Російська Федерація продовжує розгортати на території окупованого Криму додаткові наступальні системи озброєнь. Також ведеться активна робота щодо розміщення на півострові ядерної зброї та засобів доставки ядерних зарядів, заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олександр Турчинов.
За його словами, Росія здійснює конкретні кроки із забезпечення на території окупованого Криму повноцінного функціонування відповідних баз 12-го Головного управління Міністерства оборони РФ. На це управління покладені завдання з підготовки до експлуатації та забезпечення боєприпасами з ядерними бойовими частинами сил Чорноморського флоту РФ (бойових надводних кораблів, підводних човнів, літаків, берегових ракетних комплексів), сказав Турчинов.
«За інформацією, яка є в нас, керівництво РФ поставило завдання розгорнути в Криму:
- полк бомбардувальників Ту-22М3, обладнаних для несення ракет з ядерними бойовими частинами;
- три дивізіони оперативно-тактичних ракетних комплексів (ОТРК) «Іскандер-К» та «Іскандер-М», у тому числі укомплектованих ракетами з ядерними боєголовками.
Крім того, на окупованій території Криму, РФ планує завершити створення потужної бази підводного флоту. Підводні човни планується озброїти системою ракет, що мають також ядерні боєголовки з можливістю ураження наземних цілей на відстані 1,5-2 тис. км», – заявив секретар РНБО в інтерв’ю Укрінформу.
Він наголосив, що на півострів вже доставлено 10 одиниць оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер-М», які розміщуються в районі селища Щолкіне (мис Казантип) та Красноперекопська. Окрім цього, Міністерство оборони РФ готується розмістити аналогічні комплекси в районі Джанкоя та селища Чорноморське.
Турчинов також повідомив про активне відновлення заводу з удосконалення торпед і ракет морського базування у селищі Орджонікідзе (філія суднобудівельного заводу «Залив» неподалік від Феодосії) з метою створення бази з обслуговування ядерного озброєння флоту. Інтенсивно зміцнюється периметр об'єкта та його оснащення сучасними видами охоронної сигналізації.
«Фахівці 12-го Головного управління МО РФ вивчається можливість тимчасового збереження ядерних бойових частин для оперативно-тактичного озброєння на флотських арсеналах Севастопольської військово-морської бази та на складах ракетно-артилерійського озброєння військового аеродрому «Гвардійське». З метою інфраструктурного забезпечення авіаційної складової ядерних сил у Криму російське командування приділяє особливу увагу ремонту й модернізації злітно-посадкових смуг на авіабазах «Гвардійське», «Бельбек» і «Джанкой» для можливості прийому та базування бомбардувальників Ту-22МЗ, оснащених керованими ядерними бомбами нової модифікації та ракетами «повітря-земля» Х-15 (у перспективі Х-102). Так, російські військові вже відновили аеродром у селищі Кіровськ з метою проведення випробувань нових зразків авіаційних озброєнь, зокрема на базі ракет класу «повітря-земля» Х-15 та Х-102. У січні 2015 року до Криму прибули багатофункціональні винищувачі Су-30. Нам відомо також про те, що з метою підтримки постійної бойової готовності систем доставки ядерних зарядів планується відновити два базові комплекси з обслуговування ядерної зброї – у Балаклаві та Феодосії», – заявив Олександр Турчинов.
За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони, також російські військові проводять підготовчу роботу у військово-морському музейному комплексі «Балаклава» на предмет його переобладнання у центр комплектації та обслуговування ядерних боєголовок на підводних човнах. Останнім часом військові водолази проводять активне дослідження дна біля морського входу в цей комплекс, прилеглої бухти й дна, морських підходів до неї. Турчинов нагадав, що за радянських часів цей комплекс використовувався як секретний завод з ремонту й обслуговування підводних човнів, а також як арсенал для зберігання морських боєприпасів. Об'єкт був побудований у 1961 році відповідно до комплексного плану захисту від можливих ядерних атак основних промислових і оборонних об'єктів колишнього СРСР.
«У червні 2014 року біля Феодосії були розгорнуті ешелоновані засоби протиповітряної оборони, які включають мобільні системи протиповітряної та протиракетної оборони «С-400» (дальній ешелон) та «Панцирь-С1М» (ближній ешелон). На сьогодні завершено формування дивізії протиповітряної оборони з базуванням у Севастополі. Окрім того, російські військові приступили до розгортання біля селища Резервне берегових ракетних комплексів «Бал» та К300П «Бастіон». Останній може бути оснащений ядерною боєголовкою, здатною уражати цілі на відстані до 600 км, тобто фактично може загрожувати значній частині акваторії Чорного моря», – повідомив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов.