Львівська, Чернівецька, Івано-Франківська, Закарпатська, Волинська, Тернопільська та Рівненська області потерпають від природного йододефіциту. Особливо збіднені йодом гірські місцевості, де часто випадають дощі та вода стікає у ріки, вимиваючи йод із ґрунту. Тому рівень йоду в продуктах харчування з йододефіцитної місцевості (молоко, яйця, м’ясо, зернові, овочі) знижений. Про це йшлося під час науково-практичної конференції з проблеми йодного дефіциту за участі акушерів-гінекологів та педіатрів регіону, яка відбулася у м. Винники біля Львова.
Як повідомили ZAXID.NET організатори конференції, за результатами медичних досліджень, західний регіон визнається найбільш ендемічним регіоном України, тобто його природні та соціальні особливості обумовлюють постійну наявність йододефіцитних захворювань серед мешканців регіону.
На фоні високої ендемічності західного регіону стан здоров’я населення погіршується через різке зниження матеріального добробуту. Наразі спостерігається загальне послаблення імунітету, зростання зобної ендемії, збільшення захворюваності статевих органів та безпліддя у жінок. Останнє викликає занепокоєння спеціалістів.
За останні роки внаслідок екологічних обставин посилилася тенденція до збільшення частоти захворювань щитоподібної залози у жінок середнього фертильного віку (28-34 років). Функціональні розлади і захворювання щитовидної залози спостерігаються в 5–10 разів частіше в жінок, ніж у чоловіків.
За даними Держкомстату, в Україні щорічно народжується 426 000 дітей, 8,054% з яких - від йододефіцитних матерів.
Йод – це мікроелемент, життєво необхідний людині для синтезу гормонів щитоподібної залози, який самостійно не виробляється організмом, а надходить ззовні. Нестача йоду може спричинити виникнення ендемічного зобу, призвести до зниження розумових здібностей дитини (аж до кретинізму) за умов недоотримання мікроелементу на всіх стадіях розвитку – від внутрішньоутробної до підліткової, до зниження репродуктивної функції жінки, безпліддя та до інших дисфункцій організму.