Туреччина вимагає зниження ціни на газ від Росії, називаючи це важливою умовою для продовження угоди про газопровід потужністю 6 мільярдів кубометрів на рік, що проходить по території України.
Термін угоди закінчився у червні, і Туреччина з Росією вирішили домовитися про майбутнє газопроводу до кінця серпня.
У Анкари є ряд вимог, що стосуються цього газопроводу, заявив міністр енергетики Туреччини Танер Йилдиз. "Скільки з цих вимог будуть виконані, я поки що не знаю, але ми їх озвучимо. Поки що вони не дали зрозуміти, що готові дати знижку", - сказав міністр.
За його словами, за останні 29 місяців "Газпром" підвищив ціни на 39%.
Також Туреччина хоче домовитися про транзит газу з азербайджанського родовища Шах-Деніз до кінця вересня. Мова йде про постачання 6 мільярдів кубометрів на рік із другої фази Шах-Деніза і транзит через Туреччину до Європи 10 мільярдів кубометрів на рік.
"Я рекомендував нашим друзям прискоритися. Ми хочемо підписати договір ще раніше (крайнього терміну у кінці вересня), - сказав Йилдиз. - Ми, Турецька республіка, зробили все можливе. Щоб прискорити цей проект, необхідно підписати цю угоду".
Європа хоче отримувати азербайджанський газ для планованого газопроводу "Набукко", покликаного знизити залежність Євросоюзу від газу з Росії. Але Азербайджан міг би також постачати газ для газопроводу Туреччина-Греція-Італія та Трансадріатичного газопроводу.
Як повідомлялось, першою іноземною компанією, якій вдалося домогтися для себе перегляду ціни на газ "Газпрому", стала італійська Edison. Вона домоглася з російського боку знижок на закуповуваний у монополіста обсяг в 200 млн євро.
Услід за італійською Edison в арбітраж проти російської монополії пішов найбільший європейський споживач - німецький E.ON.
Як відомо, Україна також намагається домовитися з "Газпромом" про перегляд формули ціноутворення на газ. На сьогоднішній день вже було проведено декілька раундів безрезультатних переговорів.
"Нафтогаз" намагався "надавити" на російського експортера погрозами підвищення вартості транзиту блакитного палива через свою територію, проте такі заяви очікуваного ефекту не мали. У відповідь російська сторона заявила, що буде всіляко намагатися скоротити обсяги транзиту газу через Україну.
Як варіант виходу з ситуації "Газпром" пропонував продавати Україні паливо за європейською ціною, але зі знижкою у 40% в обмін на створення СП з "Нафтогазом". Україна від такої пропозиції відмовилась.
Пізніше російський газовий монополіст запропонував Україні співпрацю за "білоруським сценарієм", який передбачає продаж частини ГТС в обмін на дешевий газ. Кабмін такий варіант відкинув.
Як повідомлялося, ціна імпортного природного газу, що постачається російським "Газпромом" "Нафтогазу України" у другому кварталі збільшилася до 295,6 доларів за тисячу кубометрів. У третьому кварталі вона виросте до 350 дол. і в четвертому - 400 дол. за тисячу "кубів".