Для цього ми, у Львівській ОДА, насамперед відверто спілкуємося з представниками галузі і працюємо з Держагентством з розвитку туризму. Вчора, зокрема, відбулося аж дві важливі для мене зустрічі. Одна - з директоркою Держагентства Мар’яною Олеськів. Друга – з представниками галузі туризму на Львівщині: готельєрами, рестораторами, туроператорами, представниками міст області, які активно розвивають туристичну інфраструктуру.
Хочу наголосити: ми запросили найбільших представників туристичної галузі не для того, щоб давати пусті обіцянки або тиснути на них. Щиро хочу почути і бути почутим, аби діяти злагоджено. Бо реалії справді складні.
Самі підприємці визнають:
- ані ми, ані світ не знає наразі напевно, як далі розвиватиметься ситуація з пандемією,
- громадський транспорт в Україні (потяги, наприклад) не курсуватиме щонайменше до 1 червня,
- наразі бракує конкретної фінансової підтримки від держави, як це є закордоном,
- є різні випадки спроб тиску на підприємців з боку представників різних інстанцій та органів місцевого самоврядування
- якщо чергова хвиля пандемії буде і буде доволі сильна, то різке введення карантину наступного разу може стати для галузі ще критичнішим ударом. Марк Зархін, наприклад, відверто каже: «Сфера гостинності довго запускається. Це треба повернути працівників, які зараз у відпустках. Частина з них роз’їхалися по різних областях. Треба навчити нових». Словом, вкласти гроші, які, ми ж розуміємо, повернуться ще не так скоро.
Саме тому, я переконаний, нам треба конче реагувати на ситуацію у туризмі на всіх рівнях. Зі свого боку, з боку Львівської ОДА, ми готові бути посередником між державою та представниками галузі, щоб разом пропонувати шляхи виходу з кризи. І ми разом це вчора довели директорці Держагентства з розвитку туризму.
Що ми зі свого боку зробили і робимо?
1. Туризм має бути безпечним. Спільно з усіма представниками галузі, які були на нараді, ми долучилися до формування протоколу діяльності готелів та ресторацій. Цей документ з правилами роботи закладів під час загрози зараження коронавірусом, яка нікуди не подінеться, на жаль, ще довший час, сьогодні Мар’яна Олеськів презентувала Уряду. В ньому враховані думки представників туристичної галузі Львівщини, Київщини та інших курортних регіонів України. Там такі речі, як температурний скринінг гостей, як організувати харчування, на скільки може бути заповнений заклад і навіть скільки осіб має право перебувати у ліфті.
2. В середині квітня від імені голови Львівської ОДА Максима Козицького ми звернулися до Уряду з пропозиціями:
- надати спеціальні низьковідсоткові кредити для підприємців галузі туризму,
- передбачити фінансування путівок для медиків, які борються з коронавірусом Covid-19, та тих осіб, які перехворіли, у санаторно-курортних закладах Львівщини;
- з 12 травня розглянути можливість відкриття ресторанів і кав’ярень, які працюватимуть “на виніс”. І тут, як бачимо, до нас та всіх, хто пропонував це рішення, дослухався Уряд;
- розробити відповідні державні програми з розвитку туристичної інфраструктури та передбачити на них фінансування у бюджеті на наступні роки.
3. Обов’язково особисто спілкуватимусь із підприємцями, які обслуговують напрям HoReCa, про збільшення продуктових кредитів для закладів туристичної галузі.
4. Вчора прозвучала добра думка, що про кредити під закупівлю автобусів, наприклад, варто звернутися окремо до ЄБРР. Ми обов’язково про це будемо просити Кабінет Міністрів. І відразу ще одна проблема: кредитування галузі згорнули українські банки. Тут також потрібно змінювати підхід, можливо, ще раз озвучити цю проблему на нарадах з представниками Кабміну чи Прем’єром.
5. З боку управління туризму - активно готуємо туристичну інфраструктуру. Особливо Сколівських Бескидів. Бо цей напрям – це Карпати Львівщини. А туристи найбільше шукають саме можливості відпочити у Карпатах. В нас вже є 144 км екостежок, у нас є добрі можливості для сімейного, оздоровчого, екологічного, активного відпочинку. Тут є заповідники, музеї, пам’ятки культури, екоферми… Сюди можна їхати на день, а можна і на кілька.
6. Розробляємо інформаційний сайт, спілкуємося про інформаційну співпрацю з представниками інших напрямів економіки, говоримо з місцевою владою, починаємо медійну кампанію для популяризації нашого регіону в цілій Україні. І тут також нам знадобиться підтримка Держагентства з розвитку туризму.
7. Найближчими днями ми зустрінемося з представниками міст-курортів – Моршина, Східниці, Трускавця, щоб поговорити про їхні проблеми і перспективи. Наше спільне завдання: донести до Уряду потребу чіткого законодавчого визначення статусу міста-курорту і що це, власне, має означати для таких міст. Тут дякуємо Мар’яні Олеськів за запрошення долучитися до напрацювання нового закону про туризм. Обов’язково скористаємося цією нагодою.
8. Є потреба зібрати податківців, правоохоронців, представників компаній-енергоносіїв і донести їм, що ми маємо разом допомогти підприємцям, а не створювати перешкоди.
Як вихідець зі сфери бізнесу, я дуже добре розумію кожного – і власника готелю, і ресторатора.
Хочу, щоб надалі ОДА стала надійним посередником між Києвом та місцевим бізнесом в галузі туризму. Не заради самого бізнесу, ні. Заради тих 30+ тисяч осіб, які тільки офіційно в нашій області працюють у туризмі. Заради тих тисяч людей, які на життя заробляють у сфері послуг.
Заради більших, середніх і, особливо, малих підприємців, які творять міцну основу для розвитку нашого регіону і громадянського суспільства. А разом з тим – для розвитку цілої України. Бо ми всі тепер – в одному човні.