Турецькі спецслужби викрали в Україні двох опозиціонерів

Бізнесмена та журналіста таємно вивезли з України і запроторили до в'язниці

11:32, 17 липня 2018

Турецькі спецслужби захопили в Україні і вивезли до Стамбула двох громадян Туреччини, які вважаються опозиціонерами до чинної влади цієї азійської країни.

Як пише сайт «Страна», одного з них – турецького бізнесмена Саліха Зекі Ігіта викрали вдень 12 липня в Одесі поблизу ресторану «Алі-Баба». За словами джерел видання, до турка підійшли двоє незнайомців і заговорили до нього рідною мовою. Після нетривалого спілкування, незнайомці запропонували перейти відпочити до іншого закладу.

«Після того, як Саліх Зеки сів у машину, його скрутили і вивезли на територію турецького консульства. У турецькому консульстві його «запресували» і силою, таємно перевезли доТуреччини. Нині Саліх Зекі Ігит перебуває в слідчому ізоляторі в місті Мерсин в Туреччині», – пише сайт.

Факт викрадення і вивезення до Туреччини турецького бізнесмена, який перебував в опозиції до чинного президента Ердогана, підтвердили в турецьких засобах масової інформації.

Другого – відомого турецького опозиційного блогера і журналіста Юсуфа Інана, працівники турецької служби безпеки викрали з Миколаєва 15 липня 2018 року.

Юсуфа Інана турецька владі звинувачує у поширенні через соціальні мережі інформації, яка нібито завдає шкоди державним інтересам. Юсуф Інан відомий також тим, що брав активну участь в опозиційній кампанії проти чинного президента Туреччини Реджепа Ердогана. Обставини викрадення журналіста наразі невідомі. Його знайомі повідомили виданню, що Юсуф Інан вийшов з дому у справах і не повернувся.

Водночас як повідомляє турецьке Hurriyet Daily News, працівники Турецької національної розвідувальної організації (МІТ) доставили з України в Туреччину ключового експерта організації FETÖ Фетхуллаха Гюлена, звинуваченого в організації спроби перевороту в 2016 році. Згідно з твердженням турецького ЗМІ, Юсуф Інан вважається експертом FETÖ зі ЗМІ. Він створив велику кількість інтернет-сайтів, а також сторінок організації у соціальних мережах. За дорученням Фетуллаха Гюлена Інан , як стверджується, поширював дезінформацію про турецьких політиків, намагаючись зганьбити їх в очах громадськості.

Юсуф Інан, який оголошений у розшук як член злочинної організації в провінції Ізмір, доставлений до Туреччини з України в неділю в другій половині дня.

Викрадені опозиціонери в одному з офісів турецької спецслужби, фото АА

Як повідомив український журналіст Осман Пашаєв у Facebook, перебуваючи в Україні, Юсуф Інан віддалено керував інтернет-виданням, яке завдавало нищівної критики ердоганівській «Партії справедливості і розвитку».

«В українському сегменті Фейсбуку з’явилися повідомлення, що агенти турецької MIT (Milli Istihbarat Teşkiliatı) викрали Юсуфа Інана. Такі ж операції проти нібито гюленістів турецькі спецслужби провели нещодавно в Азербайджані, Косово і Габоні. Без санкцій місцевих судів. Приїхали. Забрали. Поїхали», – написав Пашаєв.

Депутатка Європарламенту Ребекка Гамс обурилася фактом викрадення турецьких опозиціонерів в Україні та звернулася до голови МЗС України з вимогою розслідувати інцидент.

«Нові випадки викрадення турецьких громадян, нібито організовані турецькими спецслужбами. Дорогі Павле Клімкін, Іванно Климпуш-Цинцадзе, чи буде таке грубе порушення законів мати наслідки в Україні?», — написала вона.

«Страна» зазначає, що операцію із затримання своїх громадян в Україні турецька спецслужба нібито здійснила без офіційного погодження з українською владою. Джерела серед друзів викрадених громадян Туреччини стверджують, що судових рішень про екстрадицію не було.

Водночас коментарів від державних органів України наразі немає. Як пише «Громадське радіо», начальник Департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко сказав, що йому нічого не відомо про цей факт. Він заявив, що не володіє інформацією щодо того, чи співпрацювали українські силові відомства у справі розшуку Юсуфа Інана і чи мала місце його екстрадиція до Туреччини. Директор Департаменту комунікацій Національної поліції Ярослав Тракало повідомив, що ця справа знаходилася у підпорядкуванні СБУ, а не поліції.

У свою чергу, речниця СБУ Олена Гітлянська заявила, що надіслала запит до відповідних структур у справі висилки Юсуфа Інана. Вона додала, що відповідь отримає лише за кілька днів, а до цього не може нічого коментувати у цій справі.