«Тут помирали навіть породіллі з немовлятами»

У Львові почали розкопувати несподівано виявлені останки жертв НКВС

16:46, 28 травня 2014

На території одного з дачних кооперативів Львова, що за адресою 6-й Топольний провулок (бічна вул. Топольної), знайшли поховання повоєнного періоду. Експерти ідентифікували захоронення як колишнє спецкладовище львівської Пересильної тюрми №25.

Поховання ще у вересні 2013 року виявив власник дачної ділянки, який зібрався будувати на її території будинок і при проведенні земельних робіт наштовхнувся на останки. Фахівці музею «Територія терору», до якого звернувся чоловік, підтвердили – поховання неодиничне і потребує детального дослідження.

Роботи з ексгумації почали минулого тижня, і наразі виявлено останки більше десятка осіб.

«Спочатку ми лише підозрювали, що це поховання в’язнів львівської Пересильної тюрми №25, але зараз у нас є все більше доказів, що це підтверджують», – розповів директор музею «Територія терору» Тарас Чолій.

За його словами, умови життя у в’язниці були жахливими: антисанітарія, погане харчування, тортури. «Через тюрму проходили люди з усього західного регіону - і з Франківської області, і з Тернопільської, і з Закарпаття. І тут вони часто помирали від тортур, хвороб. Іноді це були навіть породіллі та їхні новонароджені діти», – додав Чолій.

Фахівці підозрюють, що поховання доволі велике. «У 2000-х роках за 300 метрів звідси уже проводились розкопки. Тоді було знайдено поховання німецьких військовополонених. Тому є ймовірність, що площа поховань збільшуватиметься», – зазначив директор комунального підприємства «Доля», яке займається пошуком та впорядкуванням поховань, Святослав Шеремета.

Серед виявлених скелетів здебільшого молоді люди – жінки та діти. Ще однією особливістю поховання є те, що людей хоронили у дерев’яних ящиках по кілька осіб. «Це не могло бути цивільне захоронення, бо три людини і двоє немовлят в одній «труні» неможливі.  Це поховання могло бути лише тюремне», – розповів Володимир Харчук, який керує розкопками.

Є й ще більш нетипові поховання, як от могила з частинами тіла. Фахівці припускають, що це останки вояків УПА, які підірвали себе.

Зараз у «Музеї терору» працюють над тим, щоб встановити особи людей, яких поховали на цьому «цвинтарі». «Списки людей, похованих тут, мають бути в архівах МВС, зокрема лікарняна книга тюрми. Адже ці останки проходили певний медичний огляд і, мабуть, були якісь висновки. Минулого року ми вже звертались у архів СБУ з проханням надати нам інформацію, але отримали відписку, що жодних даних про такий цвинтар немає. Цього року ми звертатимемося ще раз», – зазначив Тарас Чолій.

Підставою для встановлення осіб можуть бути металеві таблички з персональними номерами в’язнів, які мали б бути у похованнях.

Після закінчення ексгумації та відповідних досліджень останки планують перепоховати на Личаківському кладовищі у Львові.

Пересильна тюрма № 25 була створена у місті Львові восени 1944 року та діяла до 1955 року. «Пересилка» була однією з найбільших тюрем такого типу в УРСР. Вона знаходилась за залізничним насипом, по лівій стороні вулиці Полтв’яної (тепер проспект Чорновола). Сюди звозили засуджених в’язнів з інших тюрем Західної України, де вони перебували від тижня до року в очікуванні на свій етап. Зараз на території тюрми заплановане спорудження музею «Територія терору».