Турецький суд заочно заарештував проповідника Фетхуллаха Гюлена

17:59, 4 серпня 2016

Суд у Стамбулі в четвер, 4 серпня, постановив затримати опозиційного проповідника Фетхуллаха Гюлена, який з 1999 року живе в США, за звинуваченням в організації державного перевороту.

Як повідомляє агентство «Анадолу», з відповідною вимогою до суду звернувся прокурор Генпрокуратури Стамбула Джан Тунджай.

Це перше рішення про затримання Гюлена після невдалої спроби путчу в Туреччині в ніч на 16 липня.

Уряд Туреччини заявляє, що саме Гюлен був ідейним натхненником невдалого державного перевороту. Зазначимо, що раніше президент Туреччини Реджеп Ердоган закликав президента Барака Обаму видати Гюлена турецькій владі.

Сам 75-річний Гюлен, який проживає в Пенсільванії, спростовує свою причетність до державного перевороту в Туреччині. Також він висловив готовність до можливої екстрадиції в Туреччину.

Як повідомляв ZAXID.NET, у ніч на суботу, 16 липня, в Туреччині відбулася невдала спроба військового заколоту проти чинного президента Реджепа Таїпа Ердогана.

За офіційною версією, спробу державного перевороту організували послідовники турецького проповідника Фетхуллаха Ґюлена, якого звинувачують у тривалій кампанії з метою повалення турецького уряду через прихильників у турецьких установах, зокрема військових, поліцейських і судових, яких було залучено до формування «паралельної» держави.

Згідно з іншою версією, заколот організували військові-кемалісти, незгодні з політикою ісламізації, яку провадить Ердоган. Так, у Туреччині заарештовано колишнього головнокомандувача військово-повітряних сил країни генерала Акіна Озтюрка, якого вважають ініціатором невдалого військового перевороту.

Найбільше активних заколотників виявилося у ВМС та ВПС.

Хто такий Фетхуллах Гюлен?

Фетхуллах Гюлен народився в 1941 році, а першу проповідь прочитав уже в 14-річному віці. До 1981-го, поки не пішов на пенсію, він був імамом і проповідником.

Гюлен був найближчим соратником Ердогана, проте в 1999 році вони посварилися. Після цього він виїхав до США на лікування і більше в Туреччину вже не повернувся. З того часу Гюлен проживає в штаті Пенсільванія (США).

У 2000 році Гюлена почали заочно судити в Туреччині за звинуваченнями у спробі нашкодити державному устрою Туреччини (в 2008 році слідство було припинено через нестачу доказів).

Багато хто вваж є Гюлена одним з найбільш впливових людей світу через створену за його участі широку мережу університетів та шкіл (їх більше тисячі в понад 160 країнах, а загальна кількість випускників становить кілька мільйонів осіб).

У 2008 році Гюлен був названий найвпливовішим інтелектуалом світу за версією журналів Prospect і Foreign Policy, а журнал Time включив його до списку «100 найвпливовіших людей світу».

Неодноразово турецька влада затримувала високопоставлених чиновників, яких звинувачували у зв’язках з «Хізмет» і з Гюленом.
Зокрема, лише в квітні 2016 року турецька поліція затримала майже 90 осіб, підозрюваних у зв'язках з Гюленом.

На сайті «Хізмету» зазначено, що «Фетхуллах Гюлен послідовно виступає проти релігійного екстремізму і різних форм політизації ісламу і проповідує іслам як релігію співчуття, милосердя і соціального служіння».