У 2016 році українські бібліотеки стануть багатшими

18:20, 14 січня 2016

Парламент вперше за історію незалежності нашої держави виділив справді солідну суму на придбання книг – 42 мільйони гривень. Щоправда поки що радіти немає з чого, адже на ці кошти можна придбати не так багато.

Село Руда Краківецька на Львівщині розташоване за кілька кілометрів від кордону із Польщею. У них велика книгозбірня, якій скоро виповниться півстоліття. Тут фонд із 5 тисяч книжок. Це солідна цифра для села, в якому проживає понад 600 осіб. Але, незважаючи на великий фонд, нові надходження до цієї бібліотеки просто мізерні.

«Я тут читаю все, піду собі сама виберу і люблю так стародавні книжки, але щоб такі були життєві. Я таке от люблю», – розповідає активна читачка Люба.

Із 30 нових, які отримала бібліотека, більшість суспільно-політичні: альбоми, посібники та документалістика і майже нічого для душі. Місцева бібіліотекарка пані Надя зізнається, що ніколи не позичає читачам власні книги.

«Нам дуже бракує літератури. Вчора, наприклад, прийшли за Азімовим, а в мене є тільки «Я, робот». А то прийшли за іншими творами», – зізнається бібліотекарка Надія.

Але найбільша біда тут із дитячою літературою. Про книжки Роулінг місцеві дітлахи чули, але в руках всесвітньо відомого Гаррі Потера не тримали. Сучасних творів для малят тут теж одиниці. Тож гроші від народних обранців у цій бібліотеці чекають як свята.

А грошей парламент виділив 42 мільйони гривень на всю країну. Якщо ці кошти порівну розділити на 24 області, де є українські бібліотеки, то виходить на область приблизно 1 мільйон 700 тисяч. Одна книжка в середньому зараз коштує 100 гривень. Тобто за них можна буде придбати 17 тисяч книжок, а якщо їх розкидати по районах, то вийде всього лише 7 книг на одну бібліотеку.

На Львівщині є більше тисячі бібліотек. Аби вони були сучасними, їм потрібно щороку отримувати 500 нових примірників. Цього року бібліотекарі спробують здійснити свої бажання і замовити книги.

«До п’ятниці, до завтрашнього дня ми маємо отримати списки, які книги є запропоновані і вже підтверджені, що надійдуть на Львівщину. І я думаю, що до кінця місяця ми перший транш книжковий отримаємо», – розповіла директор обласного департаменту з питань культури Христина Береговська.

Не краща ситуація і в самому Львові. За минулий рік львівська міська рада виділила на книгозбірні 100 тисяч гривень. Та для великих міських бібліотек це дуже мало, тож вони виживають завдяки спонсорських коштам.

«От 2015 рік дав нам можливість укомплектувати і збільшити наш фонд на 3 тис. книг завдяки тому, що компанії фандрайзингові змогли залучити 65 тис. спонсорських коштів», – розповідає керівник львівської централізованої бібліотечної системи для дітей Валентина Галушка.

Бібліотекарі парламентським коштам радіють, навіть якщо це не надто велика сума. І сподіваються, що така підтримка буде щорічною.