«Сьогодні дійсно ведеться візовий діалог України із Європейським Союзом, і ми маємо певний поступ у цьому напрямку. Зокрема у жовтні цього року ми очікуємо прийняття плану дій, який міститиме чіткі критерії та терміни виконання, тобто те, що ми називаємо завданнями, що мають виконуватися Україною у кількох напрямках. Йдеться про безпеку документів; громадський порядок і безпеку; фундаментальні права людей; а також міграційні питання», - повідомила 14 червня під час прес-конференції з-приводу презентації коментованого перекладу Візового Кодексу ЄС у Львові керівник Громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко.
Ірина Сушко прокоментувала: «Сьогодні вперше влада показала свій намір консолідовано виконувати ці завдання. Знаєте, порівняно з початком візового діалогу у жовтні 2008 року, тепер акцент зовсім інший. Ми тепер говоримо не про те, що безвізовий режим з Європейським Союзом буде тоді, коли він його надасть нам, а про те, що ми отримаємо його тоді, коли виконаємо низку завдань, або хоча б покажемо, що готові їх виконувати».
На думку експерта, перші кроки Україною у цьому напрямку уже зроблено. «Якщо ще місяць тому не був прийнятий закон «Про захист персональних даних», який є надзвичайно важливий, коли ми говоримо про необхідність видачі біометричних паспортів, то сьогодні він є. Правда, він викликає чимало критики з боку правозахисних організацій. Тим не менше, рух уже розпочато», - зазначила вона.
І.Сушко акцентувала: «Україна повинна прийняти і ратифікувати кілька конвенцій, розробити і прийняти кілька десятків законів, які дадуть можливість розпочати інтенсифікований діалог з багатьох питань. Тому все залежить від дій української влади, наскільки вона захоче реально виконати ті завдання, які ми маємо».
Прогнозуючи час прийняття безвізового режиму між Україною та країнами-членами ЄС, експерт зазначила: «Це може бути, як у випадку з західно балканськими країнами, і за два роки, але може бути й інший сценарій. Початок візового діалогу може мати різне змістове наповнення. Це може бути екстенсивний чи інтенсивний зміст. Йде мова про проведення дуже серйозних внутрішніх реформ. Що таке план дій? Це - внутрішні реформи».
На її думку, усе залежатиме від того, чи декларації влади про наміри отримати для України безвізовий режим із країнами ЄС будуть реалізовані у реальних реформах. «Одна справа – декларація, інша справа – наскільки дійсно захочуть реформувати певні питання у міграційній сфері, або у сфері кордонів. Чи наприклад захоче влада всерйоз боротися з корупцією у сфері видачі ідентифікаційних документів?», - зазначила І.Сушко.
Експерт акцентувала і на тому, що «питання безвізового режиму це не лише технічне питання, а й політичне питання. І також залежить від того, наскільки буде єдиним бажання і рішення в середовищі країн-членів ЄС, серед яких є як адвокати України, що лобіюють інтереси України на шляху до безвізового режиму, як Польща, а є й група країн, що не є у цьому списку».
Проте загалом, на думку експерта, безвізового режиму з країнами-членами ЄС, Україна, швидше за все, ще не отримає. «Хоча ми, можливо, отримаємо пом’якшений режим із Польщею на час руху візитерів Чемпіонату Євро-2012», - резюмувала І.Сушко.