У 2016 році держкомпанії сплатили до бюджету близько ₴15,5 млрд

08:13, 17 серпня 2017

Міністерство економічного розвитку продовжує підбивати підсумки фінансово-господарської діяльності державних компаній у 2016 році. Цього тижня аналітики Мінекономрозвитку опублікували дані щодо перерахування держпідприємствами коштів у формі дивідендів до бюджету за відповідний період, пише «Урядовий портал».

Як зазначається, загальна сума, що її держкомпанії перерахували до державного бюджету, становить близько 15,5 млрд грн. При цьому 15,2 млрд грн було перераховано у якості дивідендів, нарахованих на акції господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність. Ще 223,5 млн грн було вилучено як частини чистих прибутків державних унітарних підприємств та їх об'єднань, відповідно до закону.

«Як і у приватному бізнесі, у роботі держкомпаній важливо дотримуватися балансу. З одного боку важливо, щоб держава отримувала відрахування з прибутку у вигляді дивідендів. З іншого боку, інвестиції у саме підприємство мають сприяти подальшій ефективній роботі. Реформа управління державними підприємствами якраз спрямована на створення цього балансу», - заявив перший віце-прем’єр-міністр - міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.

Найбільшу суму дивідендів до державного бюджету за результатами 2016 року перерахувала НАК «Нафтогаз України» - майже 13,3 млрд грн, що становить близько 87,5% від усієї суми дивідендів, сплачених підприємствами держсектору у зазначений період.

Окрім того, до списку найбільших платників дивідендів за результатами 2016 року також увійшли:

  • ПАТ «Укргідроенерго» - 662,9 млн грн;
  • ВАТ «Турбоатом» - 400,7 млн грн;
  • ПАТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» - 321,8 млн грн;
  • ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» - 285,6 млн грн;
  • ПАТ «Центренерго» - 151,4 млн грн;
  • ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» - 58,9 млн грн;
  • ПАТ «Аграрний фонд» - 24,4 млн грн;
  • Fishing Company S.A. - 15,1 млн грн;
  • ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» - 15 млн грн.

За підсумками 2016 року державним компаніям, що не сплатили своєчасно дивіденди, була нарахована пеня у розмірі близько 77,9 тис. грн. При цьому сума вже сплаченої пені становить близько 41,9 тис. грн.

Між тим, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов відзначив, що оцінювати значне збільшення суми дивідендів, отриманих від держкомпаній, як позитив слід із суттєвими застереженнями. За його словами, практика показує, що державні компанії спрямовують до 50% власного прибутку до бюджету країни, які держава в подальшому витрачає на різноманітні потреби, зокрема у соціальній сфері. Однак держпідприємства не повинні бути лише джерелом коштів для перекриття дірок у бюджеті, тому що втрата значної частки прибутку обмежує їх можливості реінвестувати у модернізацію чи розвиток виробництва. «На жаль, це заздалегідь програшна бізнес-модель, що у довгостроковій перспективі призводить до занепаду державних активів», - застеріг Максим Нефьодов.

Нагадаємо, 1 серпня президент Петро Порошенко підписав закон про збільшення держбюджету на ₴40 млрд. Він зазначив, що перевиконання бюджету стало можливим завдяки детінізації і боротьбі з корупцією, зокрема, конфіскації понад $1 млрд в оточення колишнього президента Віктора Януковича.