Заступник голови Центральної виборчої комісії (ЦВК) Андрій Магера вважає нинішню виборчу кампанію найскладнішою за весь час його роботи.
"Одного разу я пожартував, що краще провести дві президентські кампанії, ніж одну парламентську. На моїх очах відбувалися дві парламентські кампанії та дві президентські, але жодного разу виборчий процес не був таким важким, як нині", - зазначив А.Магера в інтерв'ю виданню "Український тиждень".
"У багатьох моментах ці вибори схожі на вибори 2004 року, оскільки такий бруд, як нині, був хіба що тоді. Вибори 2006 року були майже ідеальними, вибори 2007 року наближалися до них, на виборах 2010 року також не було так багато негативних фактів, як нині", - наголосив він.
До цього, на його думку, призвело повернення мажоритарної складової, що "додало багато проблем, зокрема, щодо підкупу виборців - кандидати ще ніколи не вдавалися до нього так відкрито й самовпевнено". "По-друге, мене дивує практика діяльності судових органів, коли щодо одних кандидатів ухвалюють одне рішення, а щодо інших у такій самій ситуації - абсолютно протилежне", - додав заступник голови ЦВК.
"Крайня політизованість виборчого процесу, випадки псування білбордів фарбою, напади на намети агітаторів і самих агітаторів не прикрашають виборчий процес", - додав він.
А.Магера також повідомив про велику кількість скарг суб'єктів про підкуп виборців. "Але виборчий закон дозволяє ЦВК оголошувати попередження кандидату фактично, лише якщо є відповідне рішення суду. Те саме стосується фактів поширення свідомо неправдивої інформації про кандидатів", - пояснив він.
"Багато хто скаржиться, що немає дієвого механізму відповідальності кандидатів за порушення виборчого законодавства. А як на мене, то й добре, що немає механізму скасування реєстрації кандидата з цих підстав. У нинішній ситуації ця норма працювала б швидше проти справедливості виборчого процесу, оскільки відкривала б простір для маніпуляцій. Яскравим прикладом цього є місцеві вибори 2010 року", - зазначив заступник голови ЦВК.
Також, за його словами, другим за масштабом видом порушень є перешкоджання у проведенні передвиборчої агітації. "Я не розумію диких витівок, коли відбуваються напади на намети або агітаторів. Людина має право агітувати, за кого хоче і проти кого хоче. Цього не було ні на виборах 2006, ні на виборах 2007 року", - заявив заступник голови ЦВК.
"Крім того, хотілося б, щоб політичні партії через своїх представників у комісіях не спрямовували їхню діяльність на зрив роботи комісій, на відсутність кворуму, на свідоме неповідомлення про час засідання членів комісії від "меншості" та інші деструктивні дії тощо", - наголосив А.Магера.
Нагадаємо, вибори до Верховної Ради України відбудуться 28 жовтня 2012 року за змішаною пропорційно-мажоритарною системою: 225 депутатів обираються за списками політичних партій (бар'єр для проходження в Раду - 5%), ще 225 - в мажоритарних округах. Відповідні зміни до закону про вибори народних депутатів прийняла ВРУ 17 листопада 2011 року. «За» закон, розроблений спеціальною комісією Верховної Ради, проголосували 366 депутатів.
Станом на 29 вересня Центральна виборча комісія зареєструвала 653 міжнародних офіційних спостерігачів. Міжнародна організація зі спостереження за виборами CIS-EMO, що здійснює моніторинг електорального процесу в Україні, наступного тижня пообіцяла збільшити чисельність своїх спостерігачів у 10 разів.