для виконання заходів з утилізації боєприпасів передбачено 196 млн грн. "Ця сума дасть нам змогу утилізувати близько 26 тис. тонн боєприпасів та ще близько 24 тис. тонн за рахунок коштів виконавців робіт або інвестиційних проектів", – зазначив Ю.Бровченко.

За його словами, наразі у Збройних силах України на 130 об’єктах зберігається близько 1 млн 190 тис. тонн боєприпасів, з яких близько 500 тис. тонн підлягає утилізації до 2017 року. За його словами, з 1995 по 2003 рік тривали роботи з утилізації боєприпасів без залучення коштів Державного бюджету, а за рахунок обігових коштів виконавців робіт, при цьому мінімальний обсяг утилізації становив 15,5 тис. т, а максимальний – 35,6 тис. т. У 2004-2007 рр. виконання робіт з утилізації боєприпасів здійснювали за рахунок коштів Держбюджету, замовником було Міноборони, при цьому мінімальний обсяг утилізації становив 3 тис. т, максимальний – 23,5 тис. т. У 2008-2009 рр. утилізацію здійснювали також за рахунок коштів держбюджету, але мінімальний обсяг утилізації становив лише 0,5 тис. т, а максимальний – 14,2 тис. т. Замовниками робіт були Міноборони, Міністерство промислової політики і Національне космічне агентство України.

"Протягом 2008-2009 років відбулося значне зростання вартості утилізації боєприпасів. Це зумовлено тим, що Міністерство промислової політики та Національне космічне агентство не відповідали за стан зберігання ракет і боєприпасів на арсеналах, базах та складах Збройних сил, а були зацікавлені лише у підтримці підприємств, що перебувають в їх управлінні", – наголосив Ю.Бровченко. За його словами, проведений аналіз дав змогу зробити висновок, що залучення до фінансування робіт з утилізації тільки коштів Державного бюджету і відмова у 2004 році від ідеї виконання робіт з утилізації боєприпасів за власні кошти виконавців призвело до зменшення обсягів утилізації боєприпасів", – констатував директор департаменту, наголосивши, що, з огляду на наявну проблему, уряд ухвалив низку змін до нормативно-правових актів, "які дали змогу Міністерству оборони сміливо рухатися вперед, незважаючи на недостатнє фінансування цих робіт поточного року".

Внесеними за ініціативи Міноборони змінами до Порядку утилізації ракет і боєприпасів, затвердженого постановою уряду від 07.06.2006 року № 812, військове відомство визначено єдиним замовником практичних робіт з утилізації боєприпасів, а Міністерство промислової політики та Національне космічне агентство - замовниками робіт із створення та розвитку наявних виробничих потужностей. "У червні поточного року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №463, яка дала змогу завантажити виробничі потужності Шосткинського казенного заводу "Зірка" та в цілому підприємства міста Шостка, такі як Шосткинський казенний завод "Імпульс" та Державний науково-дослідний інститут хімічних виробів", – повідомив Ю.Бровченко.