Туреччина надіслала до США запит на екстрадицію Фетхуллаха Гюлена

Колишнього соратника Реджепа Тайіпа Ердогана вважають причетним до заколоту в Туреччині

14:03, 19 липня 2016

Туреччина офіційно звернулася до США з проханням видати проповідника Фетхуллаха Гюлена. Про це повідомив прем'єр-міністр Туреччини Біналі Йилдирим під час виступу в парламенті країни, інформує «Інтерфакс-Україна».

«Ми направили в США чотири пакети документів з вимогою екстрадувати головного терориста. Ми надамо їм стільки доказів (причетності Гюлена в спробі перевороту – Ред.), скільки вони побажають», - додав прем'єр.

Зазначимо, що раніше із закликом видати Гюлена до влади США звернувся президент Реджеп Тайіп Ердоган.

«Я звертаюся до влади США, глави Білого дому. Я сказав це особисто Бараку Обамі: «Депортуйте особу, яка проживає в Пенсильванії, і видайте Туреччині. Я говорив про те, що він готує переворот, але ви мене не послухали». Тепер, на тлі спроби перевороту, я знову звертаюся до американської сторони, видайте цю особу Туреччині», - цитує президента агентство «Анадолу».

В свою чергу держсекретар США Джон Керрі заявив, що США розгляне запит на видачу лідера турецької опозиції Фетуллаха Гюлена, який живе у добровільному вигнанні у Пенсильванії, якщо для цього буде достатньо підстав.

За словами Керрі, якщо Туреччина надасть докази провини Гюлена, американська влада проведе розслідування і прийме відповідне рішення, пише Stratfor.

Нагадаємо, в Туреччині в ніч на 16 липня в Туреччині сталася спроба військового перевороту, яку влада придушила. За останньою інформацією, загинули 290 осіб, близько 1440 отримали поранення.

Велика група солдатів і офіцерів, які підтримали військовий заколот і зайняли будівлю генерального штабу, здалися проурядовим військам. 

У Туреччині затримали понад 100 генералів і адміралів, пов'язаних зі спробою військового перевороту. Крім цього було затримано близько 2,8 тис. рядових турецьких військових.

Влада країни звинуватила в організації виступу військових ісламського проповідника та опонента Ердогана Фетхуллаха Гюлена. Однак сам Гюлен, який вже тривалий час проживає в американському штаті Пенсільванія, заявив, що сам у минулому пережив кілька військових переворотів і відкинув звинувачення турецької влади.

Хто такий Фетхуллах Гюлен?

Фетхуллах Гюлен народився в 1941 році, а першу проповідь прочитав уже в 14-річному віці. До 1981-го, поки не пішов на пенсію, він був імамом і проповідником.

Гюлен був найближчим соратником Ердогана, проте в 1999 році вони посварилися. Після цього він виїхав до США на лікування і більше в Туреччину вже не повернувся. З того часу Гюлен проживає в штаті Пенсільванія (США).

У 2000 році Гюлена почали заочно судити в Туреччині за звинуваченнями у спробі нашкодити державному устрою Туреччини (в 2008 році слідство було припинено через нестачу доказів).

Багато хто вваж є Гюлена одним з найбільш впливових людей світу через створену за його участі широку мережу університетів та шкіл (їх більше тисячі в понад 160 країнах, а загальна кількість випускників становить кілька мільйонів осіб).

У 2008 році Гюлен був названий найвпливовішим інтелектуалом світу за версією журналів Prospect і Foreign Policy, а журнал Time включив його до списку «100 найвпливовіших людей світу».

Неодноразово турецька влада затримувала високопоставлених чиновників, яких звинувачували у зв’язках з «Хізмет» і з Гюленом.
Зокрема, лише в квітні 2016 року турецька поліція затримала майже 90 осіб, підозрюваних у зв'язках з Гюленом.

На сайті «Хізмету» зазначено, що «Фетхуллах Гюлен послідовно виступає проти релігійного екстремізму і різних форм політизації ісламу і проповідує іслам як релігію співчуття, милосердя і соціального служіння».